Po raz dziesiąty Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 09:45
79 lat temu, 22 lipca 1942 roku, w getcie warszawskim rozpoczęła się tzw. akcja likwidacyjna. Codziennie z Umschlagplatzu do obozu zagłady w Treblince wywożono od 3 do 8 tys. osób. W ciągu 46 dni trwania akcji drogę tę przebyło około 300 tysięcy Żydów. Dla uczczenia dnia rozpoczęcia tej "akcji" już po raz dziesiąty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci.
Żydzi w drodze na Umschlagplatz na ulicy Zamenhofa
Żydzi w drodze na Umschlagplatz na ulicy ZamenhofaFoto: Wikipedia/domena publiczna

PAP archiwum Ringelbluma 1200.jpg
Dramatyczna historia bunkra "Krysia" [POSŁUCHAJ]

Uczestnicy przejdą symboliczną trasę "od śmierci do życia". Marsz wyruszy o godz. 18 spod pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki 10, a zakończy przy ul. Stare Nalewki, w pobliżu Ogrodu Krasińskich. Stanie tam specjalnie przygotowana na to wydarzenie instalacja artystyczna "Ławki" zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego, którą będzie można oglądać do 31 sierpnia br.


Posłuchaj
12:21 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_07_22 09-30-58.mp3 10 Marsz Pamięci (Trójka przed południem)

– Marsz Pamięci w tym roku jest dedykowany nauczycielom. W ekstremalnych warunkach getta nie stracili wiary w wartość edukacji i wzorców moralnych, które starali się przekazać uczniom. Do ostatnich dni przed wywózką towarzyszyli swoim podopiecznym w nauce czytania i pisania czy przygotowaniach do matury. Wielu z nich poszło wraz z uczniami na Umschlagplatz – mówi o tegorocznych bohaterach Marszu Pamięci Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

– Z instalacją "Ławki" jest połączona wystawa o nauczycielach, którzy działali w getcie. M.in. o tych, którzy tworzyli tzw. Archiwum Ringelbluma. Chcemy wspomnieć o Abrahamie Lewinie, Emanuelu Ringelblumie, Eliaszu Gutkowskim, Izraelu Lichtensztajnie, Stefanii Szwajgier, Blumie Wasser, a także polskich nauczycielach, którzy udzielali pomocy przyjaciołom z drugiej strony muru – dodaje dyr. Krawczyk.

Na zakończenie Marszu został przygotowany wspólnie z Instytutem Weinberga premierę utworu elektroakustycznego na podstawie dziennika Abrahama Lewina. Równocześnie został także przygotowany audiobook, w którym pamiętnik Lewina czyta Jerzy Radziwiłłowicz. Jest on dostępny na kanale YT Żydowskiego Instytutu Historycznego.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 22.07.2021
Godziny emisji: 09.30, 09.39

pr/kr

Czytaj także

Warszawa: 76. rocznica rozpoczęcia likwidacji getta. Ulicami przejdzie "Marsz Pamięci 22 lipca"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 09:36
W 76. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, ulicami stolicy przejdzie "Marsz Pamięci 22 lipca" zorganizowany przez Żydowski Instytut Historyczny imienia Emanuela Ringelbluma.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy i Żydzi w obliczu Holokaustu. Reportaż Jakuba Tarki "Wspólny wątek życia"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 18:03
Leszek Szulc i jego rodzice w 1997 roku zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Podczas wojny przez 10 miesięcy w swoim domu na przedmieściu Stryja (dawny obwód lwowski) ukrywali małżeństwo Żydów: Sonię i Jonasza Fridlerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku zawyją syreny alarmowe

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 06:35
Mija 78 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. W obliczu planowanej likwidacji getta, pozostający w nim Żydzi zaatakowali Niemców. Tym samym rozpoczęło się pierwsze w Europie powstanie miejskie w trakcie II wojny światowej. Jak co roku o godz. 12.00 w stolicy zawyją syreny.
rozwiń zwiń