Polskie Radio
Section05
polityka

Kanclerz Merkel przyjeżdża do Polski. Komentarze polityków

– To ważna wizyta – oceniał w Polskim Radiu 24 Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej. Angela Merkel w poniedziałek odwiedzi Warszawę. Kanclerz, rozpoczynająca swoją czwartą kadencję, spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Gościem Rozmowy PR24 był również Paweł Szramka z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Angela Merkel Andrzej Czerwiński Platforma Obywatelska Kukiz'15 Niemcy Adrian Klarenbach Unia Europejska

Tysiące ludzi na ulicach Bratysławy. Władzy mówią "NIE!"

- Chcemy nowego, godnego zaufania rządu, który nie jest skorumpowany i powiązany z organizacjami przestępczymi - tłumaczy w rozmowie z dziennikarzem portalu polskieradio.pl Peter Nagy, jeden z organizatorów protestów w Bratysławie. Od trzech tygodni, w każdy piątek na ulicach słowackich miast manifestuje tysiące osób. Czynnikiem zapalnym protestów było morderstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Część Słowaków łączy tę zbrodnię z osobami związanym z partią rządzącą Smer-SD oraz z premierem Robertem Fico, dlatego żądają rozpisania wcześniejszych wyborów. - Musimy być silni, nie mamy wyjścia - mówi jedna z uczestniczek manifestacji. 
Zobacz więcej na temat:  Bratysława Słowacja policja Robert Fico polityka TYLKO U NAS

Północ-Południe: Publicysta o relacjach polsko-amerykańskich

Doniesienia mediów o zawieszeniu przez USA stosunków z Polską i inne tego typu wiadomości "są po prostu fałszywe" - podkreśliła we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert. Także przebywająca w Waszyngtonie pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders powiedziała, że USA nie stosuje wobec Polski sankcji. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapewnia zaś, że strategiczna współpraca polsko-amerykańska nie jest zagrożona. O materiale jednego z portali mówił w audycji Północ-Południe Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka zagraniczna USA USA premier Donald Trump prezydent polityka

Nowy skład KRS. Komentarze polityków PiS i PO

Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, a sześć klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły też udziału w głosowaniu. O wyborze nowego składu KRS mówili w audycji Rozmowa PR24 senatorowie – Mieczysław Augustyn (PO) i Artur Warzocha (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka sąd Sejm krs

"Koniec nagród w rządzie". Politycy o zapowiedzi premiera

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmniejszenie liczby wiceministrów. Na konferencji prasowej szef rządu powiedział, że ma dojść do zmniejszenia liczby członków gabinetów politycznych ministrów. O cięciach w administracji mówili w audycji Rozmowa PR24 Waldemar Buda (PiS) i Jerzy Kozłowski (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Prawo i Sprawiedliwość Kukiz'15 ministerstwo sportu Witold Bańka Mateusz Morawiecki

Mniej stanowisk, żadnych nagród. Premier zapowiada zmiany

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada ograniczenie liczby wiceministrów oraz likwidację nagród i premii dla członków rządu. Na konferencji prasowej szef rządu poinformował, że zmiany wpisują się w proces usprawniania państwa i zmniejszania biurokracji. O zapowiedziach premiera Morawieckiego mówił w audycji Gorący Temat publicysta „Sieci” Marka Króla.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Mateusz Morawiecki premier Prawo i Sprawiedliwość rząd