Urodziny Szekspira bez tortu i świeczek. "Bezradność filozofa" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 10:27
23 kwietnia to – od 1995 roku – ustanowiony i organizowany przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W Hiszpanii obchodzony był już od 1930 roku, choć sam pomysł pojawił się w Katalonii w 1926.
Bezradność filozofa. Jerzy Limon  Prospero. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle
Bezradność filozofa. Jerzy Limon / Prospero. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tleFoto: mat. promocyjne

Wybrano tę datę, gdyż jest to dzień patrona Katalonii – Św. Jerzego. 23 kwietnia zmarli lub urodzili się wielcy literatury światowej, m.in. Cervantes i Szekspir. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, nie możemy pozwolić sobie na wspólne świętowanie, ale jest wiele sposobów na promowanie czytelnictwa, choć bardziej kameralnych. W Polsce święto książki stopniowo przyjmowało się, początkowo przy sporym udziale Ambasady Królestwa Hiszpanii.

Posłuchaj
04:17 Pora na Trojke Swiatowy Dzien Ksiazki Marcinik 2021_04_23-10-17-45.mp3 William Szekspir i prof. Jerzy Limon bohaterami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (Trójka przed południem)

23 kwietnia (według kalendarza juliańskiego, kalendarz gregoriański został w Anglii przyjęty później) urodził się prawdopodobnie także Szekspir. Anglista, profesor Jerzy Limon, już na początku lat 90. zainicjował w Gdańsku obchody urodzin Szekspira. Od momentu wybudowania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego urodziny jego patrona świętowano szczególnie uroczyście – z tortem, świeczkami i prezentami dla jubilata. 3 marca tego roku profesor odszedł. Gdański Teatr Szekspirowski, pamiętając o idei swojego założyciela i dyrektora, nie mogąc też wystawić przygotowanej premiery "Burzy" w reżyserii Szymona Kaczmarka, zaprasza na cykl spotkań pod hasłem "Bezradność filozofa" poświęconych profesorowi i jego dziełu. Jerzy Limon pozostanie w naszej pamięci, jako ów myśliciel, mag – Prospero z "Burzy".

Wraz z Magdą Hajdysz – rzecznikiem GTS – zapraszamy do wzięcia udziału w tych spotkaniach w dniu 457. urodzin Szekspira oraz w sobotę 24 kwietnia. Będą one oczywiście transmitowane w sieci.

Bezradność filozofa | Jerzy Limon/Prospero/Gdański Teatr Szekspirowski

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: 
Gabriela Andrychowicz
Autorka materiału reporterskiego: 
Barbara Marcinik
Data emisji:
23.04.2021
Godzina emisji:
10.17

(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Dymny i inni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 02:00
25 lutego mija 85. rocznica urodzin Wiesława Dymnego. Był artystą wszechstronnym. Nie ukończył co prawda krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale rysował i malował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spróbuj opiewać okaleczony świat". Wspominamy Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 02:00
To pierwsze słowa jednego z najsłynniejszych polskich wierszy, przetłumaczonego przez Clare Cavanagh, który po zamachach z 11 września 2001 roku trafił na eksponowaną stronę "New Yorkera". W tym tkwi siła poezji: pisana w określonych okolicznościach wybrzmiewa mocno w innym miejscu i czasie i powraca, tak jak dziś, działając nadal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W drodze do Itaki 

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 02:00
Do tej mitycznej nie dotarł. W metafizycznej – już jest. Zygmunt Malanowicz odszedł w Wielkanoc. 15 kwietnia aktora żegnali przyjaciele. My spróbowaliśmy symbolicznie rozstać się z artystą poprzez wspomnienia oraz, mając to niepowtarzalne, jedyne, co liczy się w radiu – Jego głos.
rozwiń zwiń