Sztuka przeciw marginalizacji. Festiwal Teatru w Więzieniu – Granice/Borders 2021

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 09:49
Tworzenie teatru i resocjalizacja - tym na co dzień zajmuje się Fundacja Jubila, organizator pierwszej polskiej edycji Festiwalu Teatru w Więzieniu - Granice/Borders 2021. Od czwartku 28 października do końca miesiąca - w różnych miejscach kulturalnych Wrocławia - będą się odbywać spektakle osadzonych w zakładach karnych. Nie zabraknie też warsztatów teatralnych i dyskusji o roli sztuki w resocjalizacji.
Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu
Zakład Karny Nr 1 we WrocławiuFoto: shutterstock.com/DarSzach

Odpowiedź na stygmatyzację osadzonych

Gościem Katarzyny Cygler w audycji "Trójka przed południem" był dyrektor artystyczny Fundacji Jubilo, Diego Pileggi. We Włoszech, skąd pochodzi, działalność grup teatralnych w zakładach karnych jest powszechnym zjawiskiem z 30-letnią tradycją. W Polsce rozmowa o sztuce więziennej, a zwłaszcza takiej jej formie, zdarza się rzadko. Czyni to Festiwal Teatru w Więzieniu wydarzeniem unikalnym, nie tylko na skalę krajową, ale i europejską. 

Posłuchaj
04:02 Trojka przed poludniem Festiwal teatru w wiezieniu 1 2021_10_28-09-30-28.mp3 Trwa Festiwal Teatru w Więzieniu – Granice/Borders 2021. Dyrektor artystyczny Fundacji Jubilo Diego Pileggi gościem Trójki, cz. 1 (Trójka przed Południem)

 

Od 2014 roku na terenie Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu jest realizowany projekt "Odkluczanie". Inicjatywa, w której uczestniczą mężczyźni osadzeni na oddziałach typu zamkniętego i półotwartego, jest odpowiedzią na marginalizację i stygmatyzację więźniów. Festiwal Teatru w Więzieniu – Granice/Borders 2021 jest kolejnym krokiem w kierunku angażowania ich w działania artystyczne.

– Po sześciu latach otwieraliśmy nowy projekt i podjęliśmy rozmowy z innymi grupami z zagranicy. Zdecydowaliśmy, żeby w tym roku zorganizować to spotkanie we Wrocławiu, gdzie profesjonalne grupy teatralne z innych krajów, jak Włochy, Bułgaria, Niemcy, i inne grupy, które pracują w polskich więzieniach, mogły się spotkać i wymienić doświadczeniami – opowiadał Diego Pileggi.

Głos wykluczonych na pierwszym planie

Jak podkreślił gość Trójki, głównym celami Festiwalu jest tworzenie teatru i resocjalizacja, choć on sam nie lubi tego słowa. – Podczas pracy nad spektaklem teatralnym dokonuje się w nas zmiana i to jest nasza idea – wyjaśnia.

Posłuchaj
05:14 Trojka przed poludniem Festiwal teatru w wziezieniu 2 2021_10_28-09-37-49.mp3 Trwa Festiwal Teatru w Więzieniu – Granice/Borders 2021. Dyrektor artystyczny Fundacji Jubilo Diego Pileggi gościem Trójki, cz. 2 (Trójka przed Południem)

 

Podczas Festiwalu Teatru w Więzieniu – Granice/Borders 2021 będą pokazywane dwa spektakle –"Kobietostan. Chór na jedną aktorkę" oraz "Kain".  "Kobietostan" to refleksja na temat tego, co to znaczy być kobietą w takich momentach, jak pobyt za kratami i bezdomność. "Kain" został zrobiony z grupą osadzonych w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu. Mieliśmy przyjemność zaprezentować ten spektakl na zewnątrz. Później, jako że nie było możliwości otrzymania przepustki, przygotowaliśmy "Kaina" w formie nagrania audio i wideo – mówił Diego Pileggi.

Kobietostan. Chór na jedną aktorkę - Kolektywu Kobietostan (PL) | Granice/Borders Festiwal 2021/Jubilo

Teatr więzienny od kulis

Festiwal to także wydarzenia towarzyszące. – Zorganizowaliśmy spotkania, które nazwaliśmy "monospotkaniami", gdzie każda grupa może prezentować swoją pracę. W sobotę odbędzie się panel dyskusyjny pod tytułem "Przekroczenie granic", gdzie będziemy rozmawiać o tym, co to znaczy tworzyć teatr w więzieniu i jaka jest kondycja teatru więziennego w Polsce oraz w innych krajach. W niedzielę będzie miał miejsce krajowy panel dyskusyjny, gdzie będą obecni wychowawcy z zakładów karnych i reżyserzy. Będzie też była osadzona, która pracowała z Jubilą – wymienia rozmówca Katarzyny Cygler.

Festiwalu Teatru w Więzieniu – Granice/Borders 2021 odbywa się w dniach 28-31 października. Wydarzenia festiwalowe będzie można obejrzeć online.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Diego Pileggi (dyrektor artystyczny Fundacji Jubilo, organizującej Festiwal Teatru w Więzieniu - Granice/Borders 2021)
Data emisji: 28.10.2021
Godziny emisji: 9.30, 9.37

kr


Czytaj także

Święto Niemego Kina z muzyką na żywo

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 10:50
W warszawskim kinie "Iluzjon" trwa 17. edycji Święta Niemego Kina. Jednym ze znaków rozpoznawczych festiwalu, od początku jego istnienia, jest różnorodna i wykonywana na żywo muzyka. A formuła dziewięciodniowego wydarzenia, którego w tym roku tematem przewodnim są podróże, łączy najciekawsze i najlepsze kino nieme z krajów całego świata, m.in. Francji, Włoch, Belgii, Holandii, Węgier, Kanady, Szwecji i Japonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka ponad słowami. 21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 09:50
Ci, którzy mieszkają w okolicach Warszawy lub w samej stolicy, mogą jeszcze zdążyć na ostatni spektakl w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, który trwa od 22 października w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy". O programie wydarzenia oraz o sztuce teatru panomimy w "Trójce przed południem" opowiedział dyrektor Festiwalu Bartłomiej Ostapczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krakowskie Zaduszki Jazzowe – najstarszy festiwal jazzowy w Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 11:55
W środę, 27 października, zaczynają się 6. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, które potrwają do 30 października. Składają się na nie cztery koncerty główne oraz kilka wydarzeń towarzyszących, w tym jam sessions, które zostaną zorganizowane po koncertach głównych w najpopularniejszych klubach jazzowych w Krakowie.
rozwiń zwiń