Polskie Radio
Section05

Trójka

Papugi - przyjaciele na długie lata

Papugi bardzo przywiązują się do ludzi i traktują ich jak partnerów życiowych. Oczekują bliskiego kontaktu z człowiekiem i bardzo nie lubią samotności. Duże papugi żyją dłużej niż małe. Nawet zwykła papużka falista w wieku 25 lat potrafi być jeszcze całkiem dziarskim ptaszkiem. Duże papugi mogą spokojnie dożyć do 45 lat, a nawet dociągnąć do pięćdziesiątki.  
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także ptaki Andrzej Kruszewicz Dariusz Pieróg papuga

"Piosenka o końcu świata" przed końcem karnawału

Karnawał już co prawda tylko w kalendarzu, XXI wiek nie nastraja optymistycznie, ale próbujemy żyć przynajmniej "normalnie". "Piosenka o końcu świata" Czesława Miłosza, która powstała w czasie okupacji, sporo podpowiada. Formuła "Trójki pod Księżycem" - "pół żartem, pół serio" - daje szansę na zachowanie równowagi oraz rozsądnego dystansu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Och-Teatr Katarzyna Herbert Andrzej Franaszek paweł sztarbowski Mariusz Malec Teatr Powszechny w Warszawie Michał Żołądkowski Wojciech Dorosz Barbara Marcinik

Po co nam znaki diakrytyczne i dlaczego język jest ojczysty, a nie macierzysty?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w audycji "Zapraszamy do Trójki" to okazja, aby pomówić właśnie o naszym języku ojczystym. I od razu nasuwa się pytanie: dlaczego o ojczystym, a nie macierzystym? W audycji przyjrzeliśmy się także niektórym zawiłościom językowym, które stanowią o jego odrębności i pięknie.  
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także mowa język ojczysty Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Michał Nogaś Aleksandra Dobieszewska Michał Jędrkowiak Jacek Frentzel językoznawstwo

Betty Q - pionierka nadwiślańskiej burleski

Gościnią dzisiejszej audycji Joanny Mielewczyk będzie pionierka nadwiślańskiej burleski – Betty Q. Opowie ona o tym, co zadecydowało o porzuceniu przez nią etatu i wskoczenia na głęboką, nieodkrytą wcześniej w Polsce, wodę burleski; jak powstawała dziś już prężnie działająca burleskowa scena, a także o tym, co dało jej podpatrywanie mamy prowadzącej salon fryzjerski i co w jej rozumieniu oznacza ciałopozytywność – lub ciałoobecność.
Zobacz więcej na temat: 

Edukacja seksualna po polsku, czyli nijak. Jesteśmy w ogonie Europy

- Edukacja seksualna w naszym kraju kuleje, ale sytuacja nie jest beznadziejna. Mamy na to rozwiązania - zaznacza Martyna Wyrzykowska, dyrektorka zarządzająca Fundacji SEXEDPL. A jest co naprawiać - w rankingach dostępu do antykoncepcji, przygotowywanych przez unijne instytucje, regularnie zajmujemy miejsca na szarym końcu.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Krzysztof Łoniewski antykoncepcja edukacja seksualna społeczeństwo