Tuż przed galą. Co powinniśmy wiedzieć o Oscarach?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:05
Najważniejsze wydarzenie w świecie filmu odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Tegoroczna gala wręczenia Oscarów będzie zupełnie inna niż dotychczasowe ceremonie. Czym nas zaskoczy? Co powinniśmy wiedzieć o Oscarach? O tym w rozmowie z krytykiem filmowym Adamem Rostkowskim.
Oscary uchodzą za najcenniejszą statuetkę przyznawaną w świecie filmowym
Oscary uchodzą za najcenniejszą statuetkę przyznawaną w świecie filmowymFoto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

Statuetki Oscarów zostaną przyznane już po raz 93. Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna gala ma odbywać się w kilku miejscach naraz. Jedną z podanych lokalizacji jest dworzec kolejowy w Los Angeles. – Słyszałem, że gala nie zostanie zupełnie przeniesiona. Cześć artystyczna ma odbyć się w Dolby Theatre, znanym z poprzednich ceremonii. Mówi się, że organizatorzy planują dziesięć lokalizacji w różnych zakątkach świata m.in. w Walii, Londynie i Paryżu – powiedział Adam Rostkowski.

Posłuchaj
08:17 PR3_MPLS 2021_04_23-10-31-50_oscary1.mp3 Studio Oscarowe cz. 1 (Trójka przed południem)

 

Gala na dworcu

Oscary shutt-280.jpg
Jak będzie wyglądała "covidowa" gala wręczania Oscarów?

Jednym z miejsc, w których odbywać będzie się uroczystość, jest dworzec kolejowy w Los Angeles. – Myślę, że wybór Union Station został podyktowany wymogami pandemicznymi. Jest tam niebywała przestrzeń, a więc jest też możliwość, by zmieściło się w niej wielu członków akademii, nominowanych i gości. Co więcej, na dworcu aktorzy będą mogli zaprezentować się bez maseczek. Obowiązują tam takie same zasady jak na planie filmowym. Cała gala ma przybrać formę filmu. Jeden z reżyserów powiedział, że całość będzie bardziej przypominała film niż wręczenie nagród. Podobno marzył o tym od kilku lat. Z technicznego punktu widzenia wyreżyserowanie filmu nie będzie bardzo odbiegało od gali. Całość różnić będzie się jedynie montażem i wykonaniem kilku dodatkowych ujęć. Zapowiedziano również, że wspomniane maseczki będą grały bardzo ważną rolę w całym show – relacjonował krytyk.

Nowości

– Dworzec wygląda jak z bajki. To nie jest zwykła stacja kolejowa, ale monumentalny budynek. Myślę, że chociażby ze względu na to warto zobaczyć fragment gali w nocy z niedzieli na poniedziałek. Co ważne, półtorej godziny przed rozpoczęciem ceremonii transmitowana będzie cześć artystyczno-muzyczna. Zaprezentują się gwiazdy ze swoimi oscarowymi utworami. Co ciekawe, występy nie odbędą się na żywo, jak w latach poprzednich. Zostały one nagrane znacznie wcześniej w Los Angeles, a jeden z wykonawców zaprezentuje się aż z Islandii – mówił gość "Trójki przed południem".

Posłuchaj
03:15 PR3_MPLS 2021_04_23-10-43-18_oscary2.mp3 Studio Oscarowe cz. 2 (Trójka przed południem)

 

Na ostatni guzik

– Gala oscarowa trwać będzie trzy godziny. Scenariusz jest na pewno dopięty na ostatni guzik. Warto również wspomnieć o ogromnych środkach bezpieczeństwa, które dotyczą osób, które przybyły na galę z zagranicy. Goście musieli odbyć obowiązkową kwarantannę przed ceremonią. Czeka ich także druga, tuż po gali. Co więcej, wszyscy uczestnicy będą podani testom na obecność koronawirusa – uściślał Rostkowski. 

– W tym roku będziemy mieli możliwość obserwowania aż piętnastu prowadzących. Na scenie pojawić ma się także wiele nominowanych osób, których zadaniem będzie zapowiadane i wprowadzanie do filmów. Może być ciekawie. Przed nami nieprzespana noc – podsumował Andrzej Rostkowski.

Posłuchaj
04:00 PR3_MPLS 2021_04_23-10-50-14_Oscary3.mp3 Studio Oscarowe cz. 3 (Trójka przed południem)

 

Noc Oscarowa Noc Oscarowa / Elvira Koneva/shutterstock.com

Najważniejsze nominacje:

Najlepszy film:

 • "Judas and the Black Messiah"
 • "Mank"
 • "Minari"
 • "Nomadland"
 • "Obiecująca. Młoda. Kobieta."
 • "Ojciec"
 • "Proces Siódemki z Chicago"
 • "Sound of Metal"

Aktor pierwszoplanowy:

 • Chadwick Boseman ("Matka bluesa")
 • Gary Oldman ("Mank")
 • Steven Yeun ("Minari")
 • Anthony Hopkins ("Ojciec")
 • Riz Ahmed ("Sound of Metal")

Najlepsza aktora pierwszoplanowa:

 • Andra Day ("Billie Holiday")
 • Vanessa Kirby ("Cząstki kobiety")
 • Viola Davis ("Matka bluesa")
 • Frances McDormand ("Nomadland")
 • Carey Mulligan ("Obiecująca. Młoda. Kobieta.")

Najlepszy reżyser:

 • David Fincher ("Mank")
 • Lee Isaac Chung ("Minari")
 • Thomas Vinterberg ("Na rauszu")
 • Chloe Zhao ("Nomadland")
 • Emerald Fennell ("Obiecująca. Młoda. Kobieta.")

Przypomnijmy, że ceremonia wręczania Oscarów rozpocznie się w nocy z niedzieli na poniedziałek (25-26 kwietnia) o godzinie 2.00 czasu polskiego. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Adam Rostkowski (krytyk filmowy)
Data emisji: 23.04.2021
Godziny emisji: 10.31, 10.43, 10.50

zch/kr

Czytaj także

W drodze na Oscary. Jaka będzie tegoroczna gala?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 07:30
Do najważniejszego wydarzenia w świecie filmu, gali wręczenia Oscarów, został zaledwie tydzień. Czego możemy spodziewać się po tegorocznej ceremonii? Jak wyglądają ostatnie przygotowania? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Szekspira bez tortu i świeczek. "Bezradność filozofa" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 10:27
23 kwietnia to – od 1995 roku – ustanowiony i organizowany przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W Hiszpanii obchodzony był już od 1930 roku, choć sam pomysł pojawił się w Katalonii w 1926.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk: Oscar staje się nagrodą, która ma międzynarodowy wymiar

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 14:26
- Była to wyjątkowa, kameralna gala, która przyniosła też trochę niespodzianek - mówiła w Poranku Dwójki Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, ekspertka filmowa.
rozwiń zwiń