Przegląd progrockowych legend

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 01:00
By poprowadzić najnowsze wydanie "Nocnego przeglądu myśli", Michał Kirmuć przyjechał prosto z Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie odbył się przegląd młodych kapel "Wszyscy śpiewamy na rockowo". Efekty poszukiwań obiecującej polskiej muzyki już niebawem, a tymczasem posłuchaliśmy formacji już niemłodych i już legendarnych –  Jethro Tull, Ankh, Cave i innych.
Ian Scott Anderson (Jethro Tull)
Ian Scott Anderson (Jethro Tull)Foto: shutterstock.com/kojoku

Posłuchaj
54:17 2021_06_21 00_05_32_PR3_Nocny_przeglad_mysli.mp3 W noc ze starymi wyjadaczami rocka progresywnego (Nocny Przegląd Myśli/Trójka)

 

Audycję otworzyła formacja Jethro Tull i tytułowa kompozycja z albumu "Songs From The Wood", dziesiątego wydawnictwa w dorobku tej legendy rocka progresywnego. Nagrany w Londynie i wyprodukowany przez lidera formacji, Iana Andersona, materiał miał premierę w lutym 1977 roku. "Songs From The Wood" uważa się za pierwszą część folkrockowego tryptyku Jethro Tull, do którego należą także płyty "Heavy Horses" (1978) i "Stormwatch" (1979).

Songs from the Wood (2003 Remaster)/Jethro Tull

Ankh to kielecki zespół muzyczny, którego brzmienie najwięcej czerpie z rocka progresywnego. Jego nazwa wzięta została od starożytnego symbolu egipskiego – krzyża życia, atrybutu bogów, talizmanu przywracającego równowagę ciała i duszy. W "Nocnym przeglądzie myśli" usłyszeliśmy utwór Ankh zatytułowany "Bez imienia". Jego tekst stanowi wiersz K.K. Baczyńskiego

Ankh - Bez imienia (K.K. Baczyński)/KatieIIGBmcr


Grupa Ziyo powstała w Tarnowie w 1986 roku. Siedem lat później ukazał się wydany przez MJM Music PL album "Tetris", na którym znalazły się największe przeboje Ziyo, takie jak "Dwa słońca", "Ethos" "Magiczne słowa" oraz "Ikar". Ten ostatni, a także utwory "Panie prezydencie" i "Graffiti" z fonograficznego debiutu "Ziyo" z 1989 roku, zamknęły program.  

Ziyo - Ikar (Official Video)/MJM Music PL


Lista utworów:

1. Jethro Tull – "Songs From The Wood"
2. Jethro Tull – "Aqualung"
3. The White Kites – "Dragon"
4. The White Kites – "Spinning Lizzie"
5. Ankh – "Bez imienia"
6. Ankh – "24"
7. Cave – "Kolor ziemi"
8. Ziyo – "Ikar"
9. Ziyo – "Panie prezydencie"
10. Ziyo – "Graffiti"

***

Tytuł audycji: Nocny przegląd myśli
Autor audycji: Michał Kirmuć
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 00.05

kr

Czytaj także

Wiele twarzy Riverside

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 12:00
– Zmieniła się pora audycji i jej nazwa, ale wszystko inne pozostaje bez zmian: ta sama muzyka, ten sam nastrój – tymi słowami Michał Kirmuć przywitał słuchaczy pierwszego wydania "Nocnego przeglądu myśli", znanego wcześniej pod szyldem "Wieczorny przegląd myśli". Program wypełniła więc w większości muzyka z kręgów prog rocka i jemu podobnych gatunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pink Floyd, Roger Taylor i szacowny jubilat z basem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:00
Klasyka rocka progresywnego sąsiadowała w tym wydaniu audycji z całkiem nowym utworem nagranym przez perkusistę grupy Queen. Nie obeszło się też bez wizyty na krajowym, progrockowym podwórku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Skubikowski – wspomnienie artysty, który "tyle zalet miał"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 12:00
W tym wydaniu audycji Michał Kirmuć postawił na piosenki autorstwa Jacka Skubikowskiego. 13 czerwca minęła rocznica śmierci Jacka Skubikowskiego, wokalisty, gitarzysty, autora tekstów i kompozytora.
rozwiń zwiń