Filmowa Noc Muzeów w Muzeum Etnograficznym

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:00
W sobotę wielkie wydarzenie kulturalne: 17. Noc Muzeów! Ta niezwykła impreza wraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Teraz też konieczne będzie zachowanie wymogów bezpieczeństwa i dystansu, ale i tak wszyscy są zachwyceni, gdyż to jasny znak, że powoli wracamy do normalności.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w WarszawieFoto: Tomasz "Nemo5576" Górny, lic. CC 3.0 (wikimedia)

Dziedzictwo-Muzem-POLIN-GOLDWYN STUDIO W CULVER CITY, 1921, HISTORIC HOLLYWOOD PHOTOGRAPHS 1200.jpg
Pollywood, czyli Noc Muzeów w Muzeum POLIN

Po Warszawie będzie kursował specjalny autobus linii "M", rozwożąc chętnych do muzeów. I na pewno zawiezie także do Państwowego Muzeum Etnograficznego, które przygotowało specjalną propozycję: spacer z filmem etnograficznym.


Posłuchaj
06:19 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_05_14 10-41-05.mp3 Filmy etnograficzne podczas Nocy Muzeów

– Hasło tegorocznej Nocy Muzeów to "Spacer ze sztuką", więc postanowiliśmy się dostosować i zaprosić na spacer z filmem etnograficznym. Z czeluści archiwalnych wyciągnęliśmy różne produkcje filmowe i zaprezentujemy filmy realizowane od końca lat 60. aż do dzisiaj – deklaruje Małgorzata Jaszczołt z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. – Chcemy też pokazać jedyny zachowany film przedwojenny, reklamówkę pochodzącą z roku 1939 – wyjaśnia.

– Ale zaczynamy już w piątek: o godz. 19 dyrektor muzeum Robert Zydel, porozmawia z antropologiem filmu Sławomirem Sikorem o tym, czym jest film etnograficzny – zapowiada Trójkowy gość. – Będzie to swoiste wprowadzenie teoretyczne do tej nocy filmowej. Rozmowa dość hermetyczna, ale liczymy, że znajdzie swoich zwolenników.

– A w sobotnią noc staniemy się "najbardziej filmowym muzeum". Tak właśnie się reklamujemy, gdyż filmy będą właściwie wszędzie: w różnych przestrzeniach od parteru po czwarte piętro – tłumaczy Małgorzata Jaszczołt. – Zaprezentujemy filmy polskie i zagraniczne. Np. w sali afrykańskiej będą te poświęcone Afryce. A jeśli chodzi o tematykę, to będą np. takie poświęcone różnorodnym technologiom rzemieślniczym czy nie kultywowanym już obrzędom – dodaje.

Filmowa Noc Muzeów 2021/YouTube Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 10.41

pr

Czytaj także

"Granatowe Góry" Jerzego Pilcha. Festiwal Słowa poświęcony pamięci pisarza

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 09:50
Pierwsza edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" odbędzie się w Wiśle. Wydarzenie ma upamiętnić urodzonego w Beskidzie Śląskim pisarza. Data festiwalu pokrywa się z pierwszą rocznicą śmierci autora. Jak będzie przebiegać wydarzenie? Czego mogą spodziewać się fani twórczości Pilcha? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cricoteka i "Widma" Tadeusza Kantora. Którą wystawę warto wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:45
Cricoteka ponownie została otwarta dla zwiedzających. – Odwiedzając wystawę, można poznać nieoczywiste wątki, które były bardzo istotne dla twórczości Tadeusza Kantora – zapraszała Natalia Zarzecka, dyrektor instytucji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajobraz po Zagładzie. Wystawa "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:32
17 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich zostanie otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych – Wilhelma Sasnala. Zbiór około 60 obrazów i rysunków, z których kilka zostało stworzonych specjalnie na potrzeby ekspozycji, nosi nazwę "Taki pejzaż" i jest indywidualnym spojrzeniem artysty na kwestię naszej współczesnej pamięci o polskich Żydach i Zagładzie. 
rozwiń zwiń