Podkom. Rzeczkowski: system weryfikujący zaszczepionych jest bardzo szczelny

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:16
– Nie ma możliwości, żeby ktoś posłużył się podrobionym paszportem covidowym. Policjanci i strażnicy graniczni dysponują urządzeniami, dzięki którym mogą sprawdzić autentyczność tego certyfikatu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ronstik/Shutterstock

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował, że resort zdrowia interesuje się zjawiskiem handlu certyfikatami covidowymi. – W tej chwili razem z Ministerstwem Cyfryzacji, policją i innymi służbami operacyjnymi udało nam się namierzyć osoby, które rzeczywiście dopuszczały się takiego handlu. To będzie karane z całą surowością. Są wnioski do prokuratury, do policji – przekazał. 

Czytaj także:
1200.jpg
Lekarz wystawiał fałszywe certyfikaty covidowe. Minister cyfryzacji wpadł na trop oszusta

Podkom. Antoni Rzeczkowski wskazał, że internetowy handel związany z pandemią koronawirusa zaczął rosnąć już po pojawieniu się pierwszych preparatów przeciw COVID-19. – To wtedy zaobserwowaliśmy liczne ogłoszenia w internecie, na podstawie których można było rzekomo kupić szczepionkę – mówił. – To również był szereg oszustów, szarlatanów, szamanów, którzy chcieli nas uzdrawiać, jak już byliśmy chorzy – dodał.

– W tej chwili obserwujemy coraz więcej różnego rodzaju ogłoszeń na forach internetowych, gdzie osoby oferują na sprzedaż certyfikaty potwierdzające, że jesteśmy zaszczepieni i zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa – tłumaczył gość Polskiego Radia. 

Posłuchaj
10:19 TROJKA Temat dnia 2021_10_27 18-14-49.mp3 Podkom. Antoni Rzeczkowski o fałszywych certyfikatach covidowych (Trójkowy komentarz dnia)

 

Konsekwencje

Funkcjonariusz był pytany o konsekwencje korzystania z fałszywego zaświadczenia. – Jeżeli ktoś zdecydowałby się na zakup takiego sfałszowanego certyfikatu i gdzieś by się nim posłużył, to takiej osobie groziłaby bardzo wysoka kara – ostrzegł i podkreślił, że może to być nawet 5 lat więzienia. 

– Proszę pamiętać o tym, że w Polsce ten system weryfikujący osoby, które są zaszczepione, jest bardzo szczelny, hermetyczny – zwrócił uwagę rozmówca. Jak wskazał – "nie ma możliwości, żeby ktoś posłużył się podrobionym paszportem covidowym". – Policjanci i strażnicy graniczni dysponują urządzeniami, dzięki którym mogą sprawdzić autentyczność tego certyfikatu – wyjaśnił podkomisarz. 

Policjant przypomniał, że certyfikat nie jest dokumentem, jaki otrzymujemy np. po przyjęciu pierwszej dawki preparatu. – Mówimy tu o zaświadczeniach, które są później do pobrania m.in. na stronie gov.pl. Wszelkiego rodzaju informacje trafiają na Internetowe Konto Pacjenta – podkreślił. 

Czytaj także:
szczepienia PAP 1200 (3).jpg
Od kiedy zapisy na trzecią dawkę szczepionki? Minister zdrowia podał datę

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Bartłomiej Graczak
Gość: podkom. Antoni Rzeczkowski (Komenda Główna Policji) 
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 18.15

jbt/pr

Czytaj także

Czwarta fala pandemii w Polsce. Kraska: obserwujemy duży wzrost hospitalizacji, to niepokoi

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 09:51
W czwartek ponad 4 tys. osób z COVID-19 jest hospitalizowanych. W ciągu doby przybyło 223 pacjentów. To jest bardzo niepokojące - powiedział w Radio Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pełni zaszczepieni stanowią bardzo mały odsetek zmarłych na COVID-19. MZ podaje liczby

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 15:13
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wśród osób zmarłych na COVID-19 od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką było 2,19 procent osób w pełni zaszczepionych. Zaledwie 0,17 proc. osób w pełni zaszczepionych zostało zakażonych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jedno z największych odkryć medycyny w historii". Tomasz Latos apeluje ws. szczepień

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 20:12
- Gdyby 200 lat temu był internet i dr Google, to pewnie nie udałoby się wyeliminować czarnej ospy. Umierały na nią miliony ludzi na całym świecie. Szczepienia to jedno z największych odkryć medycyny w historii. Szkoda, że w XXI wieku jest coraz więcej ludzi sceptycznie do nich nastawionych - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos, szef sejmowej komisji zdrowia. 
rozwiń zwiń