РОЗМОВНИК PL-UA. "Boże Narodzenie po wodzie, to Wielkanoc po lodzie " та інші прислів'я про Різдво РОЗМОВНИК PL-UA. У щотижневій рубриці Сніжани Чернюк про польські прислів'я та приказки знайомимося з прислів'ями "Gdy pola zielone, gdy się Chrystus rodzi, Wielkanocnym Świętom śnieg pewnie zaszkodzi", "Gdy na Gody leży śnieg srogi, to na Wielkanoc zielone odłogi" та іншими. Zobacz więcej na temat:
Krótkie filmy, wielkie tematy. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts Gościem Dwójki był twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts - Przemysław Młyńczyk. Opowiedział o laureatach, podsumował tegoroczną edycję oraz tematy i wątki, jakie się pojawiły, m.in. wojenny, uchodźczy czy samotności w relacjach. Zobacz więcej na temat:
W muzycznym świecie Jarzma. Historia Polskiego Folku Jarzmo (z łac. iugum) to słowo oznaczające historycznie drewnianą uprząż dla zwierząt pociągowych, symbol ciężaru i niewoli. We współczesnym języku technicznym element mocujący zacisk hamulcowy lub inne części maszyny, a dawniej także rodzaj kadłuba maszynowego. Od tego wyrazu nazwę swoją bierze duet Jarzmo, który powstał dzięki instrumentowi – jest nią nyckelharpha, czyli wiola klawiszowa, instrument pochodzący ze średniowiecznej Europy. Gra na niej Piotr Aleksander Nowak, który jest również wokalistą. Drugim głosem zespołu jest grająca na perkusji Katarzyna Bobik. Zobacz więcej na temat:
Выкладчык Паморскага ўніверсітэта Тадэвуш Сухарскі: Палякі не хочуць ведаць пра Беларусь Паводле яго, гэта часткова вынікае з таго, што палякі ўвогуле грэбавалі Усходам. Шмат гадоў яны зусім не хацелі адрозніваць беларусаў і ўкраінцаў ад рускіх. Zobacz więcej na temat:
«Каласы пад сярпом тваім» выйдуць у версіі, аб якой марыў Уладзімір Караткевіч Для новага выдання рэдактарка Валянціна Андрэева паспрабавала прачытаць твор Караткевіча вачыма рэдактара, якому не трэба падпарадкоўвацца савецкім нормам. Zobacz więcej na temat:
Bloc Party - "Banquet”. Młodzieżowy hymn z mrocznym drugim dnem We wczesnych latach dwutysięcznych czytelnicy brytyjskiej prasy muzycznej niemal co tydzień obcowali z nowym zespołem, który miał odmienić oblicze rocka. Kilka z nich faktycznie to zrobiło... Większość niestety nie wniosła do sprawy niczego nowego. Londyńska formacja Bloc Party pojawiła się na scenie po dobrych kilku latach zamieszania zwanego nową rockową rewolucją i była jednym z ostatnich przedstawicieli tego nurtu, który miał coś istotnego do powiedzenia. Ich drugi singiel "Banquet" stał się prawdziwym hymnem młodzieży rozkochanej w zgiełkliwych gitarach i tanecznych rytmach. Bloc Party byli wpisywani w falę zespołów wskrzeszających brzmienie postpunku i nowej fali, głównie z powodu podobieństwa do grupy Gang of Four. "Banquet" - buzujący młodzieńczą energią utwór miał drugie dno. Tytułowy "bankiet", który nie pojawia się nigdzie w tekście piosenki, to nawiązanie do makabrycznej książki Davida Madsena - "Wyznania kanibala". Zobacz więcej na temat: Trójka
Grudzień '70. Posłuchaj fragmentów rozmów milicjantów pacyfikujących robotnicze powstanie 17 grudnia 1970, tzw. czarny czwartek, był najtragiczniejszym dniem protestów grudniowych na Wybrzeżu. Wojsko i milicja strzelały do protestujących robotników. Zginęło 45 osób, w tym Zbyszek Godlewski, którego zakrwawione ciało demonstranci ponieśli w pochodzie pod siedzibę władz. Prezentujemy fragmenty zachowanych nagrań rozmów milicjantów, którzy brali udział w pacyfikowaniu robotników. Zobacz więcej na temat: Grudzień 1970 komunizm strajki robotnicy skarby archiwum historia
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Magia po raz drugi Rozmowy M. Tułowieckiej i dr A. Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić. Tym razem przyjrzymy się słowom zaklęć. Zobacz więcej na temat: poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia
Czy elektrownie jądrowe są bezpieczne? Gdy tylko w sieci pojawia się wątek elektrowni jądrowej, od razu poruszane są tematy bezpieczeństwa. Które z nich to sprawdzone informacje, a które są nastawione tylko na dużą klikalność? W powszechnym odbiorze wyolbrzymiamy ryzyko wypadków i awarii - czy dlatego pojawiają się fake newsy? Z historii znamy przykłady dwóch poważnych awarii w elektrowniach jądrowych - w Czarnobylu i Fukushimie. Co, jeśli u nas powtórzy się ten scenariusz? Czy przy elektrowni jądrowej można bezpiecznie mieszkać, bez narażenia na promieniowanie? Czy mamy się bać radioaktywnych odpadów? Gościni: Katarzyna Deja, ekspert ds. rozwoju potencjału technicznego w Pionie Bezpieczeństwa Jądrowego i Licencjonowania w Polskich Elektrowniach Jądrowych. Zobacz więcej na temat: Trójka
