Polskie Radio
Section05
polityka

"Spraw wspólnych jest naprawdę dużo". Buda o rozmowach Zjednoczonej Prawicy z Kukiz'15

- Rzecz w tym, żebyśmy w istotnych sprawach się zgadzali, mieli wspólne stanowisko, tego dotyczą rozmowy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, odnosząc się do rozmów liderów Zjednoczonej Prawicy z politykami Kukiz'15.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Prawo i Sprawiedliwość polityka zjednoczona prawica Jarosław Kaczyński Paweł Kukiz Kukiz'15

"Uratowaliśmy ponad 6,5 mln miejsc pracy". Minister rodziny o skuteczności tarcz antykryzysowych

- W sumie zostało przeznaczonych ponad 190 mld zł, które trafiło na ratowanie miejsc pracy, co wpływa na sytuację rodzin - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marlena Maląg Polskie Radio 24 Stanisław Janecki Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej senior bezrobocie Koronawirus w Polsce epidemia pandemia

Wielka Brytania: posłowie przedstawili w parlamencie raport o cierpieniu abortowanych dzieci

Grupa brytyjskich posłów pro-life opracowała wniosek parlamentarny, przedstawiający najnowsze dowody na odczuwanie bólu przez dziecko w życiu płodowym. Odnotowując najnowsze ustalenia naukowców wzywają rząd do pilnego przeglądu oficjalnych wytycznych w dziedzinie medycznych interwencji, w tym aborcji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja ciąża społeczeństwo dziecko prawo Wielka Brytania polityka ŚWIAT

"Nauczka, że nie powinno się stawiać na celebrytów". Budka odpowiada Zimochowi

- Tomasz Zimoch już dawno był poza KO, powinien mieć odrobinę honoru i nie krytykować tych, którzy dali mu mandat poselski. To nauczka, że nie powinno się stawiać na celebrytów - stwierdził lider PO Borys Budka. - Nie jestem żadnym celebrytą, jestem posłem obywatelskim, tak rozumiałem tę ideę - powiedział z kolei Tomasz Zimoch.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koalicja obywatelska Tomasz Zimoch Borys Budka Platforma Obywatelska

Ogórek: Platforma uznała, że trzeba się z Hołownią dogadać i taki scenariusz jest realizowany

- Będzie budowana Platforma bis i to jedyna metoda, żeby w jakiś sposób mogła ona w przyszłości sięgnąć po władze. Obecna, pod przewodnictwem Borysa Budki, nie jest w stanie zbudować programu i przejąć władzy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Ogórek, komentując współpracę PO z ugrupowaniem Polska 2050. Gościem audycji był również Piotr Kubiak z Radia Gdańsk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Szymon Hołownia Platforma Obywatelska społeczeństwo

"Trybunał postawił się ponad polską konstytucją". Marek Król o orzeczeniu TSUE

- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł o możliwości naruszenia prawa, nie o samym naruszeniu. Poza tym po raz kolejny postawił się ponad polską konstytucją, uznając, że mogą wystąpić nieprawidłowości, jeżeli sędziowie nie będą mogli się odwołać od decyzji KRS, która dokonuje nominacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król z tygodnika "Sieci". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Europa Trybunał Sprawiedliwości UE POLSKA polityka

"Wpisane w proces polityczny". Politolog o konfliktach w Zjednoczonej Prawicy

- Eskalowanie konfliktu nie leży w interesie żadnej z trzech partii tworzących Zjednoczoną Prawicę, natomiast pozostaje kwestia, czy wszystkie tarcia zostały całkowicie zakończone. Od roku mamy sinusoidę od miłości do nienawiści w partiach koalicji, pytanie, czy nie jest to chwilowe wyciszenie, które za chwilę znowu zburzy kolejna trudna sytuacja - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Nowak-Paralusz, politolog i socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka samorząd Prawo i Sprawiedliwość Solidarna Polska Porozumienie Jarosława Gowina zjednoczona prawica

"Chcą, żeby w Polsce była anarchia, przypomina mi się XVIII wiek". Prof. Ryba o orzeczeniu TSUE

- Orzeczenie to nic nie porządkuje, tylko generuje chaos. Wydaje się, że tym kręgom politycznym chodzi przede wszystkim o to, żeby w Polsce utrzymała się w zakresie wymiaru sądownictwa pewna anarchia. Przypomina mi się XVIII wiek, kiedy Rosja pilnowała, aby u nas nigdy nie nastał porządek - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Polskie Radio 24 Unia Europejska Europa Trybunał Sprawiedliwości UE POLSKA polityka

Sobolewski o głosowaniu Solidarnej Polski: oczekujemy, żeby takie sytuacje w przyszłości nie miały miejsca

- Odbyła się rozmowa ws. głosowania Solidarnej Polski nad wnioskiem o informację wicepremiera Piotra Glińskiego - przyznał polityk PiS Krzysztof Sobolewski. Jest oczekiwanie, żeby takie sytuacje w przyszłości nie miały miejsca - powiedział, dodając że był to "jednorazowy pokaz, który niczemu nie służy".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Zbigniew Ziobro Prawo i Sprawiedliwość Solidarna Polska zjednoczona prawica polityka POLSKA Sejm

"Mamy przestrzegać unijnego prawa". Bogusław Liberadzki o wyroku TSUE

- To Polska przystąpiła do UE, ratyfikowała wspólnotowy dorobek prawny i jako członek UE jest zobowiązana do przestrzegania unijnego prawa. Po 2004 roku współtworzymy to prawo. Również Traktat o UE był współtworzony przez Polskę wraz z innymi państwami członkowskimi - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki.
Zobacz więcej na temat:  Europejski Trybunał Sprawiedliwości krs Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa POLSKA Unia Europejska polityka