Polskie Radio
Section05

Саюз пісьменнікаў: Мінск і Масква разам русіфікуюць Беларусь

Беларуская мова маргіналізуецца, меншая колькасць школьнікаў, якія вучацца па-беларуску, скарачаецца колькасць беларускай адукацыйнай літаратуры і выдаляюцца гістарычныя звесткі з навучальных матэрыялаў. 
Zobacz więcej na temat: 

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa III Rzesza okupacja niemiecka

PREMIUM Uważne spojrzenie: feminizm, terroryzm i nadzieja na zmiany

Islam nie ma jednego oblicza. To nie tylko ruchy dżihadystyczne, których tak obawiamy się w Europie. To religia jasnych zasad, wiara w „czyste słowo boże”, które ciężko poddać jakimkolwiek reformom, trudna historia kolonialna i feministki w hidżabach. O złożoności świata islamu opowiedziała w rozmowie z PolskieRadio24.pl prof. Katarzyna Pachniak, arabistka z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT islam religia Kobiety terroryzm

Dzieciaki kochają zwierzaki - 65 - Surykatki

W kolejnym odcinku „Dzieciaki kochają zwierzaki” wybieramy się na słoneczne afrykańskie pustynie, gdzie żyją surykatki! Te małe, zwinne stworzenia uwielbiają kopać tunele, stać na tylnych łapkach i pilnować swojej rodziny jak prawdziwi strażnicy.  Jak wygląda życie w surykatkowej grupie, kto dowodzi stadem i dlaczego są one takie zgrane? Dowiemy się też po co surykatkom przedszkola! Na rozmowę z Anną Kłopocką zaprasza Marta Kawalec.
Zobacz więcej na temat: