Kalina Hlimi-Pawlukiewicz: teatr, film i... harfa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 13:00
Z wokalistką i aktorką Kaliną Hlimi-Pawlukiewicz porozmawialiśmy m.in. o jej drodze do muzyki oraz do aktorstwa. Nie zabrakło również zagadnień dotyczących wydanej we współpracy z Polskim Radiem płyty oraz gry na harfie.
Kalina Hlimi-Pawlukiewicz
Kalina Hlimi-PawlukiewiczFoto: PolskieRadio.pl/Krzysztof Plona

Amelia Andryszczyk 600x330.jpg
"To dla mnie przełomowy czas". Amelia Andryszczyk gościem Trójki

Dobrze wykorzystany entuzjazm

Jak mówi Kalina Hlimi-Pawlukiewicz, zainteresowanie muzyką przejawiała już jako kilkulatka. – Zaczęło się od tego, że mając pięć czy sześć lat skakałam entuzjastycznie, słuchając różnych utworów. Ten entuzjazm zasugerował mojej mamie, że powinna popchnąć mnie w tym kierunku. Poszłam na egzamin do szkoły muzycznej i się dostałam. Tak trafiłam do Podstawowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Bohaterka audycji, jako przyszły zawodowy muzyk, chciała grać na wiolonczeli. Mimo to, ze względu na za małe dłonie, zalecono jej naukę gry na fortepianie. Instrumentem, który okazał się jej przeznaczeniem, była jednak harfa. Kalina Hlimi-Pawlukiewicz zrozumiała to, gdy jako nastolatka zobaczyła koleżankę grającą na harfie na tle górskiego krajobrazu. – Zobaczyłam, jak ten instrument oddaje emocje, które przekazuje mu grająca osoba – wspomina.

Posłuchaj
49:41 2021_10_31 11_07_07_PR3_Ona_on_i_bardzo_wazny_gosc.mp3 Kalina Hlimi-Pawlukiewicz gościem Katarzyny Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego cz. 1 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
 

Ambitny pop z głową i sercem

Mimo że naukę w szkole muzycznej artystka zapamiętała jako bardziej tłamszącą niż rozwijającą umiejętności dziecka, nigdy nie zrezygnowała z muzyki. Najlepszym na to dowodem jest album "Czyste szumienie", wydany w 2017 roku we współpracy z Polskim Radiem. Artystka nagrała go pod pseudonimem, który brzmi po prostu KALINA. 

W tym autorskim projekcie spośród wielości instrumentalnych barw wyróżnia się głos wokalistki – czysty, pozbawiony niepotrzebnych ozdobników, silny i pewny, liryczny i zadziorny, ale niezmanierowany. Teksty piosenek, wystarczająco osobiste i odpowiednio uniwersalne nie irytują banałem, kreślą obrazy miejskiego życia – pełne radości, ale i pozbawione złudzeń. "Czyste szumienie" KALINY to kolorowa, nastrojowa płyta, ambitny pop z głową i sercem.

W audycji mogliśmy wysłuchać m.in. utworu "Biuro rzeczy znalezionych". Która z trzynastu pozycji, które znalazły się na płycie, jest jej ulubioną?  Nie mogę powiedzieć, żeby któryś z utworów był moim ulubionym. To się zmienia. Nie jestem osobą, która słucha swoich własnych utworów – stwierdza Kalina Hlimi-Pawlukiewicz. – Mogę powiedzieć, że niektóre lubię wykonywać bardziej, a niektóre mniej. Najbardziej lubię wykonywać "Pamiętam Cię "– zdradza w rozmowie z Katarzyną Ciepielewską i Łukaszem Sobolewskim.

Posłuchaj
51:58 2021_10_31 12_04_52_PR3_Ona_on_i_bardzo_wazny_gosc.mp3 Kalina Hlimi-Pawlukiewicz gościem Katarzyny Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego cz. 2 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)

 

KALINA - Biuro rzeczy znalezionych (Official Audio)/Kalina Songs

Zawsze na scenie

Nie wolno zapominać, że tytułowy "bardzo wyjątkowy gość" zajmuje się także aktorstwem. Kalina Hlimi-Pawlukiewicz ma na swoim koncie role m.in. w filmie "Pręgi" Magdaleny Piekorz, "Nowy świat" Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego, a także w licznych serialach jak "Ojciec Mateusz", "Kryminalni" czy "Leśniczówka". 

Co ciekawe, pomysł na aktorstwo pojawił się w życiu bohaterki audycji w wyniku swoistej rywalizacji. – Moja przyjaciółka, według mnie, zawsze miała mądrzejsze wybory życiowe. Jest skrzypaczką, natomiast miała romans z aktorstwem i w momencie, kiedy miałyśmy wybrać swoją drogę, zdecydowała, że pójdzie do szkoły aktorskiej. Pomyślałam, że w takim razie ja muszę zrobić to samo. Ja się dostałam, a ona nie. Wtedy moja droga została już na zawsze pokierowana w stronę sztuk scenicznych. 

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Kasia Ciepielewska, Łukasz Sobolewski
Gość: Kalina Hlimi-Pawlukiewicz (aktorka i wokalistka)
Data emisji: 31.10.2021
Godziny emisji: 11.07, 12.08

kr


Czytaj także

Jerzy Petersburski Junior: muzyka to najbardziej uniwersalny język

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 13:15
Kasia Ciepielewska i Łukasz Sobolewski przed Trójkowy mikrofon zapraszają osoby wyjątkowe. Pełne pasji, energii do działania, smakoszy życia, wyciskających je jak cytrynę. Audycję ilustrują utwory starannie wyselekcjonowane przez autorów i zaproszonego gościa. A wśród pytań są także te przesłane przez słuchaczy. Pierwszym gościem był Jerzy Petersburski junior: pianista, kompozytor, satyryk, prowadzący i autor wielu programów telewizyjnych. Można powiedzieć – prawdziwy człowiek renesansu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Podoliński: Po prostu chciałem być trenerem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 13:13
Robert Podoliński to trener piłkarski, komentator sportowy i ekspert telewizyjny. Jego świat kręci się wokół futbolu. Jakie są oblicza i odcienie piłkarskiego świata? Jak postrzega je z perspektywy komentatora i dyrektora sportowego?
rozwiń zwiń