Urlop w Meksyku

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację panującą w poszczególnych krajach, które są wakacyjnymi celami podróży Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem.
Piramida księżyca w Teotihuacan
Piramida księżyca w TeotihuacanFoto: JordiMA1587/pixabay
O Audycji

Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/28 15:29
Prowadzący Witold Lazar
Opis

Meksyk od początku pandemii pozostawił otwarte swoje granice lotnicze. Nie ma też restrykcji wobec obywateli polskich. Po przylocie każdy podróżujący jest poddany pomiarowi temperatury. Kwarantanna nie jest obowiązkowa, ale może zostać zarządzona przez miejscowe służby wobec wybranych podróżujących, w szczególności jeżeli stwierdzona zostanie u nich gorączka. Funkcjonariusze graniczni częściej sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, zakwaterowanie i zamiar opuszczenia terytorium Meksyku. Podróżny powinien być w stanie przedstawić odpowiednie dokumenty w formie papierowej.

Ruch na granicy lądowej z USA, Gwatemalą i Belize jest ograniczony do podróży „niezbędnych”. Nie ustalono jednoznacznych kryteriów i „niezbędny” charakter podróży podlega ocenie funkcjonariusza granicznego.

O ile dotychczas to aglomeracja stolicy była obszarem najmocniej dotkniętym przez pandemię, to w tej chwili ryzyko zakażenia koronawirusem jest największe w niektórych miejscowościach turystycznych, w szczególności w rejonie Cancun.

Najbardziej niebezpieczne są miejsca zamknięte lub słabo wietrzone, w których osoby tam przebywające zdejmują maski i nie zachowują odpowiedniego dystansu m.in. restauracje, bary, kawiarnie, dyskoteki i sale sportowe. Większość sklepów i usług jest otwarta, ale funkcjonuje z restrykcjami: obowiązkowe dezynfekcje rąk i obuwia, pomiar temperatury, maksymalna liczba klientów, wyznaczone kierunki ruchu, wejścia i wyjścia, w niektórych przypadkach także ograniczone dni i godziny przyjęć.

W obszarach o największym zagrożeniu epidemiologicznym zamknięte są sklepy i usługi, które nie kwalifikują się do kategorii niezbędnych, a gastronomia funkcjonuje jedynie w trybie na wynos. W poszczególnych stanach i miastach mogą obowiązywać różne restrykcje w podróży i przemieszczaniu się oraz częstsze kontrole policyjne. Część atrakcji turystycznych pozostaje zamkniętych, nawet w tzw. strefach zielonych. Obowiązują niejednolite i zmienne przepisy dot. korzystania z plaż.

Trzeba pamiętać, że od czwartku 24 czerwca przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są objęci 10-dniową kwarantanną. Wyjątek dotyczy osób w pełni zaszczepionych oraz dzieci do 12. roku życia.

Użyteczne linki


Playlista