Polskie Radio
Section05
polityka

Rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Silna polska obecność

W  pięciodniowych rozmowach dotyczących najważniejszych światowych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii COVID-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców. Polskę będą reprezentować m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa polityka ekonomia Światowe Forum Ekonomiczne w Davos Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Jacek Sasin

Premier: nowa nadzieja dla Europy rodzi się między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym

Europa przeżywa dziś nie tylko kryzys w sensie gospodarczym, europejskie elity przeżywają także kryzys swojej politycznej wyobraźni - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak zauważył w podcaście, "nowa nadzieja dla Europy" rodzi się właśnie "między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki inflacja Światowe Forum Ekonomiczne w Davos bezpieczeństwo

Zbigniew Stefanik o nowej premier Francji: Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną

- W poniedziałek ogłoszono nazwisko nowej pani premier. Jak wiemy, negocjacje trwały długo. Najpierw pojawiało się nazwisko działaczki partii Republikanie, jednak Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, politolog, korespondent polskich mediów we Francji.
Zobacz więcej na temat:  Francja ŚWIAT wybory we Francji polityka Emmanuel Macron Polskie Radio 24

FELIETON Danke für Deutschland – czyli "Wolf", Tusk i szyfrogram numer 3398. Felieton Miłosza Manasterskiego

RFN przez dekady było przedstawiane jako główny adwokat we wprowadzaniu Polski w struktury zachodnie, dobry sąsiad, którego pomoc przyczyniła się do naszej stabilizacji i rozwoju. Dzisiaj jasne jest, że było zupełnie odwrotnie - niestety po 1990 roku zjednoczone Niemcy znów odegrały destrukcyjną rolę w naszej historii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA miłosz manasterski Donald Tusk Niemcy polityka

"Anty-PIS to trochę za mało". Sławomir Jastrzębowski o wspólnej liście wyborczej opozycji

- Myślę, że nie jest w interesie żadnej partii politycznej, poza PO, aby skupiać się przed wyborami wokół Platformy Obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (Salon24). Gościem audycji był także Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
Zobacz więcej na temat:  PO Platforma Obywatelska Donald Tusk POLSKA polityka wybory w Polsce opozycja Rafał Trzaskowski Szymon Hołownia PiS Polska 2050

Zobacz WIDEO Sprzedaż MOL-owi stacji Lotosu. Prof. Zybertowicz: Węgrzy nie narzucą swoich cen polskim kierowcom

- Zrobiliśmy wymianę zasobów w przypadku węgierskiego MOL-a. Oni będą mieli pewną liczbę stacji w Polsce, a my na Węgrzech. Węgrzy nie narzucą swoich cen polskim kierowcom - mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli też: Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości oraz Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Polskie Radio polityka Beata Michniewicz Krzysztof Gawkowski Andrzej Zybertowicz Marcin Kierwiński Bartosz Kownacki lotos Orlen PiS PO

"Niezwykle pracowity i błyskotliwy". Prof. Mieczysław Ryba wspomina prof. Waldemara Parucha

- Rzeczywiście prof. Waldemar Paruch to postać wyjątkowa, jeśli bierzemy pod uwagę wszelkie atrybuty intelektualne, był niezwykle pracowity i błyskotliwy, a zarazem wpisujący się w tradycję myślenia państwowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba. Gośćmi audycji byli również prof. Daniel Boćkowski i prof. Maciej Drzonek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji i Nauki odeszli 2022 społeczeństwo NAUKA Order Odrodzenia Polski POLSKA polityka

Kolanko: wybory mogą być wiosną przyszłego roku

- Wcześniejsze wybory są możliwe zawsze w tym sensie, że zawsze PiS może zaprezentować uchwałę o samorozwiązaniu Sejmu, wówczas opozycja - zwłaszcza Platforma Obywatelska - byłaby natychmiast pod ogromną presją, żeby taką uchwałę przyjąć - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Rzeczpospolitej" Michał Kolanko. Dodał, że jego zdaniem wybory będą w przyszłym roku, ale niekoniecznie w październiku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Michał Kolanko POLSKA PiS polityka Prawo i Sprawiedliwość wybory

Prezydencki projekt zmian w SN. Gajda: KE będzie czekała do końca procesu legislacyjnego

- Komisja Europejska będzie czekała do momentu, gdy ustawa przejdzie cały proces legislacyjny, ponieważ musi utrzymać swoje wcześniejsze stanowisko dot. braku akceptacji KPO oraz warunek ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" Grzegorz Gajda. Gościem "Debaty dnia" był również Jakub Majmurek z "Krytyka Politycznej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Sąd Najwyższy Sejm Senat sądownictwo Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy

Grozi nam susza? Marek Sawicki: najwyższy czas, aby na serio zabrać się za małą retencję

- Praktycznie każdy polski strumyk może być miejscem, na którym takie właśnie hektarowe, półtorahektarowe zbiorniki będą budowane. To są obwałowania ziemne, to nie są duże koszty - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki. Jak podkreślił, grozi nam poważna susza i jest konieczna jak najszybsza realizacja projektów dot. małej retencji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Sawicki Adrian Klarenbach POLSKA polityka susza środowisko rolnictwo

Zmiany w strukturach PiS. Milczanowska: chodzi o usprawnienie działań

W tym wszystkim najważniejsi są ludzie, najważniejsi są Polacy, najważniejsza jest Polska. Przez cały czas, odkąd jestem posłem, a wcześniej pełniłam różne funkcje samorządowe - dla mnie zawsze kontakt z drugim człowiekiem był najważniejszy. I tak jest do dzisiaj - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Anna Milczanowska, komentując zmiany w strukturach regionalnych PiS, które zaaprobował Komitet Polityczny tej partii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka PiS Prawo i Sprawiedliwość regiony

"Nie ma nic wspólnego z okręgami wyborczymi". Krzysztof Mróz o zmianie w partii rządzącej

- Nasza zmiana struktur partyjnych nie ma nic wspólnego ze zmianą okręgów wyborczych. One są definiowane przez prawo wyborcze - do Senatu jest 100, a do Sejmu 41 okręgów. Na tę chwilę nie ma zmian w prawie wyborczym - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 senator PiS Krzysztof Mróz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński

Piotr Borys o wyborach parlamentarnych: wspólna lista opozycji ma sens

- Wydaje się, że jedna duża lista całej opozycji ze spójnym programem oraz z czytelną rolą liderów poszczególnych ugrupowań, również z takimi osobami jak Rafał Trzaskowski, miałaby sens - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Borys z KO-PO, który komentował m.in. temat wyborów. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka koalicja obywatelska Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Rafał Trzaskowski wybory w Polsce

Daniel Obajtek gościem audycji "W otwarte karty"

- Prezesowi PKN Orlen za jego działania należy się "bardzo dobry medal", a nie dymisja - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o zapowiedź posła KO Cezarego Tomczyka, że złoży do premiera wniosek o odwołanie Daniela Obajtka. Powodem jest sprzedaż części Lotosu węgierskiemu MOL-owi.
Zobacz więcej na temat:  Orlen wywiad benzyna polityka ropa naftowa lotos gospodarka polska ekonomia Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Daniel Obajtek