X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Srebrne Usta 2017 dla Witolda Waszczykowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 19:00
Znamy zwycięzcę plebiscytu Programu 3 Polskiego Radia na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej w 2017 roku.
Audio
  • Rozstrzygnięcie plebiscytu Srebrne Usta 2017. Uroczysta gala

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek 5 kwietnia w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, nagrodą Srebrnych Ust uhonorowany został były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Drugie miejsce w głosowaniu słuchaczy Trójki zajął Sławomir Neumann z PO, a trzecie Jarosław Kaczyński – prezes PiS.

Na wypowiedzi 10 polityków można było głosować od 8 do 27 marca. Słuchaczom Trójki i internautom najbardziej spodobała się wypowiedź byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który 10 stycznia ub.r. w czasie briefingu prasowego na temat spotkań z przedstawicielami państw ONZ w Nowym Jorku powiedział: „Mamy okazję prawie do 20 spotkań odbyć z różnymi ministrami, z niektórymi, na przykład na Karaibach po raz pierwszy w historii naszej dyplomacji, na przykład z takimi krajami jak San Ecsobar albo Belize. A każdy z tych krajów to jest jeden głos w zgromadzeniu ogólnym tutaj w ONZ”.  

Drugie miejsce przypadło Sławomirowi Neumannowi. Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej 7 kwietnia ub.r., w czasie sejmowej debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, mówił w Sejmie tak: „Jesteście rządem Pinokiów, codziennie te nosy wam się wydłużają. Zachowujecie się tak, jakbyście byli wszyscy wystrugani na jedną modłę: kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem, a może ciemny lud to kupi. A na dole, w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz Gepetto. On to zrobił, on was wszystkich stworzył i wystrugał”.

Na trzecim miejscu uplasował się Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości 22 lutego ub.r. w czasie debaty nad wnioskiem o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu, powiedział do szefa PO Grzegorza Schetyny takie słowa: „Przypuszczam – nie jestem pewien, ale przypuszczam – że pan być może wierzy w to, co pan mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno, no była ta definicja, jedna z wielu definicji ideologii – fałszywa świadomość”. 

Srebrne Usta klatka.jpg
SREBRNE USTA - serwis specjalny >>>

W finałowej dziesiątce znaleźli się ponadto: Bartosz Arłukowicz, Joachim Brudziński, prezydent RP Andrzej Duda, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Ryszard Petru i Marek Suski. 

Srebrne Usta 2017 Srebrne Usta 2017

Gala wręczenia nagród odbyła się 5 kwietnia w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Jej gośćmi byli m.in. przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

Galę poprowadzili Beata Michniewicz i Marcin Łukawski. O dobry nastrój widzów i słuchaczy zadbali Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Grzegorz Halama.  

Wypowiedzi wszystkich polityków można posłuchać na stronie: polskieradio.pl/trojka/srebrneusta.

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został on zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki – Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia „mowa jest srebrem, a milczenie złotem” zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt Srebrne Usta


Ostatnie przygotowania do gali Srebrne Usta 2017 Ostatnie przygotowania do gali Srebrne Usta 2017

W poprzednich edycjach zdobywcami Srebrnych Ust byli między innymi: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Bartoszewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Ryszard Petru, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko i Marek Sawicki.

W ubiegłym roku słuchaczom Trójki i internautom najbardziej spodobała się słynna wypowiedź Marka Suskiego z posiedzenia komisji śledczej do spraw Amber Gold o "carycy Katarzynie".

Czytaj także

Srebrne Usta 2013 dla Marka Sawickiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 17:50
Zakończył się 18. plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. Nagrodę "Srebrne Usta 2013" drugi raz z rzędu otrzymał Marek Sawicki, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebrne Usta 2014 dla Elżbiety Bieńkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 11:03
Już po raz dziewiętnasty Trójka nagrodziła polityka, który zasłynął najbardziej niebanalną wypowiedzią. Tym razem tytuł przypadł Elżbiecie Bieńkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebrne Usta 2015 dla Ryszarda Petru

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 18:00
Znamy zwycięzcę plebiscytu Programu 3 na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. Nagrodą "Srebrne Usta" 2015 uhonorowany został przewodniczący Nowoczesnej – Ryszard Petru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebrne Usta 2016. Marek Suski zwycięzcą plebiscytu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 19:00
Zwycięzcą plebiscytu Srebrne Usta 2016 został Marek Suski. Drugie miejsce zajęła Beata Mazurek, a trzecie - Joanna Scheuring-Wielgus.
rozwiń zwiń