Dr Sutkowski o paszportach covidowych: zadziałałyby profrekwencyjnie na szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 19:55
– Każda regulacja, która dotyczy paszportu covidowego, powoduje działania profrekwencyjne, jeżeli chodzi o szczepienia. Widzieliśmy to we Francji – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Dr Sutkowski powiedział, że paszport covidowy spowodowałby wzrost liczby osób zaszczepionych
Dr Sutkowski powiedział, że paszport covidowy spowodowałby wzrost liczby osób zaszczepionychFoto: Wirestock Creators/Shutterstock

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń. Dotyczą one przede wszystkim mniejszych limitów obłożenia m.in. w restauracjach czy instytucjach kultury. Jak zaznaczył jednak szef resortu zdrowia, podejście rządzących zmienił nowy wariant COVID-19. – Niestety w ostatnich dniach pojawił się zupełnie nowy element, który może zupełnie zmienić to, czego się spodziewaliśmy. Jest to nowa mutacja wirusa, którą WHO nazwało Omikronem – dodał.

Jednym z rodzajów obostrzeń jest ograniczenie liczby osób mogących przebywać w konkretnych miejscach. Od 1 do 17 grudnia dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. – dotyczy m.in. instytucji kultury, kościołów, hoteli i lokali gastronomicznych. Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.

Paszport covidowy

Dr Michał Sutkowski powiedział, że decyzje podjęte przez rządzących są dobrym ruchem, ale najlepszym rozwiązaniem byłoby oddzielenie osób zaszczepionych od tych, którzy się nie szczepili. – Jest to krok w dobrym kierunku. Jednak jako lekarze wszyscy myślimy o takich zaostrzeniach, które potocznie nazywamy paszportem covidowym. Pozwoliłby on oddzielić zaszczepionych od niezaszczepionych – powiedział.

– Powinniśmy mówić o tym, że paszport nie równa się lockdownowi. Nasze regulacje nie muszą wyglądać tak jak w innych krajach UE – dodał.

Gość Polskiego Radia zaznaczył, że pójście dalej w ograniczaniu dostępu do pewnych miejsc osobom niezaszczepionym spowodowałoby większą frekwencję przy szczepieniach. – Każda regulacja, która dotyczy paszportu covidowego, powoduje działania profrekwencyjne, jeżeli chodzi o szczepienia. Widzieliśmy to we Francji. Część obywateli jest zła, ale inni, którzy się zaszczepili, są zadowoleni – powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
08:42 2021_11_29 18_10_53_PR3_Trojkowy_komentarz_dnia_for_media.mp3 Dr Michał Sutkowski o obostrzeniach i paszporcie covidowym (Trójkowy komentarz dnia)

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 18.11

dz/pr

Czytaj także

Nowe limity osób w restauracjach i hotelach. Szef MZ wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 15:43
- Zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że są przekroczone limity osób, to nałożona będzie odpowiednia kara czy mandat dla prowadzącego działalność gospodarczą - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie było sytuacji, w której karetki nie miałyby obsady". Wojewoda małopolski wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 16:49
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że nie doszło do sytuacji, w której nie miałby kto wyjechać w karetce pogotowia. Samorządowiec podkreślił, że trwa walka z pandemią. a większość mieszkańców regionu nie jest zaszczepiona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szybciej się rozprzestrzenia". Specjalista chorób zakaźnych o nowym wariancie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 18:35
- Nie wygląda na to, by Omikron był groźniejszy w sensie zmiany przebiegu choroby zasadniczej COVID-19. (...) Na pewno łatwiej niż szczep klasyczny rozprzestrzenia się między ludźmi - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalistka chorób zakaźnych).   
rozwiń zwiń