Cegiełki wesprą budowę Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 11:50
Jesienią 2024 roku – w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – ma zostać otwarte Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. Każdy może się przyczynić do powstania tej instytucji: po 11 listopada w placówkach pocztowych ruszy sprzedaż numizmatów z wizerunkiem księdza jako cegiełek na budowę jego muzeum. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” we współpracy z NSZZ „Solidarność”, Instytutem Pamięci Narodowej i Pocztą Polską.
fot. NACArchiwum Grażyny Rutowskiej
fot. NAC/Archiwum Grażyny RutowskiejFoto: NAC/Archiwum Grażyny Rutowskiej

– Kilka lat temu rodzina ks. Popiełuszki założyła fundację, której celem jest stworzenie w Okopach, miejscu urodzenia księdza, domu jego pamięci, muzeum. Ma ono opowiadać historię życia i męczeństwa księdza – tłumaczy Bogdan Romaniuk, przewodniczący Rady Fundacji „Dobro”. – To zarazem będzie muzeum poświęcone duchowieństwu niezłomnemu, kapłanom niezłomnym.


kompas mapa podróż Shutterstock 1200.jpg
Wyprawy i odkrycia. Sylwetki polskich podróżników na wystawie w Nieborowie
Posłuchaj
06:08 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_10_25 11-40-58.mp3 Powstaje muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Będzie można kupić cegiełki (Trójka przed południem)

– Cieszymy się, że w to dzieło włączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premier Gliński zadeklarował pełne wsparcie dla naszej idei. Podobnie marszałek województwa podlaskiego, który już podjął działania poprzez Muzeum Podlaskie – mówi gość Katarzyny Cygler. – Jako fundacja zleciliśmy projekt koncepcji muzeum tej samej firmie, która wcześniej projektowała m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego – dodaje.

– Kilka dni temu wraz z szefem z NSZZ „Solidarność”, Instytutem Pamięci Narodowej i Pocztą Polską ogłosiliśmy zbiórkę narodową. Od 11 listopada w placówkach Poczty Polskiej będzie można kupić cegiełkę, czyli numizmat z wizerunkiem ks. Jerzego Popiełuszki – tłumaczy przewodniczący Romaniuk. – W ten sposób Polacy, którzy będą chcieli się włączyć w nasze dzieło, będą mogli to zrobić.



***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Bogdan Romaniuk (przewodniczący Rady Fundacji „Dobro”)
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 11.40

pr


Czytaj także

Muzea powracają do życia na nowych zasadach. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 09:50
W poniedziałek 4 maja Polacy wkroczyli w kolejny etap łagodzenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Działalność mogą wznowić m.in. biblioteki i muzea. Zwiedzającym już zostały udostępnione część Zamku Królewskiego w Warszawie oraz renesansowe ogrody otaczające Wzgórze Wawelskie w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualna wystawa polskich instytucji kultury. Zaprezentowano kilkadziesiąt placówek

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 12:10
Prawie 60 instytucji kultury zaprezentowano na wirtualnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu "Niepodległa" z inicjatywy i we współpracy z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego MKiDN. To instytucje, które powstały dzięki zaangażowaniu ministra kultury oraz takie, które dzięki MKiDN rozszerzają działalność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krakowski MOCAK świętuje 10. urodziny!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 10:45
Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK obchodzi 10. rocznicę istnienia. Z tej okazji otwiera właśnie dwie specjalne wystawy. A dodatkowym czasem świętowania będzie też Noc Muzeów, która pod Wawelem odbędzie się w najbliższy weekend.
rozwiń zwiń