"Problemem są jak zawsze cena i możliwość zbytu". Marek Sawicki o rolnictwie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 09:06
– Koszty produkcji, szczególnie energii elektrycznej, paliwa, nawozów, ale przede wszystkim środków ochrony roślin poszły niesamowicie w górę, natomiast ceny za produkty oferowane rolnikom są nadal na poziomie tych sprzed 20 lat – powiedział w Programie 3 Polskiego Marek Sawicki, poseł PSL. 
Marek Sawicki
Marek Sawicki Foto: Forum/FotoNews/Grzegorz Krzyżewski
czarna porzeczka free 1200.jpg
"Producenci czarnych porzeczek nie mogą narzekać na ceny". Polska unijnym liderem

Marek Sawicki zaznaczył, że "rolnikowi zawsze wiatr w oczy". – To już jest stare powiedzenie, albo za mokro, albo za sucho, albo inne kataklizmy przychodzą, ale trzeba się po prostu zwyczajnie nauczyć z tym żyć. I myślę, że większość rolników bardzo dobrze sobie z tym radzi – powiedział.

– Po bardzo upalnym, dość suchym lipcu, mamy w miarę normalny sierpień, gdzie na prace polowe pożniwne, koniec żniw, rzeczywiście ten deszcz był potrzebny, może w niektórych miejscach jest go za dużo, ale są też takie miejsca, gdzie tego deszczu jest za mało. Nie dostrzegam żadnej tragedii – mówił.

"Jest problem z cenami, z możliwością zbytu"

W ocenie polityka, ale także rolników "ten rok pod względem plonów, przynajmniej na środkowym Podlasiu, jest w miarę dobry". – Rzeczywiście zbiory nie są najgorsze, natomiast problem jest jak zawsze z cenami, z możliwością zbytu  zaznaczył Marek Sawicki.

Posłuchaj
13:51 marek sawicki.mp3 Marek Sawicki o rolnictwie w Polsce (Letni Salon Trójki)
 

Jak podkreślił "koszty produkcji szczególnie energii elektrycznej, paliwa, nawozów, ale przede wszystkim środków ochrony roślin poszły niesamowicie w górę, natomiast ceny za produkty oferowane rolnikom są nadal na poziomie tych sprzed 20 lat". – To wychodzenie na drogi, te blokady są spowodowane biedą i strachem o możliwość kontynuowania dalszej produkcji i działalności rolniczej, a nie działaniem politycznym – dodał. 

Czytaj również:

Poseł PSL zwrócił również uwagę na inny problem, z którym mierzą się rolnicy.  Brak wspólnego rynku, którego rolnicy niestety też nie organizują - zauważył Marek Sawicki. W dalszej części audycji rozmawiano także o Polskim Ładzie i jego propozycjach dla rolników. 

***

Tytuł audycji: Letni salon Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marek Sawicki (poseł PSL)
Data emisji: 09.08.2021
Godzina emisji: 08.45

nt/kr

Czytaj także

ARiMR pomaga rolnikom w modernizacji gospodarstw. Wsparcie może wynieść nawet 900 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:52
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych. - Rolnicy po raz pierwszy mogą składać wnioski we wszystkich pięciu obszarach na raz - mówi prezes ARiMR Halina Szymańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armatką w gradowe chmury czyli o walce z anomaliami pogody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:45
Niespodziewane i niezwykle gwałtowne zjawiska pogodowe zagrażają zarówno ludziom, jak i ich dobytkowi i uprawom. Niezbędne są więc działania, które zapewnią bezpieczeństwo, a przynajmniej zminimalizują straty. Takie, jak armatka przeciwgradowa, choć ona nie wszystkim się podoba. Przynajmniej na początku...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: z fotografii Eugeniusza Lokajskiego bije nadzieja i humanizm

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:27
– Fenomenem Eugeniusza Lokajskiego jako fotografa jest to, że on potrafił popatrzeć ludziom w twarze – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń