Afrykańska energia i muzyczna wolność

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 22:06
Rytmy rodem z Afryki zdominowały to wydanie audycji. Znalazło się w niej też miejsce dla dźwięków stworzonych w Polsce, związanych z dwiema rocznicami.
Richard Bona
Richard BonaFoto: mat. prasowe

W tej edycji "NocHarmonii" Julia Sawicka-Kotomska zwróciła się w stronę kontynentu afrykańskiego, by zaczerpnąć stamtąd nieco muzycznej energii witalnej. Jednym z głównych jej dostawców był Fela Kuti, XX-wieczny nigeryjski muzyk uważany za twórcę afrobeatu. Jego muzykę gospodyni audycji określiła jako "mistrzostwo afrykańskich rytmów połączonych z jazzową improwizacją i absolutną muzyczną wolnością".


Posłuchaj
53:08 2021_10_13 22_06_03_PR3_NocHarmonia.mp3 Afrykańska energia i muzyczna wolność (NocHarmonia/Trójka)

 

Usłyszeliśmy również nagrania supergrupy Toto Bona Lokua. W jej skład wchodzą: francuski wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Gerald Toto, pochodzący z Kamerunu basista Richard Bona oraz wokalista Lokua Kanza, rodem z Demokratycznej Republiki Konga. Trzej panowie w 2004 roku wydali wspólny album łączący jazz z afrykańskimi rytmami i elementami muzyki karaibskiej.

Toto Bona Lokua – "Youwilé", źródło: YouTube / NO FORMAT!

Swe umiejętności zaprezentowała też Sona Jobarteh z Gambii – kobieta, która postanowiła przełamać męską dominację w grze na korze, tradycyjnym afrykańskim instrumencie strunowym, podobnym do harfy. Grający na korze pochodzą tradycyjnie z rodzin griotów, czyli afrykańskich bardów przekazujących swoją wiedzę i umiejętności z pokolenia na pokolenie.

Trzydziesta rocznica tragicznej śmierci Andrzeja Zauchy była okazją do przypomnienia wyjątkowego głosu tego wokalisty, w utworze zaśpiewanym w duecie z Ewą Bem. Natomiast 79. urodziny Jana Kantego Pawluśkiewicza posłużyły za pretekst do zaprezentowania słynnego "Korowodu" z repertuaru Marka Grechuty i grupy Anawa, której Pawluśkiewicz był współzałożycielem i kluczowym ogniwem.

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka-Kotomska
Data emisji: 13.10.2021
Godzina emisji: 22.05

kc


 

 

Czytaj także

Pożegnanie czarodzieja organów Hammonda

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 09:00
Tom Waits, Matt Dusk i Andrzej Zaucha – to nazwiska niektórych z artystów, którzy wystąpili w tym wydaniu audycji. Głównym bohaterem był jednak Lonnie Smith, zmarły parę dni temu wirtuoz jazzowych organów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trio Andrzeja Jagodzińskiego w jesiennych barwach "NocHarmonii"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 23:11
– Nasze czwartkowe spotkania mają różne barwy. Dziś będzie nieco romantyczne, doniośle, sentymentalnie, trochę mollowo i po polsku. A to wszystko w Programie Trzecim Polskiego Radia – zaprosiła Julia Sawicka-Kotomska.
rozwiń zwiń