Sztuka ulicy wchodzi na salony. W Łodzi powstaje Muzeum Street Artu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 10:00
Unikatowa w skali świata łódzka kolekcja sztuki miejskiej doczeka się swojego miejsca. W mieście powstaje Muzeum Street Artu. Jak będzie funkcjonować? Czy możliwe jest zamknięcie ulicznej działalności w ramach jednej instytucji? 
Łódź, mural przedstawiający Artura Rubinsteina
Łódź, mural przedstawiający Artura RubinsteinaFoto: Dawid Lasocinski/Forum

– Muzeum Street Artu brzmi zaskakująco i wyzwaniowo. Idea może rodzić pytanie, czy muzeum, uważane za instytucję skostniałą, i street art, kojarzony z otwartych przestrzeni, nie stoją ze sobą w sprzeczności? Założyliśmy, że całe miasto będzie swego rodzaju galerią i tak też będziemy je traktować. Dorobek, który powstał do tej chwili, należy archiwizować i kontentować. Na ten temat trwają dyskusje na całym świecie. Jeśli tego nie zrobimy, przesłanie, które jest ważne dla lokalnych społeczności, zniknie i nie zostanie zachowane – mówiła Teresa Latuszewska-Syrda, inicjatorka przedsięwzięcia.

Posłuchaj
08:31 PR3_MPLS 2021_07_01-09-29-28_muzeum_streetart.mp3 Muzeum Street Artu, czyli sztuki miejskiej. Jak będzie wyglądać (Trójka przed południem)

 

Murale

– Mamy nadzieję, że dzięki stworzeniu muzeum uda nam się również uporządkować wiele kwestii. Murale to sztuka, która na polskich ulicach rozwinęła się w latach dwutysięcznych. Ciągnie jednak za sobą mnóstwo zagadnień, które początkowo w ogóle nie były brane pod uwagę. Jednym z nich jest własność murali oraz pytanie o przestrzeń publiczną. Mam nadzieję, że krok po kroku uda nam się uporządkować wszystkie problematyczne kwestie i zadbać o to, by każdy z ponad stu murali, którymi może pochwalić się Łódź, został odpowiednio skatalogowany i utrwalony – wyjaśniła. 

Zbiory

– Podjęliśmy próbę katalogowania dzieł łódzkiego street artu podczas przygotowywania albumu poświęconego tej dziedzinie sztuki. Sztuka uliczna to nie tylko murale, ale też przepiękne graffiti, które jest inicjatywą zupełnie oddolną. Chcemy zadbać również o przestrzenie miejskie oraz rzeźby i instalacje. Wciąż jest wiele takich, które nie zostały zinwentaryzowane i niszczeją. Sztuka miejska to też plakaty, które chcemy pokazywać na wystawach. Wiele z wymienionych aktywności to twórczość niekontrolowana, będąca wyrazem przekonań lub niezgody na system. Wiele z tych dzieł jest bardzo wartościowych. Chcemy je dokumentować i pokazywać – podsumowała. 

Gdzie jest polska stolica murali? | Architecture is a good idea / Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Fundacja, odpowiedzialna za powstanie muzeum, opracowała już plan działania. Obecnie trwa poszukiwanie odpowiedniego budynku i niezbędnych funduszy. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 01.07.2021
Godzina emisji: 09.29, 09.36


zch

Czytaj także

Matka warszawskiej zieleni. Wystawa projektów Aliny Scholtz w Muzeum Woli

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 09:50
Muzeum Warszawy otworzyło w swoim wolskim oddziale – Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12, wystawę "Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz", architekt zieleni, odpowiedzialnej za powojenną odbudowę warszawskich parków, skwerów i ogrodów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letnie atrakcje w warszawskim Teatrze Dramatycznym

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:40
– U nas przeciwieństwo sezonu ogórkowego, już za kilka dni rozpoczynamy nasz Letni Przegląd – mówi w Trójce Weronika Doboszyńska z warszawskiego Teatru Dramatycznego. Od 2 lipca do 1 sierpnia na czterech scenach teatru będzie można obejrzeć 21 spektakli.
rozwiń zwiń