"Trzeba mieć pasję" – reportaż Magdy Skawińskiej o nauczycielach, którzy grają w zespole "Trzeba mieć pasję" to reportaż o nauczycielach, którzy grają w zespole. Pokazują, że oprócz pracy zawodowej mają pasję. Nie ma frustracji związanej z upadającym prestiżem zawodu nauczyciela czy nie najwyższymi zarobkami. Jest za to chęć do uczenia i kontaktu z młodymi ludźmi po to, żeby być kimś w rodzaju przewodnika. Zobacz więcej na temat:
"Jestem jak ptak" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o znaczeniu ptaków w przyrodzie i w życiu człowieka Na Białołęce w Warszawie powstaje niezwykła instalacja na baterie słoneczne, z budkami do zamieszkania i wabiącymi dźwiękami dla jaskółek oknówek. I to nie dlatego, że wszyscy kochają ptaki. Okazało się, że są pogromcami komarów, których okoliczni mieszkańcy mają dość. Ludzie zapomnieli, jak pożyteczne są dla człowieka. Jacek Karczewski jest wielkim miłośnikiem ptaków, autorem książek i prezesem Stowarzyszenia Ptaki Polskie. Od lat organizuje wiele akcji, które przybliżają wiedzę o ptakach, zachęcają do troski o nie i pokazują, jakie są piękne. Zobacz więcej na temat:
"Żądza pieniądza" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o wyłudzaniu majątku od osób inwestujących w sztukę Po trzech latach poszukiwań międzynarodowym listem gończym zatrzymano w Hiszpanii Polkę ze szwedzkim paszportem, Joannę S., której prokuratura zarzuca wyłudzenie ok. 300 mln złotych od osób inwestujących w sztukę. Zdaniem szwedzkiego syndyka dokonała ona oszustwa na niemal miliard złotych. To oznacza aferę większą od Amber Gold. Poszkodowani to głównie Polacy, zwabieni obietnicą wysokiego zysku od inwestycji. Wydawali od kilkudziesięciu tys. do nawet kilku milionów złotych. Kupowali w tzw. czasowe prawo do posiadania rzeźby lub jej kupno. Inwestowali politycy, przedsiębiorcy i zwykli ciułacze liczący na duży i szybki zarobek. Niektórzy stracili domy lub kredyty na ich budowę by kupić rzeźbę. Pieniędzy tych nie odzyskali. Zobacz więcej na temat:
Via Alpina w 94 dni. Dorota Szparaga jako jedna z 7 osób na świecie przeszła czerwony szlak legendarnej trasy Via Alpina. Trasa mierząca ok. 3000 km, 140 000 metrów przewyższeń, przechodzi od Triestu do Monako, w sumie przez osiem państw. Jest uznawana za trudną, techniczną i wymagającą doświadczenia. Polka potrzebowała 94 dni na pokonanie tego dystansu. Jak opowiada Karinie Terzoni, bilans wyprawy to ponad trzy miesiące w górskiej trasie, dzienne dystanse od 6 do 58 kilometrów, cztery pary zdartych butów, - 17 kilogramów na wadze, niezliczone piękne widoki i ogromna duma, że wszystko zakończyło się sukcesem. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 26.10.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
"Tylko kilka kilo" – reportaż Weroniki Puszkar o zaburzeniach odżywiania Natalia chciała tylko trochę schudnąć. Początkowo zmieniła więc dietę i wprowadziła sport do swojego życia. I nagle pojawiły się komplementy. O tym jak ładnie wygląda i jak schudła. Postanowiła więc schudnąć jeszcze bardziej. Sama nie wie, kiedy jej dieta w ciągu dnia ograniczała się do 800 kalorii. Dwie kromki chrupkiego pieczywa z lekko posmarowanym serkiem light i pomidorem, kilka kaw i zupa. Do tego treningi. 5 godzinnych ćwiczeń w ciągu tygodnia. Potem przez treningi spóźniała się na zajęcia, odwoływała spotkania, bo w restauracyjnym menu nie podają ile kalorii ma dana potrawa. Najbardziej stresowała się kiedy musiała gdzieś wyjechać, a w pobliżu nie było siłowni. Zobacz więcej na temat:
"Moi przyjaciele Powstańcy" - reportaż Antoniego Rokickiego o Adamie, wolontariuszu Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Adam Dymiński ma 16 lat i mieszka w Warszawie. Trzy lata temu razem ze znajomymi z klasy wybrał się do Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Szybko przekonał się, że to miejsce, w którym historia spotyka się ze współczesnością. Został wolontariuszem Domu i tak zaczęła się jego przyjaźń z Powstańcami, trwająca już kilka lat. Adam gra z nimi w szachy, warcaby; pomaga w robieniu zakupów, a w czasie pandemii koronawirusa rozwozi do domów obiady. – Większość moich znajomych niewiele wie o Powstaniu. Niektórzy nie wiedzą nawet, kiedy ono wybuchło – przyznaje chłopak. Bohater reportażu opowiada o swojej znajomości z Henrykiem Jerzym Chmielewskim – pseudonim Papcio Chmiel, a także o tym, dlaczego... niektórzy młodzi ludzie wstydzą się podejść do Powstańców i porozmawiać z nimi o historii. Zobacz więcej na temat:
