Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Magda Mikołajczuk o książce Paavo Matsina "Gogolowe disco"

W kolejnej odsłonie audycji "Czytam, bo lubię" Magda Mikołajczuk opowiedziała o estońskiej powieści "Gogolowe disco" autorstwa Paavo Matsina. Ta gorzko-ironiczna historia dzieje się w nieokreślonej przyszłości w Estonii, gdzie ponownie rządzi rosyjski carat, a estońska literatura może być używana wyłącznie jako papier toaletowy. Antykwariusz, barmanka, kieszonkowiec i miłośnik Beatlesów opiekują się Nikołajem Gogolem, który właśnie zmartwychwstał.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki

"Maraton" - reportaż Jakuba Tarki o Maratonie Chopinowskim

28 godzin muzyki Chopina, czyli 205 dzieł kompozytora wykonanych przez przeszło 80 artystów. Maraton Chopinowski - wyjątkowe wydarzenie muzyczne - uświetnił 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jubileusz pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin oraz zainaugurował zbiórkę pieniędzy na odbudowę i wyposażenie szkół muzycznych na Ukrainie. Po raz pierwszy w historii Polskiego Radia przeprowadzono tak długą transmisję, była to także pierwsza prezentacja na żywo wszystkich dzieł opusowych Fryderyka Chopina. Jaka atmosfera panowała podczas wydarzenia? Co dla wykonawców było w nim wyjątkowego i w jakich osobistych maratonach uczestniczą?
Zobacz więcej na temat: 

Bezpieczeństwo danych w chmurze.

Z tzw. chmurą, czyli serwisami i usługami, które zamiast naszych lokalnych urządzeń wykorzystują ogromne serwerownie do przechowywania i analizowania danych mamy do czynienia niemalże wszędzie. Poczynając od poczty na popularnych portalach, gdy korzystamy z przeglądarki internetowej, gdy logujemy się na "serwer pocztowy" zazwyczaj "gdzieś w chmurze" .Brakuje nam miejsca na telefonie - ustawiamy "synchronizację" i zdjęcia automatycznie są przesyłane na serwery dostawcy usługi w chmurze. Czy więc powinniśmy się martwić? Czy ktoś jeszcze może przeglądać nasze zdjęcia? Czy one po jakimś czasie zostaną skasowane? Na te i kolejne pytania odpowiada w rozmowie z Marta Hoppe Joanna Wziątek-Ładosz specjalistka od cyberbezpieczeństwa.​
Zobacz więcej na temat: 

"Zrozumieć niezrozumiałe" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego, cz. 2

Porwanie i gwałt na 14-latce w Poznaniu były szokiem dla wielu osób. To trudno zrozumieć, bo przestępstwa dopuścili się małoletni na swojej znajomej, kierowani przez 39-letnią Paulinę K. To kobieta, do której lgnęli niepełnoletni 13-17 latkowie. To ona - zdaniem prokuratury w Poznaniu - była pomysłodawcą tej "akcji". Zapraszamy do wysłuchania drugiej części reportażu. 
Zobacz więcej na temat: 

"Zrozumieć niezrozumiałe" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o przestępstwie na małoletniej w Poznaniu, cz. 1

Porwanie i gwałt na 14-latce w Poznaniu były szokiem dla wielu. To trudno zrozumieć, bo przestępstwa dopuścili się małoletni na swojej znajomej, kierowani przez 39-letnią Paulinę K. To ona - zdaniem prokuratury w Poznaniu - była pomysłodawcą tej "akcji". Kasię porwano 22 lipca 2022 r. sprzed sklepu spożywczego na Osiedlu Przyjaźni w Poznaniu. Zawieziono ją w okolice wsi Złotniki - ok. dziesięć kilometrów od Poznania. Po drodze sprawcy kupili maszynkę do golenia włosów, po to by poniżyć 14-latkę. Prokuratura jest zaskoczona udziałem młodocianych w tym przestępstwie i podporządkowaniem Paulinie K. To właśnie ona jest główną oskarżoną w tej sprawie. Zaskakuje też fakt, iż oprawcy i poszkodowana znali się i utrzymywali kontakty towarzyskie, uczestniczyli we wspólnych zajęciach, np. sportowych. Znały się też matki zgwałconej Kasi i oprawczyni - Pauliny K. Wiedziały, że córki utrzymują ze sobą kontakt. Dlaczego konfliktu nie rozwiązały między sobą? To dziwi, zwłaszcza, że powód był błahy: zniszczona zgrzewarka do e-papierosa warta ok. dwudziestu złotych!
Zobacz więcej na temat: 

Opowieści ludów świata - 28 - O pięknej dziewczynie i księciu

Historia o pięknej kobiecie, która nie mogła cieszyć się swoją urodą, ponieważ bała się, że kiedyś urodzi się piękniejsza od niej. Często pytała księżyca na pustyni, czy jest najpiękniejsza na świecie, za każdym razem dostając odpowiedź twierdzącą. Z czasem wyszła za mąż i wydała na świat córkę, a księżyc powiedział jej, że niedługo przewyższy ona ją urodą. Kobieta postanowiła pozbyć się dziecka. Nakazała wywieźć piękną córkę na daleką sawannę. Wśród niebezpieczeństw dziewczynka poznała dziką mangustę, która otoczyła ją opieką, zastępując jej matkę. Gdy nadszedł wiek dorastania, zaczęła tęsknić do ludzi, a historia pięknej dziewczyny dotarła do księcia, który postanowił ją odnaleźć…
Zobacz więcej na temat: 

Nieustające wspomnienia

15 listopada 1849 r. w „Kurierze Warszawskim” zamieszczony został nowy dowód „pamięci, czci i uwielbienia” zmarłego w Paryżu przed niespełna miesiącem Fryderyka Chopina. Prasa warszawska niemal każdego dnia wspominała zmarłego, zamieszczając nekrologi, artykuły żałobne i biograficzne. Przedrukowywała też wszelkie informacje związane z Chopinem, pojawiające się w prasie francuskiej. Rodzina kompozytora, pogrążona w smutku i żałobie, każdą wzmiankę o Fryderyku przyjmowała ze szczególnym zainteresowaniem oraz wzruszeniem. Tym razem „Kurier...” donosił: „W Księgarni R. Friedlejna przy ulicy Senatorskiej Nr 460 nabyć można Portret Fr. Szopena, wyobrażający tegoż siedzącego z rękami założonemi, […] cena zł. 5”. Na szpaltach pisma rozpowszechniony został portret litografowany przez Marię Wodzińską z wykonanej przez nią akwareli w 1836 roku. Przesłała ona ów portret Fryderyka państwu Chopinom z dedykacją: „Rodzicom Jego – wdzięczna za ich dla nas łaskawą przychylność Maria Wodzińska”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C - chorobą cywilizacyjną?

Dzieci najczęściej zakażają się wirusem zapalenia wątroby typu C od chorych matek. Skuteczne leczenie przeciwwirusowe u dzieci z przewlekłym WZW typu C może zapobiec rozwojowi schyłkowej choroby wątroby, marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego u młodych osób. W odcinku podcastu porozmawiamy o możliwości skutecznego leczenia najmłodszych pacjentów i najnowocześniejszej terapii - DAAs. Materiał powstał w ramach kampanii społecznej realizowanej przez Agencję Badań Medycznych, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.
Zobacz więcej na temat: 

Każdy z nas zna kogoś z atopowym zapaleniem skóry

Obecnie jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest atopowe zapalenie skóry. W ciągu ostatnich lat gwałtownie zwiększa się liczba zachorowań na AZS. W Polsce na choroby atopowe zapada 1,6-10 proc. dorosłych i aż 10-20 proc. dzieci. Pierwsze objawy w 75 proc. występują u dzieci poniżej 5. roku życia. Choroba często wiąże się z wykluczeniem społecznym. Przyczyny AZS nie są do końca poznane. W odcinku podcastu porozmawiamy o tym, z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się młodzi rodzice oraz o poszukiwaniu przez naukowców nowych terapii leczenia. Materiał powstał w ramach kampanii społecznej realizowanej przez Agencję Badań Medycznych, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.
Zobacz więcej na temat: 

"Znaki pamięci" - reportaż Moniki Chrobak o Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

To jedna z najsłynniejszych nekropolii w Polsce i najstarsza w Zakopanem. Mowa o Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Został założony w drugiej połowie XIX wieku przez pierwszego proboszcza zakopiańskiego, księdza Józefa Stolarczyka. Grunty pod niego ofiarował właściciel terenu Jan Pęksa. Pierwotnie był miejscem pochówku mieszkańców Zakopanego i okolic, były tu grzebane bliżej nieznane osoby młode, ofiary wypraw w Tatry lub gruźlicy. W 1889 roku pochowano na nim pierwszą osobę zasłużoną dla Zakopanego, doktora Tytusa Chałubińskiego. W 1931 roku cmentarz uznano za zabytek narodowy. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych,  m.in Kazimierz Przerwa-Tetmajer (poeta), Kornel Makuszyński (pisarz, krytyk), Antoni Kenar (rzeźbiarz), Antoni Rząsa (rzeźbiarz), Władysław Orkan (pisarz), Władysław Hasior (rzeźbiarz) czy Zofia Radwańska-Paryska (pisarka, taterniczka). Na cmentarzu są rodzinne nagrobki rodów góralskich – Gąsieniców, Walczaków, Pęksów i innych.
Zobacz więcej na temat: