Perły Teatru Telewizji w TVP Kultura

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 09:30
W każdy czwartek w TVP Kultura są emitowane spektakle ze "Złotej Setki Teatru Telewizji". Na liście znalazły się m.in. takie perełki, jak "Mazepa", "Trzy siostry", "W małym dworku" czy "Chłopcy".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nutthaseth Van/Shutterstock

Bezradność filozofa 1200.jpg
Urodziny Szekspira bez tortu i świeczek. "Bezradność filozofa" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

"Złota Setka Teatru Telewizji" obejmuje bardzo szerokie spektrum spektakli: np. najstarszy z nich, "Apollo z Bellac" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, pochodzi z 1958 roku. Był jednym z pierwszych spektakli Teatru Telewizji w ogóle, był też zarejestrowany na żywo.


Posłuchaj
08:05 TROJKA Trojka przed poludniem2021_06_14-09-23-51.mp3 Złota Setka Teatru Telewizji w TVP Kultura (Trójka przed południem)

– Nasz cykl powtórkowy zaplanowaliśmy w ten sposób, aby z jednej strony zaprezentować te spektakle, które dawno nie były grane, nie były powtarzane. A z drugiej strony naszą ideą jest to, aby pokazać bardzo różnych reżyserów – wyjaśnia Kalina Cyz, dyrektor TVP Kultura. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby pokazać różnorodność. Dotyczy to zarówno reżyserów i aktorów, jak i scenografów – dodaje.

– To są spektakle, które kręcono w dekoracjach zbudowanych w studiach na Woronicza, ale też takie, które są przeniesieniami. Tak było np. z "Balem manekinów" w reż. Janusza Branickiego, który zarejestrowano już bodaj pięć lat po premierze w Teatrze Ateneum – tłumaczy gość Trójki. – Tak więc mówimy o realizacjach na żywo, o transmisjach, przeniesieniach, ale często także o spektaklach przygotowanych specjalnie dla Teatru Telewizji – wylicza.

– Teatr w telewizji i Teatr Telewizji to dwie zupełnie różne rzeczy. Czasami odnoszę jednak wrażenie, że Teatr Telewizji pokazuje więcej, co potwierdzają również realizatorzy. Kamera, która niejako "wchodzi w scenę", pozwala pokazać spektakl tak, jak go widzą twórcy – wyjaśnia dyrektor Cyz. – Tok narracji, który prowadzi kamera, jest często bardzo pomocny w odbiorze – dodaje.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 09.23

pr/kr

Czytaj także

Anna Dymna: wszystkie role jej życia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:45
W Muzeum Starego Teatru (MICET) została otwarta niezwykła wystawa "Anna Dymna/336 kobiet". To swoisty katalog i przewodnik, w którym mikrohistorie teatralnych i filmowych kobiet przeplatają się z prywatnymi momentami i wspomnieniami znakomitej aktorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Bielenia: "Boże Ciało" zostanie ze mną na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 10:37
Za nami uroczystość wręczenia nagrody publiczności LUX Audience Awards dla najlepszego filmu europejskiego. Podczas ceremonii odbywającej się w Strasburgu zwycięskim obrazem okazał się "Kolektyw", dokument w reżyserii Alexandra Nanaua. Oprócz niego do walki stanęła oscarowa produkcja "Na rauszu" Thomasa Vinterberga oraz "Boże Ciało" Jana Komasy. Jeszcze przed ceremonią połączyliśmy się z odtwórcą głównej roli Bartoszem Bielenią, z którym rozmawiał Paweł Turski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Krakowa do Gdańska – teatry zapraszają!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 02:00
Teatry w całej Polsce już naturalnie otwarte. Do wszystkich nie jesteśmy w stanie zajrzeć, ale spotkamy się na szczególnie uczęszczanej trasie Kraków-Warszawa-Gdańsk.
rozwiń zwiń