Wielki Splendor 2021. Nagrodzeni Jarosław Gajewski i Włodzimierz Press gośćmi Trójki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 10:50
Wielki Splendor to najważniejsze nagrody Teatru Polskiego Radia, od 1988 roku przyznawane wybitnym twórcom słuchowisk radiowych. Tegorocznych laureatów poznaliśmy w poniedziałek 6 grudnia. Wielki Splendor 2021 trafił w ręce Jarosława Gajewskiego – aktora, reżysera i pedagoga. Specjalną nagrodę, czyli Honorowego Wielkiego Splendora, otrzymał zaś aktor teatrów warszawskich Włodzimierz Press. Obydwaj artyści byli gośćmi Trójki w audycji "Trójka przed południem".
Splendory 2021
Splendory 2021Foto: Polskie Radio
  • Za nami Wielki Splendor 2021 – nagrody Teatru Polskiego Radia, od 1988 roku przyznawane wybitnym twórcom słuchowisk radiowych. Do nagrodzonych w tym roku Wielkim Splendorem należą Jarosław Gajewski, Lucyna Malec oraz Marek Mazur, dyrektor Muzeum Polskiego Radia. Honorowego Wielkiego Splendora otrzymał Włodzimierz Press.
  • – Janusz Kukuła [dyrektor Teatru Polskiego Radia – przyp. red.] powiedział mi, że ta nagroda to szczegół, który jest częścią dużo większej całości. Myślę, że tak właśnie było – powiedział Jarosław Gajewski. –  Byłem bardzo wzruszony i zadziwiony. Zawsze było dla mnie tajemnicą, że teatr radiowy jest tak słuchany i tak potrzebny – skomentował otrzymanie Wielkiego Splendora Włodzimierz Press. 
  • Wielkie Splendory trafiają także w ręce debiutujących twórców słuchowisk. W tym roku nagrodę otrzymali Karolina Honchera, Jakub Kordas, Kamil Banasiak oraz Piotr Skotnicki.

Włodzimierz Press: słuchacz więcej widzi, słuchając, niż patrząc

W 2021 roku Wielkim Splendorem – najważniejszą nagrodą Teatru Polskiego Radia  zostali nagrodzeni aktorzy Lucyna Malec, Jarosław Gajewski i Włodzimierz Press oraz burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur. 

Jak podkreślał w Trójce Jarosław Gajewski, którego kapituła doceniła za "wszechstronność w opisywaniu ludzi i świata, bogactwo środków artystycznych i wiarę, że słowa pomagają zrozumieć świat", już sam udział w gali wręczenia Splendorów był dla niego "ogromną przyjemnością".

– Janusz Kukuła powiedział mi, że ta nagroda to szczegół, który jest częścią dużo większej całości. Myślę, że tak właśnie było – cieszyliśmy się tą całością, która długo trwała i wczoraj miała swój punkt zwrotny – mówił aktor.

– Byłem bardzo wzruszony i zadziwiony – powiedział o nagrodzie Włodzimierz Press. – Jeżeli chodzi o teatr radia, zawsze było dla mnie tajemnicą, że jest tak słuchany i tak potrzebny. To sztuka, która wyzwala w słuchaczu własne marzenia i umiejętność zobaczenia czegoś więcej, niż słyszy. Słuchacz więcej widzi, słuchając, niż patrząc. To fascynujące, że coś, co jest tak proste w dźwięku, nabiera pięknego kształtu w głowie – dodał w rozmowie z Katarzyną Cygler artysta nagrodzony Honorowym Wielkim Splendorem za "wewnętrzne piękno i zewnętrzną dobroć, za mądrość, która pozwala przeżyć piękne chwile słuchaczom Teatru Polskiego Radia".

Jarosław Gajewski i Włodzimierz Press – dorobek

Jarosław Gajewski jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST im. A. Zelwerowicza (dziś AT) w Warszawie (1984), aktorem Teatru Narodowego (2003–2010 oraz od 2016), reżyserem i pedagogiem.  W latach 19931999 oraz 20022008 pełnił funkcję prorektora na Wydziale Aktorskim PWST. Dziś pracuje tam na stanowisku profesora zwyczajnego. Z Teatrem Polskiego Radia związany jest od początku lat 90.

Włodzimierz Press to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1963), aktor teatrów warszawskich: Praskiego Teatru Ludowego (1963–1974, od 1966 roku – Teatru Ludowego), Kwadrat (1974–1982), Dramatycznego (1987–1992) i Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (1992–2006).

Relacja z wręczenia nagrody Wielki Splendor 2021:

[YouTube Polskiego Radia]

Splendory 2021. Talanton, Arete i Don Kichot dla debiutujących

Podczas gali uhonorowani zostali również twórcy debiutujący w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę Talanton za debiut dramaturgiczny otrzymał Przemysław Wyszyński, za tekst słuchowiska o Witoldzie Pileckim. Nagrody Arete za debiuty aktorskie otrzymali Karolina Honchera i Jakub Kordas. Nagrodą Don Kichot dla najlepszego debiutującego reżysera uhonorowano Kamila Banasiaka, zaś nagroda Amadeusz za debiut muzyczny trafiła do Piotra Skotnickiego.

O wszystkim z kulturą | Rozmowa z Jarosławem Gajewskim, laureatem Wielkiego Splendora 2021/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia


Posłuchaj
04:47 Trojka przed poludniem Splendory cz 1 7 grudzień 2021 09_32_22.mp3 Przyznano nagrody Teatru Polskiego Radia – Splendory 2021. Laureaci Jarosław Gajewski i Włodzimierz Press w Trójce, cz. 1 (Trójka przed południem)

Posłuchaj
07:05 Trojka przed poludniem Splendory cz 2 7 grudzień 2021 09_40_33.mp3 Przyznano nagrody Teatru Polskiego Radia – Splendory 2021. Laureaci Jarosław Gajewski i Włodzimierz Press w Trójce, cz. 2 (Trójka przed południem)

  

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Jarosław Gajewski (aktor, pedagog, reżyser, laureat nagrody Wielki Splendor)
Data emisji: 07.12.2021
Godziny emisji: 9.32, 9.40

IAR/kr

Czytaj także

Splendory 2020. Jędrzej Hycnar: to prestiżowe wyróżnienie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 23:59
- W grupie dziesięcioosobowej założyliśmy teatr "Odmowy". Było to niesamowite zjawisko. Próbowaliśmy stworzyć teatr taki, jaki chcieliśmy. Byliśmy odpowiedzialni za wszystko - o swojej drodze twórczej na antenie Polskiego Radia 24 opowiedział Jędrzej Hycnar, laureat tegorocznych Splendorów, w kategorii debiut aktorski w słuchowisku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Splendory 2021. Podziękowanie dla świata aktorskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 19:00
Splendory to wyróżnienia dla wybitnych twórców teatru radiowego. W tym roku otrzymali je: Lucyna Malec, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press i Marek Mazur. Uhonorowani zostali również artyści debiutujący w premierowych spektaklach i słuchowiskach. 
rozwiń zwiń