Zielona Góra miastem przyjaznym ptakom

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 08:10
Gołębie, sikorki i wróble znalazły swój dom w Zielonej Górze. Dzięki bioróżnorodności miasto znalazło się wśród piętnastu europejskich, przyjaznych ptakom. 
Wróbel to jeden z ptasich mieszkańców Zielonej Góry. Miasto zamieszkuje 128 gatunków ptaków.
Wróbel to jeden z ptasich mieszkańców Zielonej Góry. Miasto zamieszkuje 128 gatunków ptaków. Foto: Shutterstock

Jak wykazują badania europejskich naukowców, w Zielonej Górze zamieszkuje 128 gatunków ptaków. – Przeprowadzone badania mają pomóc przy planowaniu rozwoju miasta. Wiemy już, na które rejony Zielonej Góry należy zwracać uwagę pod kątem przyrodniczym. W zestawieniu opublikowanym przez branżowy magazyn znalazły się również Granada, greckie Ateny, Budapeszt a z Polski także i Poznań – wyliczał profesor Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych, biorący udział w badaniach. 

Obserwacje

– W obserwacjach prowadzonych nad środowiskiem ogromną rolę odgrywały czynniki takie jak: roślinność, zanieczyszczenie światłem i występujące gatunki ptaków – usłyszeliśmy w materiale. 

– Organizmami wskaźnikowymi były dla nas te gatunki, które możemy obserwować w Zielonej Górze. Mazurki, wróbel domowy, jeżyk, kos, bogatka czy kapturka  to ptaki, które wydają się nam pospolite. Jednak jeśli występują na jednym obszarze, możemy mówić o wysokiej bioróżnorodności tego terenu. W większości są to ptaki osiadłe. Przez cały rok występują u nas. Nie boją się człowieka, chętnie korzystają z pokarmu i miejsca dostępnego na budynkach – wyjaśnił doktor Olaf Ciebiera z Instytutu Nauk Biologicznych w Zielonej Górze. 

Pomoc ptakom

– Od dawna buduję domki dla ptaków. Zwłaszcza zimą chętnie z nich korzystają. Zawsze mam przygotowaną słoninkę dla sikorek i ziarna słonecznika  mówi jeden z mieszkańców. – Ptaki przylatują i zajadają – dodał. 

Czytaj także:

Jak podkreślają władze, wnioski płynące z badań mają zostać wykorzystane w praktyce. Zakład Gospodarki Komunalnej w przyszłości chce stworzyć ta zwane korytarze ekologiczne, czyli nasadzenia w miejscach, w których występują ptaki.

Posłuchaj
03:09 PR3 2022_01_14-07-51-08.mp3 Zielona Góra miastem przyjaznym ptakom (Pora na Trójkę)

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kuśnierz
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 7.51

zch

Czytaj także

Ptaki o inteligencji trzyletniego dziecka. Odwiedziny w papugarni

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:25
Instytucje kultury pozostają zamknięte, jednak nie trzeba rezygnować z każdej rozrywki. Wybierając się na wiosenny spacer, można na przykład poszerzyć swoją wiedzę z biologii. Ciekawym miejscem może się ku temu okazać papugarnia. Jedna z nich działa w Zielonej Górze. Mieszkającymi na jej terenie ptakami opiekuje się miłośnik zwierząt, Sebastian Bysa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie ptaki pod lupą. Trwa obrączkowanie piskląt

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:32
Ptaki kończą już okres lęgowy, a ich pisklęta są coraz większe. Ten czas ornitolodzy wykorzystują do ich obrączkowania. Tak jest np. na 200-hektarowych stawach koło miejscowości Kiszkowo w Wielkopolsce, na chronionych obszarach "Natura 2000". Czemu służy obrączkowanie ptaków i jak trudne jest to zajęcie?
rozwiń zwiń