"Głos rozsądku jednej z najważniejszej polityk europejskich". Sellin o wsparciu szefowej KE dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 19:09
- Tych głosów wsparcia dla Polski płynących z całego świata jest bardzo dużo i wszyscy rozumieją, że polska walka o granicę jest też walką o utrzymanie granicy NATO i Unii Europejskiej - mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Wszyscy rozumieją, że polska walka o granicę jest też walką o utrzymanie granicy NATO i UE - powiedział Jarosław Sellin
Wszyscy rozumieją, że polska walka o granicę jest też walką o utrzymanie granicy NATO i UE - powiedział Jarosław SellinFoto: Rafał Guz/PAP

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała we wtorek na Twitterze, że "hybrydowy atak Białorusi jest wyzwaniem rzuconym całej Unii". Zapewniła ponadto, że Wspólnota jest solidarna z Polską, Litwą i Łotwą.

Jak wskazała, "Unia Europejska podejmuje działania na czterech polach: wsparcie humanitarne, kontakty dyplomatyczne z krajami pochodzenia (migrantów), sankcje i ochrona granic".

Wiceminister kultury Jarosław Sellin został zapytany o te słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej. Odpowiadając, określił je jako "głos rozsądku politycznego jednej z najważniejszej polityk europejskich". - Rzeczywiście tych głosów wsparcia dla Polski płynących z całego świata jest bardzo dużo i wszyscy rozumieją, że polska walka o granicę jest też walką o utrzymanie granicy NATO i UE - zauważył.

Gość audycji odniósł się także do kwestii wypłaty pieniędzy z Funduszu Odbudowy dla Polski. - My się na te pieniądze składamy - zaznaczył. Dodał także, że "jeżeli ktoś mówi, że Polska nie może po te pieniądze sięgnąć, to jest szaleńcem".

Koronawirus w Polsce

Jarosław Sellin został również zapytany o ewentualne obostrzenia, jakie mogą zostać wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. - Nie mogę tego potwierdzić - odpowiedział. - Codziennie zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i omawia rozwój pandemii i elastycznie podejmuje decyzje co z tym dalej robić - podkreślił.

Zaznaczył jednak, że "wszystko jest oczywiście możliwe". Jak dodał, minister Adam Niedzielski zapowiedział, że być może w połowie grudnia będą zapadać decyzje o wprowadzeniu ewentualnych obostrzeń w naszym kraju.

Posłuchaj
09:33 PR3 2021_11_23-18-10-14.mp3 Jarosław Sellin o aktualnych sprawach społeczno-politycznych w Polsce ("Trójkowy komentarz dnia"/Trójka) 

Gość audycji podsumował także ogólny rozwój pandemii w Polsce. Jak wskazał, "mamy dużo zarażeń, ale hospitalizacji jest o wiele mniej, bo ludzie są odporniejsi". - Przez 1,5 roku walki z pandemią nie dopuściliśmy do sytuacji, żeby chorych było więcej niż łóżek - podkreślił wiceminister kultury.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia

Prowadzi: Bartłomiej Graczak

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury)

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 18.10

ng

Czytaj także

"Białoruś musi przestać narażać życie ludzi". Szefowa KE wzywa do sankcji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 20:10
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła o solidarności z Polską w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy, wywoływanego przez białoruski reżim. Ursula von der Leyen opublikowała oświadczenie wzywające władze w Mińsku do zaprzestania narażania ludzkiego życia i zaapelowała do państw członkowskich o szybkie sankcje wobec odpowiedzialnych za atak hybrydowy z udziałem migrantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europa musi w tej sprawie mówić jednym głosem". Paweł Szrot o narastającym kryzysie migracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 19:04
– Straż Graniczna i wojsko zdały egzamin – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot. Podkreślił, że działania mogły się odbyć "dzięki wielkiej ofiarności, zaangażowaniu i przygotowaniu" służb. Dodał także, że dzięki zaangażowaniu prezydenta kraje z naszego regionu mówią jednym głosem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo ważne jest, abyśmy mówili jednym głosem". Mateusz Morawiecki o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 19:11
- Ta presja ma sens i skoordynowane działania mają sens - podkreślił premier Mateusz Morawiecki po niedzielnym spotkaniu z szefem łotewskiego rządu Kriszjanisem Karinszem.
rozwiń zwiń