Polskie Radio
Section05
Archiwum Polskiego Radia

"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazuje się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. Do albumu dołączono ponad 120-stronicowe opracowanie - ze zilustrowaną częścią ikonograficzną oraz komentarzami historyków. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agnieszka Kamińska Polskie Radio Jan Pietrzak Włodzimierz Korcz Teatr Polskiego Radia Jerzy Popiełuszko płyta album Agencja Muzyczna

"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazało się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agnieszka Kamińska Polskie Radio Jan Pietrzak Włodzimierz Korcz Teatr Polskiego Radia Jerzy Popiełuszko płyta album Agencja Muzyczna

FESTIWAL NNW II RP w archiwach Polskiego Radia. "Ocalało to, co schowane"

- Z dźwiękowym zapisem II RP jest bardzo źle. W myśl postanowienia o kapitulacji, Polskie Radio przeszło w ręce niemieckie. Niemcy, w momencie, w którym przejęli rozgłośnię, zniszczyli wszystko i ocalały tylko te płyty, które zostały schowane - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci W POLSKIM RADIU historia Polski POLSKA

"Agaton" Stanisław Jankowski. Patriota i profesjonalista

- Cichociemni nie byli osobami przypadkowymi, werbowano osoby, które się wyróżniały - taki był Jankowski - wszechstronnie wyszkolony, bardzo sprytny, zmyślny, inteligentny - mówił w Dwójce historyk Rafał Brodacki z działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego. W audycji rozmawialiśmy o niezwykłym życiorysie Stanisława Jankowskiego "Agatona" - architekta, żołnierza, uczestnika Powstania Warszawskiego. 29 września mija 110. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  architektura Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Warszawa Stanisław Jankowski Maria

Feniks Specjalny 2021. Polskie Radio z prestiżową nagrodą wydawców katolickich

Polskie Radio otrzymało nagrodę Feniks Specjalny 2021. Wyróżnione przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich wydawnictwa to: "1920. Bitwa, która ocaliła Europę", "Prezydent RP Lech Kaczyński - świadectwo" oraz "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku". W kategorii "muzyka chrześcijańska klasyczna" wyróżnienie otrzymał album "Najpiękniejsze kolędy Il Canto". Targi Wydawców Katolickich potrwają do niedzieli.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio Agencja Muzyczna Płyty Polskiego Radia Targi Wydawców Katolickich

Alina Janowska: taniec był moją miłością

- Siostry taty były pianistkami pełną gębą, ciocia była pierwszą nauczycielką Witolda Małcużyńskiego. To moje osłuchanie z muzyką zaowocowało tym, że zaczęłam tańczyć przy każdej możliwej okazji. To było moje wielkie marzenie, aby być tancerką - to słowa Aliny Janowskiej w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia, które przypomnieliśmy w audycji.
Zobacz więcej na temat:  Alina Janowska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka TEATR

"Nagrania z września '39 nigdy nie zostały wyemitowane"

- Tego rodzaju dźwięki jak przemówienia były nagrywane tylko i wyłącznie przez Polskie Radio. Możemy tutaj poszczycić się takim właśnie osiągnięciem i też techniką. Stalowe płyty, na których były nagrywane przemówienia były sprowadzane z Francji, a dzięki specjalnej nagrywarce mógł być na nich rejestrowany dźwięk - mówiła Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia, o kolekcji radiowych płyt wpisanej na Listę Krajową UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio UNESCO Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Jakub Kukla Dwójka

Roman Dziewoński: Wiesław Michnikowski dał ludziom coś niepowtarzalnego

- Wiesław Michnikowski był profesjonalistą z tej aktorskiej szkoły, gdzie naprawdę trzeba znać tekst, zawsze był perfekcyjnie przygotowany. Nie był gwiazdą, pomagał debiutantom na scenie, nie stawiał siebie na pierwszym miejscu, był partnerem na scenie - mówiła na antenie Dwójki aktorka Magdalena Zawadzka.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Michnikowski Roman Dziewoński Magdalena Zawadzka Erwin Axer Dwójka Beata Kwiatkowska Andrzej Sułek

Radiobook. Najnowszy projekt literacki Polskiego Radia

W każdy poniedziałek w ramach projektu publikowana jest nowa powieść z klasyki polskiej i światowej, pochodząca z radiowych archiwów. Na Radiobooku znalazło się już 20 tytułów, które od października udostępniane są bezpłatnie na nowym kanale na Youtube i na Facebooku. Projekt ma na celu prezentację w formie dźwiękowej najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i światowej. 
Zobacz więcej na temat:  Audiobook literatura Polskie Radio

Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty

Polskie Radio Chopin i Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentują ocalałe kompozycje Mistrza ekspresjonistycznej instrumentacji i dramaturgii - Eugeniusza Morawskiego. Na trzech krążkach przypominamy wybitne nagrania z naszych archiwów w wykonaniu zespołów orkiestrowych Polskiego Radia pod kierownictwem znakomitych dyrygentów: Andrzeja Straszyńskiego, Szymona Kawalli i Michała Klauzy, Dyrektora Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Premierowy album jest najobszerniejszą, jak dotąd, fonograficzną retrospektywą twórczości Morawskiego.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA W POLSKIM RADIU #zostańwdomu KULTURA Polecamy From The Polish Radio Archives