"Napiętnowani marzeniami". Powstała biograficzna książka o grupie Oddział Zamknięty

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 13:00
– Każdy fan rocka zdaje sobie sprawę z tego, że było to zadanie trudne przez milion zmian w składzie i zmiany orbit stylistycznych. Historia Oddziału Zamkniętego to istny kosmos. Ale dzięki temu podczas pracy nie było nudy – mówił w audycji "Nasza tonacja" Michał Grzesiek, który napisał pierwszą biograficzną książkę "Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami" poświęconą jednemu z najważniejszych polskich grup lat 80.
Oddział Zamknięty
Oddział ZamkniętyFoto: PAP/CAF/Andrzej Rybczyński

jary jaryczewski krzysztof_1200.jpg
"Jary": Oddział Zamknięty bardziej łączy, niż dzieli
  •  "Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami" to pierwsza książkowa biografia grupy Oddział Zamknięty. O napisanie opowieści poświęconej kultowej rockowej formacji autora poprosił sam jej założyciel Krzysztof Jaryczewski.
  • Michał Grzesiek jest fanem Oddziału Zamkniętego, odkąd w połowie lat 80. usłyszał utwór zespołu "Ten wasz świat". – Singiel Oddziału Zamkniętego był pierwszą płytą, jaką kupiłem – wspominał w rozmowie z Michałem Kirmuciem.
  •  "Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami" nie jest klasyczną biografią. – Bardziej zależało mi na tym, by nadać tej książce formę opowieści o zespole – mówił Michał Grzesiek.

Pierwsza biografia zespołu Oddział Zamknięty

W pierwszej biografii zespołu "Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami" znalazło się miejsce na hotelowe rozróby, prywatki, jakich nie przeżył nikt, i ocean alkoholu, ale przede wszystkim muzykę – równie ostrą i bezkompromisową jak jej twórcy. Żadna kapela nie przemawiała do młodzieży tak wprost, prowokując do myślenia i zapraszając do zabawy bez oglądania się na siermiężną szarzyznę ulic.


"Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami" Michał Grzesiek, wyd. Sine Qua Non Foto: mat. promocyjne "Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami" Michał Grzesiek, wyd. Sine Qua Non Foto: mat. promocyjne

Dla Michała Grześka napisanie książki poświęconej Krzysztofowi Jaryczewskiemu i jego formacji było niejako pokłosiem jego poprzedniej publikacji – biografii innego kultowego zespołu lat 80. 

– Pomysł pojawił się trochę znienacka. Kilka lat temu napisałem biografię Lady Pank ("Lady Pank. Biografia nieautoryzowana" – przyp. red). Po jej lekturze zadzwonił do mnie Krzysztof Jaryczewski, proponując zmierzenie się z tematem Oddziału Zamkniętego. Był to ogromny dreszcz emocji – przyznał autor. – Każdy fan rocka zdaje sobie sprawę z tego, że było to zadanie trudne przez milion zmian w składzie i zmiany orbit stylistycznych. Historia Oddziału Zamkniętego to istny kosmos. Ale dzięki temu podczas pracy nie było nudy – dodał.

Posłuchaj
50:11 2021_12_01 12_08_37_PR3_Nasza_Tonacja.mp3 Rockowa legenda lat 80. powraca w biograficznej opowieści. "Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami" Michała Grześka (Nasza tonacja/Trójka)

 

Jak samochód na piątym biegu

Gościowi Michała Kirmucia w napisaniu książki z pewnością pomogła miłość do muzyki Oddziału Zamkniętego, która zaczęła się wraz z usłyszeniem utworu "Ten wasz świat" w pierwszej połowie lat 80. – Ta ostra, rozpędzona jak samochód na piątym biegu piosenka od razu zwróciła moją uwagę. Krzyk "Jarego" na samym początku spowodował u mnie ciarki na plecach – wspominał Michał Grzesiek. – Singiel Oddziału Zamkniętego był pierwszą płytą, jaką kupiłem. Od tego zaczęło się moje płytowe zbieractwo, które trwa do dzisiaj. Ten zespół odegrał w moim życiu prekursorską rolę.

Oddział Zamknięty - Ten Wasz Świat/juzio69

(Nie)klasyczna biografia

Dzieje Oddziału Zamkniętego są trudne do opisania – nie tylko ze względu na toczący się pomiędzy członkami formacji konflikt (który po latach skończył się w sądzie), ale też ze względu na rozbieżności w historiach opowiadanych przez poszczególnych muzyków i brak możliwości dotarcia do wszystkich potrzebnych materiałów. 

– Odszedłem od schematów klasycznej biografii. Bardziej zależało mi na tym, by nadać tej książce formę opowieści o zespole. Bawienie się w statystki i podawanie dat byłoby zadaniem niewykonalnym. Mam nadzieję, że czytelnicy nie będą się nudzić podczas lektury – powiedział autor w "Naszej Tonacji".

Lista utworów:

1. Chłopcy Z Placu Broni – "Chory kraj"
2. L.U.C., Bisz Patrycja Markowska, Grzegorz Markowski & Rebel Babel Ensemble – "Więcej"
3. Oddział Zamknięty – "Świat rad"
4. Jary Oddział Zamknięty – "Najpiękniejsza"
5. Oddział Zamknięty – "Ten wasz świat"
6. Małgorzata Markiewicz – "Podróż"
7. 
Edyta Bartosiewicz – "Nie śmiem (Tam, gdzie trzeba)"
8. Justyna Steczkowska & Leszek Możdżer – "Dziewczyna szamana"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Gość: Michał Grzesiek (autor książki "Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami")
Data emisji: 01.12.2021
Godzina emisji: 12.10

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Muzyczne wagary w środku dnia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 12:07
Tym razem to Radosław Okrasko zaprosił słuchaczy na, jak to określił, "jedyne w swoim rodzaju muzyczne wagary w środku dnia", czyli na "Naszą tonację". I jak to o tej porze bywa, rozbrzmiewała wyłącznie polska muzyka, choć niektórzy wykonawcy i tytuły piosenek mogły wprowadzić w błąd...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż z polską muzyką

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 12:07
Pierwsza popołudniowa godzina w Trójce to czas muzycznej podróży poprzez rodzimą muzykę: tę najnowszą, trochę starszą i całkiem starą. Tym razem przewodnikiem był Łukasz Ciechański.
rozwiń zwiń