Polskie Radio
Section05

polecane24

Od św. Piotra do Franciszka. Historia papiestwa.

Historia papiestwa sięga czasów św. Piotra, zwierzchnika grona Dwunastu Apostołów wybranych przez Jezusa. Pomiędzy nim, a Franciszkiem inaugurującym swój pontyfikat we wtorek, było około dwustu sześćdziesięciu papieży, których sprawowanie funkcji głowy kościoła uznajemy za ważne. W jaki sposób zmieniało się papiestwo i atrybuty władzy papieskiej? Gościem PR24 był ks. Paweł Szpyrka, historyk kościoła.
Zobacz więcej na temat: 

Jak czytać rachunki za gaz?

Analiza rachunku za gaz może czasem przyprawić o ból głowy. Ich treść napisana jest w sposób, który dla przeciętnego użytkownika może być niezrozumiały. Dodatkowo mieszkańcy korzystający z usług dystrybutorów gazu, nie wiedzą nawet jakie są ich prawa i obowiązki. O tym jak czytać rachunki i w jaki sposób uniknąć dodatkowych opłat, mówił Gość PR24 - Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów .
Zobacz więcej na temat: 

Szkoła bez książek?

"Cyfrowa szkoła" to rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii cyfrowych w procesie nauczania. Przekroczył właśnie półmetek i wchodzi w drugi – kluczowy z punktu widzenia celów – etap realizacji. Co kryje się pod hasłem „Cyfrowa szkoła” i jakiego typu zmian w sposobie kształcenia mogą się spodziewać uczniowie i ich rodzice? Gościem PR24 był Krzysztof Wojewodzic z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat: 

Dzień Liczby Pi

14 marca to Dzień Liczby Pi. Święto od 1988 roku obchodzone jest głównie w USA, ale zwyczaj przyjął się też w naszym kraju. Data nie jest przypadkowa, ponieważ sposób jej zapisu w Ameryce Płn. kojarzony jest z pierwszymi cyframi rozszerzenia liczby Pi (3.14). W jaki sposób i po co obchodzone jest to święto oraz na czym polega tajemnica tej nieskończonej liczby? Gośćmi PR24 byli: dr Krzysztof Bryś i prof. Tadeusz Rzeżuchowski z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat: 

Wyprzedaż na kolei: ile jest wart majątek PKP?

Własność PKP to ponad 101 tys. działek gruntowych, o ogólnej powierzchni 106 tys. ha oraz 2,5 tys. dworców i 40 tys. budynków biurowych, o ogólnej powierzchni przekraczającej 6 mln metrów kwadratowych. Kolej, obok Lasów Państwowych i Wojska Polskiego jest największym właścicielem ziemskim w naszym kraju. Jaką wartość mają te nieruchomości? Gościem PR24 był Wojciech Śmiech z miesięcznika "Rynek kolejowy".
Zobacz więcej na temat: