Pollywood, czyli Noc Muzeów w Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:15
Już w najbliższą sobotę, 15 maja, czeka nas wspaniałe wydarzenie kulturalne: Noc Muzeów. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, także w tym roku obowiązują ograniczenia, jednak przy zachowaniu wszystkich obowiązujących rygorów można będzie odwiedzić muzea, które na tę wyjątkową okazję przygotowują różne niezwykłe pomysły.
GOLDWYN STUDIO W CULVER CITY - 1921 rok
GOLDWYN STUDIO W CULVER CITY - 1921 rokFoto: HISTORIC HOLLYWOOD PHOTOGRAPHS /POLIN

Wilhelm Sasnal 1200.jpg
Krajobraz po Zagładzie. Wystawa "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN

Tej nocy fasadę warszawskiego Muzeum POLIN rozświetlą hollywoodzkie gwiazdy kina. Ta świetlna instalacja będzie częścią programu "Pollywood w POLIN", opowieści o polskich Żydach, którzy byli pionierami i twórcami potęgi Hollywood. Tegoroczna Noc Muzeów odbywać się będzie zarówno w budynku muzeum, jego najbliższej okolicy, jak i w internecie.


Posłuchaj
05:51 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_05_10 09-33-15.mp3 Katarzyna Jankowska o Nocy Muzeów w Muzeum Polin (Trójka przed południem)

– W tym roku skupiamy się na kinie. I zapraszamy już od godziny 19 na "Pollywood w POLIN". To będzie okazja, by zapoznać się z twórcami i twórczyniami kina żydowskiego i Hollywood – zaprasza przewodniczka Katarzyna Jankowska. – Już o 19 startuje "Pollywood na Muranowie": spacer miejski śladami dawnych kin – zachęca.

Z kolei o 19.15, 20.15 i 21.15 w przestrzeni wystawy stałej, w kinoteatrze w galerii "Na żydowskiej ulicy", przewodnik Damian Pisarski przedstawi historię kina żydowskiego pt. "Od sztetla do Pollywood".

Jednak nie każdy będzie mógł lub chciał przyjechać do Muzeum POLIN. Dla tych osób także przygotowano atrakcje: – W dniach 15-17 maja będzie można sprawdzić swoją wiedzę w quizie dotyczącym właśnie Pollywood oraz dołączyć do dyskusji na temat filmowej podróży w przeszłość – wskazuje Katarzyna Jankowska. – Osoby, dla których nie wystarczyło wejściówek na spacer "Pollywood na Muranowie", ale też wszyscy chętni, będą mogli ten spacer odbyć wirtualnie, gdyż będzie on dostępny już od godz. 21.30 na kanale muzeum na YT i na FB – dodaje.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 10.09

pr

Czytaj także

Jak brzmią polskie hejnały?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 12:30
3 maja 1995 roku po raz pierwszy z wieży Zamku Królewskiego zabrzmiał hejnał warszawski. Jaka jest jego geneza? Dlaczego nie jest grany w południe, ale o 11.15 i tylko na trzy strony świata? Jak brzmią hejnały innych polskich miast?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Sikorski. Ryzyko do końca

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 23:15
Są ludzie, którzy żyją zawsze na krawędzi ryzyka. Niebezpieczne może być igranie – jak niegdyś w PRL-u – z polityką, władzą i systemem socjalistycznym. Ryzykowne może być uprawianie street artu, zwłaszcza w czasach, kiedy uważany jest za wandalizm. Wreszcie, styl i sposób życia też może na co dzień zagrażać zdrowiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cricoteka i "Widma" Tadeusza Kantora. Którą wystawę warto wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:45
Cricoteka ponownie została otwarta dla zwiedzających. – Odwiedzając wystawę, można poznać nieoczywiste wątki, które były bardzo istotne dla twórczości Tadeusza Kantora – zapraszała Natalia Zarzecka, dyrektor instytucji. 
rozwiń zwiń