Ciężki rock i skandynawska mitologia

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 13:00
Tym razem Łukasz Ciechański zabrał nas na północ Europy, by zagłębić się w kulturę Wikingów. W co wierzyli? Dlaczego ich wyprawy są owiane tak wielkimi legendami? Co robili, aby dostać się do Valhalli i czy naprawdę nosili hełmy z rogami? W "Muzycznych podróżach" pojawiły się nie tylko liczne ciekawostki ze świata skandynawskich wojowników, ale przede wszystkim muzyka grup takich jak Therion i Valravn.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/DanieleGay

Posłuchaj
50:14 2021_05_23 12_05_55_PR3_Muzyczne_Podroze.mp3 Brzmienia z krainy Wikingów w audycji Łukasza Ciechańskiego (Muzyczne podróże/Trójka)

 

"Vovin" (w jęz. enochiańskim – smok) – pod takim tytułem w 1998 roku ukazał się siódmy studyjny album tuzów symfonicznego metalu, czyli szwedzkiej grupy Therion. Mimo że płyta została wydana pod szyldem Therion, założyciel formacji Christofer Johnsson uważa ją za swoje solowe wykonanie, ponieważ została nagrana w całości z muzykami studyjnymi, nie będącymi członkami zespołu. Druga pozycją na albumie jest utwór "Birth Of venus Illegitima".

THERION - Birth of Venus Illegitima (Live In Poland) (OFFICIAL LIVE)/Therion


Valravn to duńsko-farerska formacja wykonująca muzykę folk, czerpiąca inspirację z muzyki skandynawskiej okresu średniowiecza. Nazwa grupy została zaczerpnięta z wierzeń starogermańskich, gdzie Valravn występuje jako mężczyzna przemieniony w kruka. W audycji usłyszeliśmy utwór "Kroppar", który znalazł się na albumie "Koder På Snor" z 2009 roku.

VALRAVN - Kroppar (2010)/AlruneRod2811

Lunatic Soul to solowy studyjny projekt muzyczny, za którym stoi Mariusz Duda, polski muzyk, wokalista i multiinstrumentalista, lider progrockowego Riverside. Na siódmym albumie, zatytułowanym "Through Shaded Woods", artysta poszerza swoje muzyczne terytoria o klimaty związane z mrocznym skandynawskim i słowiańskim folkiem, nawiązując do takich zespołów jak Heilung czy Warduna, ale we własnym charakterystycznym "lunatikowym" stylu.

Lunatic Soul - Through Shaded Woods (2020)/Manos proposes

Lista utworów:

  1. VÍÍK "Alle Barn Skal Sove"
  2. Therion – "Birth Of venus Illegitima"
  3. Eluvetie – "Lvgvs"
  4. Alvaro Soler – "Magia (Acoustic)"
  5. Heldom – "Myrkr"
  6. Valravn – "Kroppar"
  7. Leo  "Game Of Thrones (Metal Version)"
  8. Peter Hollens & Lindsey Stirling – "Skyrim Main Theme"
  9. SKÁLD – "Hross"
  10. Lunatic Soul – "Trough Shaded Woods"

***

Tytuł audycji: Muzyczne podróże
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Data emisji: 23.05.2021
Godzina emisji: 12.06

mat. prasowe/kr

Czytaj także

"Muzyczne Podróże". Kierunek: Hiszpania!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 13:00
W pierwszą muzyczną podróż pojechaliśmy do Hiszpanii. – Z oknami pogoda zaczyna przypominać nam ciepłe kraje. Ładujemy się witaminą pochodząca wprost ze słońca – powiedział prowadzący popołudniową audycję Łukasz Ciechański. Rozpoczęliśmy od wycieczki do Andaluzji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W podróż na Jamajkę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 13:10
– W dzisiejszą muzyczną podróż zabiorę państwa na Jamajkę. Pochylimy się nad Rastafari, millenarystyczno-mesjanistycznym synkretycznym ruchem religijnym, który powstał w latach trzydziestych, w kręgach chrześcijańskich. Zapoczątkował go Marcus Garvey. Nie zabraknie również muzyki związanej z Jamajką oraz licznych ciekawostek – zapowiedział Łukasz Ciechański, zapraszając na audycję "Muzyczne podróże". 
rozwiń zwiń