Sztuka inspirowana twórczością Lema. Zakończył się konkurs Young Design

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 11:42
Buty, które nawigują, czy komunikatory, które zamiast głosu przekazują zapis dotyku drugiej osoby. To tylko niektóre z projektów zgłoszonych w ramach konkursu Young Design. Inicjatywa od trzynastu lat wspiera młodych projektantów. Jakie prace przedstawili w tym roku? Czym zaskoczyli jury? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sripfoto/shutterstock

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu Young Design był design spekulatywny, czyli wzornictwo przyszłości. – Tegoroczna edycja została stworzona z okazji Roku Stanisława Lema. Wszystkie projekty, które zostały zaproszone do konkursu, miały odpowiadać na jego twórczość. W pracach naszych artystów można odnaleźć jego rękę – powiedziała Małgorzata Wrocławska-Sznejder, dyrektor departamentu operacyjnego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Posłuchaj
05:09 PR3_MPLS 2021_10_19-11-26-33.mp3 Nagrody w konkursie Young Design przyznane (Trójka przed południem)

 

Nagrodzone prace 

Wśród prac znalazły się buty, które prowadzą swojego właściciela za pomocą drgań, oraz komunikatory, które zamiast głosu przekazują zapis dotyku drugiej osoby. – Ten projekt koncentruje się na komunikacji niewerbalnej i jest nam bardzo bliski, głównie ze względu na czasy, w których nie możemy spotkać się osobiście – dodała.  

Nagrodę główną w konkursie oraz stypendium ufundowane przez Ministra Dziedzictwa Narodowego Kultury i Sportu otrzymała Karolina Kruszewska, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. 

– Zwyciężczyni pokazała projekt, który rozwiązuje problem zanieczyszczania nieba światłem i zaburzenia naturalnej ciemności. To dwie kule, które umieszczone na meblach, tworzą taflę nieba. Dają nam nasz prywatny jego skrawek oraz stwarzają poczcie bliskości z tymi, którzy odeszli. Autorka chciałaby, by były przekazywane z pokolenia na pokolenie, tak by rodziny mogły zachowywać pamięć o zmarłych – wyjaśniła dyrektor. 

Pomoc młodym artystom 

– W tym roku strwożyliśmy nową kategorię "Very Young Design". Do udziału w jej ramach zaprosiliśmy młodzież w wieku 13-18 lat. Niestety ich nie nagradzaliśmy finansowo. Przygotowaliśmy jednak nagrody materialne oraz warsztaty i wejściówki do Centrum Nauki Kopernik. Ci młodzi ludzie zaprojektowali swoje spojrzenie na design spekulatywny. To były bardzo ciekawe projekty – wyjaśniła. 

Wystawa

Projekty młodych artystów można oglądać na wystawie zorganizowanej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. – Projekty pokazywane są na tablicach. Niestety nie mamy ich formy materialnej, której można by dotknąć, a jedynie szkice na planszach. Od 10 listopada wystawa dostępna będzie także wirtualnie na stronie instytutu – zaprosiła Małgorzata Wrocławska-Sznejder.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marcin Jagiełowicz
Gość: Małgorzata Wrocławska-Sznejder (dyrektor departamentu operacyjnego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego)
Data emisji: 19.10.2021 
Godzina emisji: 11.26

zch

Czytaj także

Polska Agencja Kosmiczna włącza się w obchody Roku Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:30
We wrześniu minie sto lat od dnia narodzin Stanisława Lema. Z tej okazji trwają obchody roku poświęconego jego pamięci. Wydarzenia odbywają się pod hasłem "Widziałem przyszłość". W świętowanie postanowiła włączyć się także Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Jakie atrakcje przygotowała mówi jej prezes, profesor Grzegorz Wrochna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taka wystawa zdarza się raz na sto lat. "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 10:46
"Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" – na wystawie o takim tytule można podziwiać 137 XVI-wiecznych królewskich arrasów, które zachowały się w Polsce do dzisiaj. Jako że ekspozycja dobiega końca, Zamek Królewski na Wawelu w dniach od 18 do 24 października organizuje uroczysty finisaż ekspozycji pod hasłem "Pożegnajmy arrasy".
rozwiń zwiń