Główny ekonomista Ministerstwa Finansów: w tym roku inflacja może spaść o ok. 2 pkt proc.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 19:08
Jak wskazał na antenie Programu 3 Polskiego Radia główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki, według szacunków Narodowego Banku Polskiego w ujęciu średniorocznym inflacja w tym roku może zostać zmniejszona o nieco ponad 2 pkt proc. – To sporo – ocenił.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 obniżki stawek VAT. Będą one obejmować m.in. zmniejszenie do zera podatku na żywność, nawozy i gaz, obniżkę do 8 proc. VAT na paliwa i do 5 proc. – na prąd oraz ciepło. Nowe regulacje mają na razie obowiązywać przez sześć miesięcy i znacząco przyczynić się do spadku inflacji. – To będzie fundamentalna zmiana cenowa – podkreślił szef rządu.

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki, odnosząc się do tych zapowiedzi, skomentował, że powinniśmy rozmawiać o inflacji. Jak dodał, zasadniczo jest tak, że obniżka podatków może napędzać wzrost cen. Wskazał jednak, że już teraz mamy wysoki poziom inflacji i w związku z tym rząd podejmuje kolejne działania pomocowe.

Spadek inflacji

– My [Ministerstwo Finansów – red.] jeszcze nie mamy swoich szacunków, bo wciąż nad nimi pracujemy, ale widzieliśmy prognozy Narodowego Banku Polskiego i w ujęciu średniorocznym inflacja w tym roku może zostać ścięta nieco ponad 2 pkt proc. To sporo – ocenił gość audycji.

Jak dodał, "w pierwszym okresie Polski Ład zadziała jako kolejna tarcza antyinflacyjna". – Te 17 mld zł trafi do kieszeni Polaków. To jest powszechna obniżka podatków.

Odnosząc się do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować budżet 15-20 mld zł, Łukasz Czernicki wskazał, że rządzący liczyli się z tym, że takie obniżki w budżecie się pojawią, i że można je zastosować bez poważnych konsekwencji.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
10:02 2022_01_11 18_08_58_PR3_Trojkowy_komentarz_dnia_for_media.mp3 Łukasz Czernicki o inflacji (Trójkowy komentarz dnia)

Czytaj także:

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia 
Prowadzący: Bartłomiej Graczak 
Gość: Łukasz Czernicki (główny ekonomista Ministerstwa Finansów)
Data emisji: 11.01.2022
Godz. emisji: 18.10

ng/pr

Czytaj także

Kiedy nastąpi szczyt inflacji? Tadeusz Kościński podał termin

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 09:02
Jak powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, rząd spodziewa się szczytu inflacji w styczniu i lutym. Gdyby jednak zjawisko to się utrzymywało, jest "otwarta możliwość", by kontynuować rozwiązania dot. tarczy antyinflacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest to pewna rewolucja". Ruciński o rozwiązaniach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 19:02
- Podniesienie kwoty wolnej od podatku jest rewolucyjne. Nie była ona od dłuższego czasu zmieniana. Jest to duży zastrzyk gotówki, który pozostanie w naszych portfelach - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Ruciński, ekonomista z BTFG. Odniósł się tym samym do rozwiązań Polskiego Ładu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W dłuższej perspektywie zwiększy sprawiedliwość systemu podatkowego". Ekonomista o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 07:42
Główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski mówi, że Polski Ład jest kontynuacją reform podatkowych, zapoczątkowanych w 2016 roku, które mają doprowadzić do przebudowy polskiego systemu podatkowego tak, by był on bardziej efektywny i sprawiedliwy.
rozwiń zwiń