Polskie Radio
Section05
polityka

Porozumienie i Partia Republikańska. Adam Bielan: rozpoczęliśmy proces zjednoczenia

- Potrzebna jest alternatywa dla działaczy Porozumienia wobec tego, co proponuje Gowin, czyli kierunek w stronę PSL, a w przyszłości być może koalicja rządowa z lewicą - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan, założyciel Partii Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Adam Bielan Trójka Partia Republikańska Porozumienie Jarosława Gowina zjednoczona prawica Bartłomiej Graczak

Głosowanie ws. nowelizacji KPA. Winnicki tłumaczy postawę posłów Konfederacji: nastąpiła pomyłka

W czwartek posłowie Konfederacji nie poparli jednogłośnie nowelizacji Kodeksu postepowania administracyjnego. Postawa parlamentarzystów, którzy wcześniej aktywnie protestowali przeciw tzw. ustawie 447, wzbudziła konsternację polityków. "Nastąpiła pomyłka. Przepraszamy" - wyjaśnił na Twitterze Robert Winnicki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Izrael Robert Winnicki Konfederacja Sejm

Mateusz Wyrwich: zapomina się, że Rosjanie też zagrabili polską ziemię i własność żydowską

- Dziwnym trafem Izraelczycy i Amerykanie żydowskiego pochodzenia nie upominają się u towarzyszy radzieckich, rosyjskich o zwrot utraconego mienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich (Stowarzyszenie Wolnego Słowa). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Piotr Grzybowski i Patryk Słowik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Izrael II wojna światowa

Paweł Mucha: rolą MSZ jest tłumaczenie wszelkich wątpliwości partnerom izraelskim

- Jeśli chodzi o nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego, to jest to konsekwencja wyroku TK. To ustawa, która nie jest ostatecznie sformułowana i nie jest ostatecznie przyjęta - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, doradca Prezydenta RP, odnosząc się do noty przekazanej przez Izrael.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Mucha kancelaria prezydenta polityka reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna prawo Izrael

"Byłby dużym wyzwaniem przede wszystkim dla jego partnerów z PO". Politolog o powrocie Donalda Tuska

- Jego powrót na scenę polityczną tu i teraz byłby dużym wyzwaniem przede wszystkim dla jego kolegów, partnerów z Platformy Obywatelskiej, on musiałby skonfrontować się jednak z wysoką klasą polityczną samego premiera (Mateusza Morawieckiego - red.), ale to byłoby także wyzwanie dla całej opozycji, dla jej nowych liderów, np. dla Szymona Hołowni czy Władysława Kosiniaka-Kamysza - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Sowiński, politolog z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Adrian Klarenbach Donald Tusk Platforma Obywatelska opozycja koalicja obywatelska

Oświadczenie Ambasady Izraela w Polsce ws. nowelizacji KPA. Kaleta: właściwym adresatem są Niemcy

- Właściwym adresatem żądań Izraela są tylko i wyłącznie Niemcy - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodał, że uchwalona w czwartek ustawa zamyka czas zgłaszania roszczeń reprywatyzacyjnych, a postępowania, które nie zostały zakończone, umarza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trybunał Konstytucyjny prawo Sebastian Kaleta Izrael

"Niespójna z tym, co kanclerz podpisywała tydzień wcześniej". Jan Parys o inicjatywie Angeli Merkel

- Nie pierwszy raz niektórzy politycy zachodni, tacy jak pani kanclerz Merkel, wykazują cudowną zdolność do ignorowania faktów, do tego, żeby nie wiązać zdarzeń między sobą - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, b. minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Polska w Unii Europejskiej Niemcy Angela Merkel NATO Parlament Europejski Bruksela Unia Europejska Rosja ŚWIAT

"Czesi mają odpowiednie narzędzia". Mariusz Marszałkowski o negocjacjach ws. Turowa

 - Widać, że w tych negocjacjach wkradł się impas i pojawiły się pewne trudności, których nikt wcześniej się nie spodziewał. Czesi bardzo mocno, bardzo ostro negocjują, jeśli chodzi o kwestię Turowa. Mają ku temu narzędzia - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka górnictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Polska w Unii Europejskiej Czechy polityka

TYLKO U NAS "Lewicowi aktywiści chcą zerwać obowiązujący konsensus". Karolina Pawłowska o aborcyjnej ofensywie

Głosowanie nad projektem nowej rezolucji PE, tzw. raportu Maticia, jest próbą forsowania aborcyjnej agendy różnych organizacji - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris. Przypomina, że "w 1994 r. podczas światowej konferencji o ludności i rozwoju, gromadzącej wszystkie państwa ONZ, przyjęto dokument, Deklarację Kairską, zgodnie z którą wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe i pozarządowe zobowiązały się do tego, by zminimalizować aborcję na świecie."
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT dyskryminacja aborcja polityka prawo społeczeństwo Parlament Europejski Unia Europejska