Ludzie Polskiego Radia
Section06

Maria Baliszewska

Prowadząca

"Radio i kultura ludowa są moją pasją, która zaczęła się w roku 1968 podczas obozu etnograficznego w Piątku koło Łęczycy". Maria Baliszewska szefowała Centrum Kultury Ludowej, a wcześniej Redakcji Muzyki Ludowej od 1982 roku (z przerwą trzyletnią, gdy Redakcja została rozwiązana w stanie wojennym), jest laureatką Złotego Mikrofonu (1993), Kawalerskiego Krzyża Zasługi (2011), Srebrnego Orderu Gloria Artis (2016) i nagrody im. Oskara Kolberga (2016). W latach 1998-2009 była szefową grupy roboczej Europejskiej Unii Radiowej ds. muzyki tradycyjnej i folkowej.  Autorka wielu tysięcy audycji o tematyce etnicznej, tradycyjnej, ludowej, folkowej, i wielu tysięcy nagrań terenowych, festiwalowych, studyjnych. Jest pomysłodawczynią i współautorką  serii płytowej "Muzyka Źródeł" oraz Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja"Obecnie współpracownik Polskiego Radia i autorka magazynu "Źródła", juror festiwali w Kazimierzu i Zakopanem.

Etnomuzykolog, dziennikarz, założycielka Radiowego Centrum Kultury Ludowej (1994), w Polskim Radiu od 1973 roku  w Redakcji Muzyki Ludowej.

"Radio i kultura ludowa są moją pasją, która zaczęła się w roku 1968 podczas obozu etnograficznego w Piątku koło Łęczycy".   

Maria Baliszewska szefowała Centrum Kultury Ludowej, a wcześniej Redakcji Muzyki Ludowej od 1982 roku (z przerwą trzyletnią, gdy Redakcja została rozwiązana w stanie wojennym), jest laureatką Złotego Mikrofonu (1993), Kawalerskiego Krzyża Zasługi (2011), Srebrnego Orderu Gloria Artis (2016) i nagrody im. Oskara Kolberga (2016). W latach 1998-2009 była szefową grupy roboczej Europejskiej Unii Radiowej ds. muzyki tradycyjnej i folkowej. 

Autorka wielu tysięcy audycji o tematyce etnicznej, tradycyjnej, ludowej, folkowej, i wielu tysięcy nagrań terenowych, festiwalowych, studyjnych. Jest pomysłodawczynią i współautorką  serii płytowej "Muzyka Źródeł" oraz Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja"
Obecnie współpracownik Polskiego Radia i autorka magazynu "Źródła", juror festiwali w Kazimierzu i Zakopanem.

Section07
Napisz do mnie

..