Nie ma Londynu, jest Lądek-Zdrój. I 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:05
Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to najstarsze i największe polskie wydarzenie ludzi gór, ale też jeden z największych festiwali górskich na świecie. To właśnie w Lądku-Zdroju po raz pierwszy spotkali się pasjonaci, aby - wtedy jeszcze pod nazwą "Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady" - rozmawiać, oglądać i wsłuchiwać się w rozmaite opowieści. Trwa właśnie 26. edycja festiwalu, która znacząco się różni od poprzednich.
Beskidy
BeskidyFoto: shutterstock/ArtMediaFactory

1200_Rzeszów_shutterstock.png
Międzynarodowy Festiwal Sztuk w Rzeszowie: ciekawa propozycja na wakacje

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w piątek 10 września i potrwa aż dziesięć dni, do 19 września. To pierwsza edycja Wędrownego Festiwalu Górskiego, co oznacza, że impreza odbywa się w różnych miejscach, a nie, jak dotychczas, wyłącznie w Lądku-Zdroju. Zaczęło się w Pasterce, następnie krótki pobyt w Radochowie i cztery główne dni w Lądku. Imprezę tworzy szereg wydarzeń, a że jest ich blisko 300 (!), wypełniają program po brzegi: Festiwal Filmów Górskich, Festiwal Literatury Górskiej, prelekcje, warsztaty, wystawy, koncerty, wycieczki...


Posłuchaj
05:15 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_09_14 09-32-04.mp3 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady cz. 1 (Trójka przed południem)

Nie ma drugiego takiego festiwalu. I nie ma takiego miasta Londyn, jest Lądek-Zdrój. To hasło ze słynnego „Misia” powtarzamy co roku i również jest to refren naszej festiwalowej piosenki - mówi ze śmiechem Renata Wcisło, dyrektor programowy Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady. - Przyjeżdżają tu gwiazdy alpinizmu i himalaizmu, autorzy książek i filmów o górach, ale przede wszystkim przyjeżdża społeczność gór, wszyscy, którzy góry kochają. Jeszcze przed covidem było to kilka tysięcy osób, na czas festiwalu Lądek podwajał liczbę mieszkańców! - opowiada.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się nietypowo: w Pasterce, w Górach Stołowych. I od piątku grupa osób wędruje właśnie stamtąd aż do Lądka-Zdroju w ramach I Wędrownego Festiwalu Górskiego. - Ma to też związek z tegorocznym hasłem naszego festiwalu, które brzmi: „Doświadcz gór wśród przyjaciół”. Taki rajd przez Dolinę Kłodzką na pewno pozwoli jeszcze bardziej doświadczyć jej piękna - zapewnia Renata Wcisło.


Posłuchaj
05:50 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_09_14 09-40-45.mp3 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady cz. 2 (Trójka przed południem)

W sumie blisko 300 wydarzeń, 200 gości, 21 światowych, europejskich i polskich premier filmowych. Jest też Festiwal Literatury Górskiej i towarzyszący mu konkurs na Książkę Górską Roku, do którego zgłoszono 57 książek. W piątek na uroczystej gali dowiemy się, które z nich zostały nagrodzone - wylicza dyrektor festiwalu. - Są spotkania z ludźmi gór, z himalaistami i alpinistami, są warsztaty wspinaczkowe dla początkujących i dla tych zaawansowanych. Jest też festiwal dla dzieci, bo to jest impreza rodzinna i nie trzeba się zastanawiać, czy można zabrać ze sobą swoje pociechy - dodaje.

Piosenka na Fest2!/YouTube Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Renata Wcisło (dyrektor programowy Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady
Data emisji: 14.09.2021
Godziny emisji: 9.32, 9.40

pr

Czytaj także

"Zginę w górach" - mówiła Wanda Rutkiewicz. Biografia himalaistki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:00
- Tajemnica była wpisana w wizerunek, ale też w legendę, którą Wanda Rutkiewicz budowała za życia - opowiadała w Trójce Anna Kamińska, autorka biografii "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księżycowe Granie": koncerty w górskich schroniskach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:45
Z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się wirtualnie. Tak też jest z rozpoczętym zaraz po wakacjach cyklem koncertów "Księżycowe Granie". Mimo to, a może właśnie dlatego, cieszą się one wielką popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląsk zielony i otwarty. Jak Carbon Silesia Festival wpłynął na region?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 17:00
Carbon Silesia Festival to nie tylko muzyka, a także możliwość zwiedzenia obiektów należących do kopalni. To właśnie tu znajduje się najstarsza na świecie wciąż działająca maszyna parowa. M.in. o tym w drugim dniu Carbon Silesia Festival Aleksandra Kaczkowska rozmawiała w "Muzycznym klubie Trójki", który poświęcony był wpływowi, jaki odbywająca się w Zabrzu impreza miała na region. 
rozwiń zwiń