Polskie Radio
Section05
HIV

Wzrośnie liczba zakażeń HIV i gruźlicą w wyniku wojny na Ukrainie? Eksperci alarmują

Dyrektor Funduszu Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią obawia się, że wojna na Ukrainie może doprowadzić do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń HIV i gruźlicą. - Spodziewamy się, że konflikt będzie miał znaczący wpływ na wskaźniki zachorowań na gruźlicę i HIV na Ukrainie i w całym regionie - powiedział Peter Sands portalowi RND.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni zdrowie HIV Ukraina ŚWIAT Europa

Omikron. Czy nowy wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny?

Nowy wariant koronawirusa po raz pierwszy zidentyfikowano 11 listopada w Botswanie, potem jego obecność potwierdzono w Australii, Izraelu, a także w Belgii, Niemczech, Czechach i we Włoszech. Wirusolodzy twierdzą, że może być nawet 500 razy bardziej zakaźny od delty, chociaż objawy chorobowe są stosunkowo łagodne. Czy omikron dotarł już do Polski? 
Zobacz więcej na temat:  HIV koronawirus pandemia Artur Wolski COVID-19 szczepienia Koronawirus w Polsce omikron zdrowie społeczeństwo infografika

Ekspert: Demokraci chcą prześwietlić Donalda Trumpa

- Chodzi o to, by dopaść Donalda Trumpa i osłabić jego szanse na reelekcje w wyborach w 2020 r. - tak prof. Bohdan Szklarski z Uniwersytetu Warszawskiego w audycji "Więcej świata" ocenił to, dlaczego komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów, w której zasiadają Demokraci, wszczęła śledztwo wobec głowy amerykańskiego państwa.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone Donald Trump Annegret Kramp-Karrenbauer Europa Niemcy Wielka Brytania HIV Grzegorz Ślubowski Bohdan Szklarski