Matka warszawskiej zieleni. Wystawa projektów Aliny Scholtz w Muzeum Woli

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 09:50
Muzeum Warszawy otworzyło w swoim wolskim oddziale – Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12, wystawę "Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz", architekt zieleni, odpowiedzialnej za powojenną odbudowę warszawskich parków, skwerów i ogrodów. 
Jedną z realizacji Aliny Scholtz jest Ogród Saski w Warszawie
Jedną z realizacji Aliny Scholtz jest Ogród Saski w WarszawieFoto: shutterstock/dies-irae

Posłuchaj
04:40 Trojka przed poludniem krajobraz 30 czerwiec 2021 09_25_09.mp3 Alina Scholtz – pionierka polskiej architektury krajobrazu (Trójka przed Południem)

 

Barwy Warszawy

W ramach wystawy, trwającej od 16 czerwca do 28 listopada, jej uczestnicy mogą zagłębić się w najbardziej spektakularne projekty Aliny Scholtz, uważanej za pionierkę architektury krajobrazu w Polsce. Należy do nich m.in. tor wyścigów konnych na warszawskim Służewcu. – Alina Scholtz posadziła tam drzewa, które jesienią miały barwić się na kolory czerwony i żółty, czyli barwy Warszawy. To był symboliczny gest, ale takich Alina Scholtz w swoich projektach wykonywała więcej  – mówił w "Trójce przed południem" kierownik wolskiego oddziału Muzeum Warszawy Konrad Schiller.

Inne przykłady wręcz malarskiego podejścia bohaterki wystawy do architektury krajobrazu są tzw. chmury patriotyczne, czyli kwitnące na biało i czerwono kwiaty drzew owocowych posadzonych przy Trasie W-Z (na odcinku przy skarpie Starego Miasta) oraz rzędy drzew będące swoistym przedłużeniem kolumnady Pałacu Saskiego.

Posłuchaj
05:52 Trojka przed poludniem krajobraz 2 30 czerwiec 2021 09_32_45.mp3 Jak wyglądała odbudowa warszawskiej zieleni po wojnie? (Trójka przed Południem)

 

Odbudowa stołecznej zieleni

Alina Scholtz (1908 - 1996) należała do pierwszego rocznika, który w 1932 roku kończył nowo powstały Wydział Architektury Krajobrazu i Parkoznawstwa na warszawskiej SGGW. Jedną z jej pierwszych realizacji był Park w Żelazowej Woli, otaczający Muzeum Fryderyka Chopina. Tuż po wojnie prowadziła pracownię zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy. Podczas badań prowadzonych na potrzeby wystawy w Muzeum Woli dokonano zaskakującego odkrycia. 

– Alina Scholtz już wtedy prowadziła ewidencję strat wojennych, jakich Warszawa doznała pod kątem zieleni. Robiła to po to, by sprawdzić, na ile Warszawa była zielonym miastem – powiedział Konrad Schiller. – Mówi się, że Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic europejskich, choć na co dzień możemy tego nie zauważać. Ten proces zazieleniania rozpoczął się przy odbudowie stolicy – wyjaśnił.

Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie "Więcej zieleni!" jest wykład architekt krajobrazu Natali Budnik, która przeprowadzi uczestników przez arkana projektów Aliny Scholtz. Odbędzie się on 1 lipca o godz. 18.00.

Natalia Budnik | Gdzie jest architektura krajobrazu? | MIASTORANEK #40/antyRAMA

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Konrad Schiller (historyk sztuki, kierownik wolskiego oddziału Muzeum Warszawy)
Data emisji: 30.06.2021
Godziny emisji: 09.25, 09.32

kr


Czytaj także

Vivaldi zabrzmi na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:45
W niedzielę, 13 czerwca, rozpoczyna się Festiwal Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Tegoroczny repertuar czterech koncertów w całości wypełnią utwory Antonia Vivaldiego, najwybitniejszego przedstawiciela włoskiego baroku w muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkaj się z niezależną kulturą białoruską we Wrocławiu!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 10:45
Białoruska diaspora w Polsce koncentruje się w Warszawie i Wrocławiu. I właśnie w nadodrzańskim grodzie zaczęła się 10. edycja Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej. To okazja do spotkań z białoruskim malarstwem, filmem, literaturą i teatrem. Nie zabraknie też odniesień do obecnej sytuacji politycznej u naszego wschodniego sąsiada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczniej do teatru. Nowe obostrzenia w placówkach kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:45
Już w sobotę, 26 czerwca, na widowni teatrów zapełnionych będzie mogło zostać aż 75 procent miejsc. Nowe, zmodyfikowane obostrzenia są odpowiedzią na stabilizującą się sytuację pandemiczną w kraju. Co to oznacza dla instytucji kultury?
rozwiń zwiń