Czyste muzyczne szaleństwo w jazzowym anturażu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 00:00
– W tę piękną wiosenną noc czule kołysać nas będą jazzowe frazy z odpowiednią ilością non i septym – tym romantyczno-muzykologicznym powitaniem Julia Sawicka-Kotomska rozpoczęła audycję, której głównymi bohaterami były wokalistki Judy Niemack i Nancy Wilson oraz czarodziej kontrabasu Christian McBride. 
Christian McBride w trio Pata Methenyego podczas Warsaw Summer Jazz Days 2004
Christian McBride w trio Pata Metheny'ego podczas Warsaw Summer Jazz Days 2004Foto: Forum / Jan Rolke

Judy Niemack to jazzowa wokalistka urodzona w Pasadenie w amerykańskim stanie Kalifornia, aktywna muzycznie od lat 70. Od tamtego czasu wydała tuzin płyt i do tego stopnia opanowała wokalny kunszt, że bez problemu radzi sobie z zaśpiewaniem piosenki o tytule "A Crazy Song To Sing", określonej przez Julię Sawicką-Kotomską mianem "czystego muzycznego szaleństwa".

Głos Judy zabrzmiał w programie jeszcze dwukrotnie, ale zanim to nastąpiło, anteną zawładnęła Nancy Wilson, zmarła w 2018 roku legenda amerykańskiego jazzu. W swej długiej, obejmującej ponad pięć dekad, karierze nagrała ona ponad 70 albumów i trzykrotnie została uhonorowana nagrodą Grammy. Nancy zaśpiewała dwa utwory z wydanej na początku lat 60. płyty nagranej w duecie z saksofonistą Cannonball Adderleyem.

Judy Niemack – "A Crazy Song To Sing", źródło: YouTube

Muzyczną klamrą spinającą to wydanie "NocHarmonii" były dźwięki wyczarowywane z kontrabasu przez arcymistrza tego instrumentu, Christiana McBride'a. Amerykanin ma na koncie współpracę nie tylko z tuzami jazzu, takimi jak Herbie Hancock, Chick Corea czy Wynton Marsalis, ale również z gwiazdami muzyki popularnej: Stingiem, Paulem McCartneyem, Celine Dion i wieloma innymi. 


Posłuchaj
50:47 2021_06_10 23_07_53_PR3_NocHarmonia.mp3 Muzyczne szaleństwo na jazzowo (NocHarmonia/Trójka)

 

Lista utworów:

  1. Christian McBride – "A Dream of You"
  2. Will Downing – "Stand Up"
  3. Judy Niemack – "A Crazy Song To Sing"
  4. Nancy Wilson & Cannonball Adderley – "The Masquerade Is Over"
  5. Nancy Wilson & Cannonball Adderley – "Happy Talk"
  6. Judy Niemack – "Moanin'"
  7. Judy Niemack – "All Blues"
  8. Christian McBride – "My Favourite Things"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka-Kotomska
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 23.07

kc/kr

Czytaj także

Zmysłowo, urodzinowo i księżycowo

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:55
Dwaj szacowni jubilaci oraz grupa kilku wybitnych osobowości amerykańskiej sceny muzycznej wypełnili swą muzyką audycję nadawaną tuż po majowej pełni księżyca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat kojących dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 00:10
W czwartkowy wieczór Julia Sawicka-Kotomska zaprosiła na spotkanie z łagodnymi brzmieniami, które koją duszę i pozwalają na relaks.
rozwiń zwiń