Polskie Radio
Section05
polityka

Macierewicz: oszustwa, kłamstwa i manipulacje w reportażu TVN. Materiały trafiły do KRRiT

Antoni Macierewicz poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej, że przekazał do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji "materiały wskazujące na oszustwa, kłamstwa i manipulacje TVN-u, aby KRRiT podjęła w tej sprawie działania". Przewodniczący tzw. podkomisji smoleńskiej odnosi się do materiału stacji TVN o rzekomym zatajeniu części wyników badań w raporcie z katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska KRRiT TVN media

Rau po spotkaniu z szefem greckiej dyplomacji: konieczne jest wzmaganie presji sankcyjnej na Rosję

Konieczność wzmagania presji sankcyjnej na Rosję, bezpieczeństwo energetyczne, potrzeba uniezależnienia się od surowców z Rosji, a także globalne bezpieczeństwo żywnościowe - były tematami rozmowy podczas środowego spotkania szefów dyplomacji Polski i Grecji, Zbigniewa Raua i Nikosa Dendiasa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Rosja MSZ polityka Zbigniew Rau POLSKA Grecja Ukraina wojna 2022

"Chce przewodzić protestowi samorządowców, a unika radnych opozycji". Müller o Trzaskowskim

Panie prezydencie Trzaskowski, odwagi, proszę śmiało porozmawiać ze wszystkimi radnymi – tymi słowami zaapelował do prezydenta Warszawy rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem, Trzaskowski chce przewodzić protestowi samorządowców pod KPRM, a unika warszawskich radnych opozycji i nie chce się z nimi spotkać "twarzą w twarz" na stacjonarnej sesji.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski POLSKA polityka Piotr Müller Warszawa opozycja

Reparacje wojenne. Jan Bogatko: Niemcy nie chcą, by ktokolwiek zmniejszał ich możliwość życia na wysokim poziomie

- Niemieckie media i politycy występują zgodnym chórem - mają na uwadze interes swojego kraju i nie chcą, żeby ktokolwiek uszczuplał ich kasę, wpływy, a także zmniejszał ich możliwość życia na wysokim poziomie, do którego są w końcu przyzwyczajeni - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 korespondent polskich mediów w Niemczech Jan Bogatko, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa

Dodatkowe środki trafią do samorządów jeszcze w tym tygodniu. Paweł Szefernaker podał dokładne kwoty

- Do końca tygodnia do samorządów trafi około 4,5 mld złotych - zapowiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. To jedna trzecia z środków przewidzianych w ramach dodatkowej pomocy dla władz lokalnych. Druga transza środków trafi do samorządów do końca listopada, a trzecia - w grudniu. W sumie suma opiewa na 13,7 mld złotych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samorząd polityka Paweł Szefernaker GOSPODARKA

Reparacje od Niemiec. Gursztyn: w tej sprawie powinna naciskać cała polska klasa polityczna

- Nacisk strony polskiej powinien być systematyczny i prowadzony nie tylko przez jedną opcję polityczną, ale przez całą klasę polityczną, a także media i autorytety pozapolityczne. Wtedy pojawią się jakieś skutki - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gursztyn, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych od Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy

Mark Brzezinski: USA są oddane sprawie wsparcia Polski. Jesteśmy gotowi na każdą sytuację

- USA są oddane sprawie wsparcia nie tylko militarnego bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa szerzej rozumianego - także energetycznego czy bezpieczeństwa demokracji w Polsce - powiedział ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. - Jesteśmy gotowi na każdą sytuację - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka relacje polsko-amerykańskie Mark Brzezinski uchodźcy kryzys migracyjny społeczeństwo

Nowa architektura bezpieczeństwa w Europie. Premier: kluczowa jest reorientacja polityki energetycznej

Reorientacja polityki energetycznej to według premiera Mateusza Morawieckiego jeden z kluczowych warunków nowej architektury bezpieczeństwa. - Musi ona polegać z jednej strony na odejściu od węglowodorów rosyjskich, ale także na zmniejszeniu zależności od węglowodorów w ogóle - tłumaczył. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja polityka wojna 2022 energetyka premier Mateusz Morawiecki

Premier: jesteśmy rządem polityki społecznej. Nasi poprzednicy prowadzili politykę aspołeczną

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z przedstawicielami NSZZ "Solidarność". - Pokazałem, co już zrobiliśmy i przedstawiłem plany na kolejne miesiące - przekazał szef rządu po spotkaniu. - Jesteśmy rządem polityki społecznej, poprzednicy prowadzili politykę aspołeczną - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki inflacja Solidarność GOSPODARKA

JEDYNKA Poncyljusz: Rau i Baerbock nie rozmawiali o reparacjach. Przeczą temu stanowiska Polski i Niemiec

Poseł Koalicji Obywatelskiej przekonuje w Programie 1 Polskiego Radia, że ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec nie rozmawiali w Warszawie o reparacjach za II wojnę światową. Co innego wynika jednak z oświadczenia polskiego MSZ. Pokazujemy, gdzie pomylił się Paweł Poncyljusz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Poncyljusz opozycja polityka reparacje wojenne MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau

Ambasador RP na Ukrainie: od czasów kryzysu kubańskiego świat nie był tak bliski katastrofy nuklearnej

– Zakładamy, że nawet Władimir Putin rozumie, iż taki scenariusz byłby dla niego katastrofą – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie, odnosząc się do nuklearnych gróźb prezydenta Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Bartosz Cichocki Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa Beata Michniewicz