"Jestem stąd" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o budowaniu lokalnych więzi w przestrzeni miejskiej Edyta Ołdak ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od zawsze "kręciło ją" działanie w przestrzeni miejskiej, budowanie lokalnych więzi i sprawianie, żeby ludzie mieli poczucie przynależności lokalnej. Pierwsze działania związane były z budkami telefonicznymi, które po wejściu komórek, straciły swoją funkcję. Ale nie dla Edyty. Warszawiacy mieli przyjemność oglądania w nich ciekawych instalacji i nostalgicznych wspomnień. Dzięki niej mieszkańcy małych miejscowości sprzątali zarośnięte i opuszczone cmentarze, na których pochowani byli ludzie, którzy w tych miejscach żyli przed nimi. Edyta swoim działaniem pokazuje, że budowanie silnych lokalnych więzi, pamięć o historii, kreatywne działanie służy nam wszystkim. Zobacz więcej na temat:
To koniec Facebooka? Czas na metaverse! Mark Zuckerberg niebawem ma ogłosić rebranding swojego cyfrowego imperium. Jak już niebawem może nazywać się Facebook i skąd taka decyzja? O tym z Krzysztofem Rojkiem z antyweb.pl rozmawia Mateusz Kulik. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 25.10.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Europa od kuchni 25.10.2021 Komisja Europejska rozpoczęła prace nad ogłoszeniem roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży. Zapowiedź tego padła przed miesiącem w Parlamencie Europejskim, gdy przewodnicząca Komisji - Ursula von der Leyen wygłaszała orędzie o stanie Unii Europejskiej. Jak zaznaczyła w wystąpieniu, od młodych Europejczyków możemy czerpać inspiracje, a młodzi ludzie nadają znacznie takim słowom, jak solidarność, czy empatia. Przygotowali: Sylwia Zadrożna, Beata Płomecka, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg. Zobacz więcej na temat:
Rozkosznie czaruje 25 października 1823 r. w Wiedniu miała miejsce premiera opery „Euryanthe” Carla Marii von Webera, w której rolę tytułową – pomyślaną przez kompozytora właśnie dla jej talentu – śpiewała Henriette Sontag. Rozgłos w świece zdobyła w bardzo młodym wieku, stając się rywalką wielkiej Catalani. Przyjazd panny Sontag do Warszawy w roku 1830 opóźnił wyjazd Chopina z kraju. Sławna śpiewaczka, którą Fryderyk poznał osobiście dzięki Antoniemu Radziwiłłowi, wystąpiła wówczas w stolicy z 11 koncertami. „Czaruje wszystkich swoim głosem – pisał do Tytusa Woyciechowskiego zauroczony kompozytor, uczestniczący aż w ośmiu warszawskich występach – […] Zdaje się, że ona chucha na parter jakąś wonią z najświeższych kwiatów i pieści, rozkosznie głaszcze, ale rzadko wzrusza do płaczu”. Zobacz więcej na temat:
Kaprysy za nokturny 24 października 1811 r. urodził się Ferdinand Hiller, niemiecki pianista, kompozytor i dyrygent, jeden z najbliższych przyjaciół Chopina, nie będący jego rodakiem. Kompozytor tak go scharakteryzował: „[człowiek] w rodzaju Beethovena, ale pełen poezji, ognia i ducha”. To właśnie Hiller wystąpił razem w Chopinem na jego pierwszym inauguracyjnym koncercie u Pleyela, biorąc udział w wykonaniu Poloneza na sześć fortepianów Kalkbrennera. Dowodem serdecznej przyjaźni były nie tylko wspólne koncerty, ale także dedykowane kompozycje. Chopin podarował Hillerowi 3 Nokturny op. 15, w podzięce otrzymał od niego 3 Caprices op. 14. Z czasów paryskich pochodzi niesygnowany medalion z brązu, na którym profil niemieckiego pianisty rysuje się na tle profilu pianisty polskiego. Hiller po śmierci Chopina, napisał: „Czuło się urok jego dźwięku poprzez nieobecność tego ciężaru, który narzucał Liszt, Thalberg i inni”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Podcast o niepełnosprawności" - odcinek 2. W tym odcinku: - rozmowa z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Pawłem Wdówikiem. Tematy : „opieka wytchnieniowa” dla członków rodziny, którzy czuwają przy osobach z niepełnoprawnością 24 godziny na dobę, a także nowe podejście do sprawy zatrudniania asystenta osoby z niepełnosprawnością. Okazuje się, że to osoba z niepełnosprawnością, może go wyznaczyć działając poprzez pomoc organizacji NGO – jeśli tylko ta zgłosiła się do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Asystentem osoby niepełnosprawnością może być… Osoba z niepełnosprawnością. Zapraszam do słuchania – Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat:
Rzut izometryczny czyli uniwersalna kamera w grach W ostatnim wydaniu Strefy Gamingu w Czwórce rozmawialiśmy o gatunku gier hack and slash. Towarzyszył mi Mariusz "ManieQ" Dziarmaga, e-sport community menager BaseStack, który na wspominanym gatunku się wychował. Wszystkie z tych gier mają jeden wspólny mianownik oprócz eksterminacji potworów: izometryczny rzut kamery. Rozwiązanie, które okazało się tak skuteczne, że zaczęto je wykorzystywać także w innych gatunkach gier. O potędze izometryki rozmawiałem z Barkiem "Bartem" Jakubczykiem. Zobacz więcej na temat: