Festiwal filmowy w Sandomierzu, czyli spotkania z optymizmem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:16
W piątek 25 czerwca rozpoczyna się w Sandomierzu 18. Festiwal Filmów – Spotkań NieZwykłych. W ramach wydarzenia odbywają się nie tylko pokazy filmowe, ale także koncerty i spotkania z literaturą. 
Rynek Główny, Rynek, Stare Miasto w Sandomierzu
Rynek Główny, Rynek, Stare Miasto w SandomierzuFoto: Shutterstock.com/Bartosz Dziugiel

materiały prasowe materiały prasowe

Jeden z festiwalowych segmentów zatytułowany jest "Małe szczęścia" – W obrębie tego cyklu mamy tylko dwa filmy: "Palm Springs" Maxa Barbakowa i "Nasz najlepszy rok" Cédrica Klapischa. Dwa optymistyczne filmy, bo nasz festiwal w założeniu jest imprezą optymistyczną, a nam optymizm, po tym, co się działo przez ostatnie piętnaście miesięcy, jest szczególnie potrzebny – ocenia Piotr Radecki, współorganizator 18. Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu. 

Posłuchaj
06:35 _PR3_AAC 2021_06_25-10-16-26 Sandomierz.mp3 18. Festiwal Filmów - Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu. Jakie atrakcje czekają na publiczność? (Trójka przed południem)

 

W sobotę nagrodę festiwalową – Kamień Optymizmu odbierze Janusz Gajos. – To nagroda dla aktora niezwykłego. Co jest dla nas niezwykle ważne, aktor przyjedzie do nas i będziemy mogli wręczyć wyróżnienie osobiście – przyznaje gość "Trójki przed południem" 


krzysztof kieślowski pap_1200.jpg
Niedziela z Krzysztofem Kieślowskim. 80. rocznica urodzin reżysera

Na festiwalu wręczana jest również nagroda dla reżyserów. W tym roku Korona Sandomierska trafi do Jana Komasy. To  signum temporis, bo ten artysta, mający na koncie cztery filmy, jest głosem pokolenia. To jest niezwykle ważne, chcemy pokazać, że widzimy młodych twórców, którzy patrzą na świat już trochę inaczej niż my, starsi o generację – zaznacza rozmówca Katarzyny Cygler. 

18. Festiwal Filmów – Spotkań NieZwykłych to także spotkania z literaturą dla najmłodszych. Jednym z gości, których będzie można spotkać w ogrodach przy Domu Długosza, będzie Michał Rusinek. Fragmenty jego książki będą czytać Magdalena Różczka i Andrzej Seweryn.  

Wśród koncertów przygotowanych dla publiczności znalazły się koncert Natalii Sikory oraz Jana Młynarskiego z towarzyszeniem Warszawskiego Combo Tanecznego, drugi z występów będzie kulminacją świętowania 18. urodzin festiwalu.

Jan Emil Młynarski_Warszawa/MOKOTOWSKI OBEREK - Warszawskie Combo Taneczne i Kapela Zdzisława Kwapińskiego

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Piotr Radecki (współorganizator 18. Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu)
Data emisji: 25.06.2021
Godzina emisji: 10.16

gs

Czytaj także

"Śniegu już nigdy nie będzie". Produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 17:12
"Śniegu już nigdy nie będzie", produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zagościła na ekranach kin nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach świata. Jak wyglądały kulisy powstawania filmu? Czego widzowie mogą się po nim spodziewać? W audycji "Trójkowo, filmowo" opowiadali o tym twórcy obrazu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na rauszu". Jeden z najważniejszych filmów ostatniego sezonu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 17:20
– "Na rauszu" to film, o którym zostało już powiedziane bardzo wiele. Jego bohaterowie potrafią korzystać z życia i się bawić. Ich głowy zaprzątają też poważne myśli. To bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów europejskich, a nawet światowych, ostatniego sezonu, co potwierdza nagroda za najlepszy europejski film roku, jak również nagroda przyznana reżyserowi i scenarzystom. Obraz wreszcie dostępny jest już także w polskich kinach – mówił Ryszard Jaźwiński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w kolorowym opakowaniu. "Sweat" Magnusa Von Horna

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 17:00
– Chciałem podejść do tego bardzo realistycznie, bo wierzę, że widz ma swoje zdanie na ten temat. Nie muszę komentować, bo widz sam to robi, ale mogę przedstawić ciekawy świat. Bardzo mnie ciekawi, co widz potem robi z tym światem – mówił w "Trójkowo, filmowo" Magnus Von Horn, reżyser filmu "Sweat". Dramat przedstawiający trzy dni z życia influencerki fitness Sylwii Zając to jedyny polski obraz w selekcji zeszłorocznego festiwalu w Cannes, a zarazem Trójkowa premiera tygodnia.
rozwiń zwiń