Osobisty wieczór z kobiecą energią i wyjątkowymi głosami

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 00:00
"NocHarmonia" to audycja, w której każdy z dźwięków będzie wprowadzał nas w nastrój nocy. – Będziemy zanurzać dusze i ciała w kojących i pięknych współbrzmieniach – tych odległych czasowo i tych bardziej współczesnych. Zapraszam na bardzo osobisty wieczór z kobiecą energią i wyjątkowymi glosami – powiedziała autorka programu Julia Sawicka-Kotomska.
Nina Simone
Nina SimoneFoto: shuttesrstock/spatuletail
Posłuchaj
51:36 2021_02_11 23_07_37_PR3_NocHarmonia.mp3 Noc, harmonia i muzyka w audycji Julii Sawickiej-Kotomskiej (NocHarmonia/Trójka)

Pierwsze wydanie audycji "NocHarmonia" otworzyła Nina Simone – piosenkarka, autorka tekstów i pianistka, a także niezwykła kobieta i niezwykła osobowość. Jej twórczość to kolaż stworzony z jazzu, muzyki gospel, bluesa i soulu. Wydany przez artystkę w 1959 roku utwór "Black Is the Colour (of My True Love's Hair)" to tradycyjna ludowa ballada o szkockich korzeniach. Do dziś chętnie sięgają po nią wykonawcy muzycy celtyckiej. 

Nina Simone and Emil Latimer - Black Is The Color Of My True Love's Hair/lukeslark

– Są takie wokalistki, które bardzo swobodnie poruszają się w odmiennych stylistykach. Do tego zacnego grona należy Nancy Wilson, która w naturalny sposób łączyła gatunki takie jak R&B, gospel, soul pop, jazz czy funk. Jednym słowem – jest mistrzynią wielu gatunków – mówiła w "NocHarmoniiJulia Sawicka-Kotomska, która zaprezentowała standard jazzowy artystki "(I'm Afraid) the Masquerade is Over".

The Masquerade Is Over' - Nancy Wilson/themixedemotions

Tania Maria to znakomita pianistka i wybitna wokalistka pochodząca z Brazylii. Śpiewa głównie w języku portugalskim i angielskim. Jej brzmienie to mieszanka popu, jazzu, samby i bossa novy. W audycji sięgnęliśmy po koncertowe wydanie jej utworu "Come With Me" zarejestrowane w 1996 roku podczas Jacksonville Jazz Festival.

Tania Maria - Come with me (live)/Geepereet

Lista utworów:

1. Nina Simone – "Black Is The Color Of My True Love's Hair"
2. Lauryn Hill feat. Carlos Santana – "To Zion"
3. Melody Gardot – "If You Love Me"
4. Nancy Wilson – "(I'm Afraid) the Masquerade is Over"
5. Erykah Badu – "Other Side of The Game (live)"
6. Kandace Springs – "Piece of Me"
7. Abbey Lincoln – "Avec Le Temps"
8. Lizz Wright – "Hit The Ground"
9. Tania Maria – "Come With Me"

***

Tytuł audycjiDzika karta: NocHarmonia
Autorka audycjiJulia Sawicka-Kotomska
Data emisji: 11.02.2021
Godzina emisji: 23.07

kr

Czytaj także

Od rapu przez jazz po rock, czyli muzyczne skrajności

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 21:00
– Zrobiłam dla Państwa przegląd najciekawszych singli i płyt, które pojawiły się w ciągu ostatniego tygodnia. Wyszła z tego mocno zaskakująca, międzygatunkowa mieszanka. Będziemy przedzierać się przez muzyczne skrajności. Obiecuję, że będzie ciekawie – zapowiedziała najnowsze wydanie audycji "Czy już Państwo słyszeli" Justyna Grabarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoczywiste przeboje z duszą

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 22:22
"Więcej pary", "Za dużo chcesz", "Nie czekaj"… tytuły piosenek zagranych przez Tomasza Dudka mogłyby służyć za kanwę fascynującej historii – oczywiście w rytmie r'n'b!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa o kilku twarzach

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 22:15
Pierwszy czwartkowy program "Po zachodzie słońca", zgodnie z obietnicami prowadzącej Aleksandry Kaczkowskiej, prawie całkowicie zdominowała grupa, która powstała pod koniec lat 90. Jednak, o dziwo, tylko niektóre jej utwory można włożyć do szufladki z napisem "trip hop".
rozwiń zwiń