Logo Polskiego Radia
Polskie Radio

Sejm odrzucił projekt ustawy dotyczącej likwidacji TVP Info

Natalia Godek 09.03.2023
Posłowie odrzucili w czwartek projekt ustawy w sprawie likwidacji TVP Info i zniesienia opłat abonamentowych. Projekt przygotowała Platforma Obywatelska, a zgłoszony został do laski marszałkowskiej jako projekt obywatelski. Za odrzuceniem projektu głosowało 234 posłów, 215 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Projekt miał regulować kwestie zniesienia opłat abonamentowych oraz wprowadzać zakaz tworzenia i rozpowszechniania przez publiczną telewizję programu informacyjno-publicystycznego TVP Info.

W środę podczas pierwszego czytania projektu poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski mówił, że publiczne radio i telewizja są jedynymi mediami w Polsce, które mówią prawdę. Zaznaczył, że projekt to atak na wolność słowa i prawa obywateli do informacji. Jego zdaniem autorzy projektu ustawy chcą przejąć telewizję publiczną po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych.

Debata o mediach publicznych w Sejmie

Z inicjatywą przygotowania projektu wystąpił w 2020 roku - w czasie kampanii prezydenckiej - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W środowym pierwszym czytaniu projektu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej reprezentował właśnie prezydent Warszawy. W swoim wystąpieniu określił Telewizję Polską jako medium służące "pogłębianiu podziałów społecznych i szczuciu", "podkopujące podstawy wspólnoty".

Do zapisów projektu ustawy odniósł się także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński, pełnomocnik ds. analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu, który powiedział, że konsekwencją likwidacji systemu abonamentowego byłoby załamanie systemu finansowania mediów publicznych, co mogłoby doprowadzić do całkowitego ograniczenia ich finansowania. - Przy braku opłat abonamentowych nie będzie też możliwości przyznawania rekompensaty, która od 2016 roku znacząco poprawiła sytuację finansową nadawców publicznych - dodał. Zwrócił też uwagę, że "projekt ustawy nie daje żadnej alternatywy poza wskazaniem, że będzie w dalszym ciągu możliwe finansowanie nadawców publicznych poprzez dotacje z budżetu państwa, ale dotacje takie nie były dotychczas przyznawane".

Sejm odrzucił projekt ustawy ws. likwidacji TVP Info

Odrzucony w czwartek przez Sejm projekt ustawy zakładał przede wszystkim zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych oraz ustawie o radiofonii i telewizji. W jego uzasadnieniu przypomniano, że zgodnie z ustawą o radiu i telewizji Telewizja Polska jest zobowiązana m.in. do tworzenia i rozpowszechniania "wyspecjalizowanego programu informacyjno-publicystycznego".

Projekt zakładał więc taką zmianę przepisów (art. 21 i 26) ustawy o radiofonii i telewizji, które spowodują, że TVP nie będzie mogła tworzyć tego typu programów. Inicjatorzy ustawy dążyli także do uchylenia ustawy o opłatach abonamentowych i umorzenia z urzędu wszczętych i prowadzonych na jej podstawie egzekucji.

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Abonament bez tajemnic
Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?
Jak zarejestrować odbiornik?
Ile wynosi kara za posiadanie niezarejestrowanego odbiornika?
Ile wynosi opłata za utrzymanie odbiornika radio-telewizyjnego?
W jaki sposób można opłacić abonament?
Czy można opłacić abonament przez Internet?
Czy istnieje możliwość rozłożenia zaległych opłat na raty lub ich umorzenia?
Jak złożyć wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległych opłat za abonament?
Czy jeżeli opłacam telewizję kablową, satelitarną lub platformy cyfrowe muszę płacić również abonament radiowo-telewizyjny?
Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia opłat abonamentowych?
Ile wynosi kara za niezarejestrowany odbiornik?
Jakie są terminy płatności abonamentu?
Czy trzeba płacić za popsuty telewizor?
Czy osoba, która ma w domu np. dwa telewizory i trzy radia, musi za każde z tych urządzeń płacić osobny abonament?
Czy trzeba płacić, jeżeli posiada się radio wyłącznie w samochodzie?
Kto powinien płacić za telewizor w wynajmowanym mieszkaniu - właściciel czy najemca?
Jak firmy powinny wnosić opłaty abonamentowe?
Na co przeznaczane są wpływy z abonamentu?
Czy urzędnik zawsze może przeprowadzić kontrolę?
Po co abonament, skoro media publiczne mają wpływy z reklam?
Czym media publiczna różnią się od komercyjnych?