Czy elektrownie jądrowe są bezpieczne? Gdy tylko w sieci pojawia się wątek elektrowni jądrowej, od razu poruszane są tematy bezpieczeństwa. Które z nich to sprawdzone informacje, a które są nastawione tylko na dużą klikalność? W powszechnym odbiorze wyolbrzymiamy ryzyko wypadków i awarii - czy dlatego pojawiają się fake newsy? Z historii znamy przykłady dwóch poważnych awarii w elektrowniach jądrowych - w Czarnobylu i Fukushimie. Co, jeśli u nas powtórzy się ten scenariusz? Czy przy elektrowni jądrowej można bezpiecznie mieszkać, bez narażenia na promieniowanie? Czy mamy się bać radioaktywnych odpadów? Gościni: Katarzyna Deja, ekspert ds. rozwoju potencjału technicznego w Pionie Bezpieczeństwa Jądrowego i Licencjonowania w Polskich Elektrowniach Jądrowych. Zobacz więcej na temat: Trójka
O lekkoatletyce opowiedziała Małgorzata Kaniewska. Audycję prowadziła Weronika Puszkar Zobacz więcej na temat: Czwórka
Powitano Chopina? 17 grudnia 1925 r. francuski krytyk muzyczny, autor licznych biografii w dziedzinie muzyki, René Brancour na łamach „Le Ménestrel” poinformował o wykonaniu Koncertu f-moll Chopina, zaaranżowanego na orkiestrę przez André Messagera, kompozytora, dyrygenta, ucznia Fauré'ego i Saint-Saënsa. Autor nie omieszkał dodać, że: „(…) podziwiany twórca Ballad wykazywał w najwyższym stopniu brak daru orkiestrowego”. Wspomniał Karla Klindwortha, niemieckiego kompozytora, pianistę i dyrygenta, ucznia Liszta, który też dokonał „na nowo” orkiestracji tego samego koncertu. Zaś chopinowskim Koncertem e-moll zajął się Carl Tausig, polski pianista i kompozytor, również uczeń Liszta. Pisząc o Messagerze stwierdził, że „spełnił on swoją delikatną misję ze smakiem, z umiarem, z akuratnością. (…) Nowa orkiestracja jest prawdziwą ucztą dla ducha”. Swą recenzję zakończył słowami: „Dołączcie do tej siły przyciągania doskonałą interpretację Marguerite Long (…) i będziecie mogli przyklasnąć ogromnemu sukcesowi, jakim powitano panią Long, pana Messagera – i Chopina!”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Łańcuszek" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego W Warszawie‑Wesołej od trzydziestu lat Monika i Janusz Kosmowscy tworzą dom dla dzieci, o których rodzice zapomnieli. W ich rodzinnej placówce schronienie znalazło już czterdzieścioro podopiecznych, często zmagających się ze skutkami FAS. Miłość i codzienna troska zastąpiły tu przemoc i zaniedbanie, a wokół domu powstał niezwykły łańcuszek dobrych serc. Lekarz podarował busa, mieszkańcy kupili opony, przedsiębiorcy pomagają w codziennych potrzebach, a "Mamy z Wesołej" co roku organizują świąteczne prezenty. Reportaż pokazuje siłę solidarności, ale też pyta o przyszłość miejsca, którego twórcy zbliżają się do emerytury. Zobacz więcej na temat:
Piecza zastępcza tematem "Wieczoru z reportażem". Reportaż "Łańcuszek" i rozmowa z gośćmi Zobacz więcej na temat:
Grzegorz Matląg i jego filozofia mody Grzegorz Matląg projektuje już od ponad 20 lat. Zaczynał jako awangardowy projektant w latach, a jego zadziorne kolekcje w surrealistycznym stylu trafiały na łamy wpływowych miejskich magazynów i na pierwsze polskie wystawy mody. Każdy jego pokaz był równocześnie performancem, znany był z prowokacji i zdecydowanych opinii. Po wyjeżdzie do Berlina otworzył butik Wsiura. Kilka lat temu powstał drugi, siostrzany butik w... Paryżu. To nie są zwykłe sklepy, to przestrzenie sztuki, które wypełniają ubrania z drugiej ręki, z pierwszorzędnymi historiami. Są tam także niegdyś luksusowe marki jak Lacroix czy Mugler oraz dawne i nowe projekty Matląga - wszystkie z recyclingu. Można kupować, ale przede wszystkim poznać projektanta, jego filozofię mody, poznać jak sprawdzić jakość ubrania, jego autentyczność... Zobacz więcej na temat: Trójka
Badania, które mogą pomóc w walce z kryzysem demograficznym Na początku grudnia, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – powszechnie uważanych za jedno z najważniejszych wyróżnień naukowych w naszym kraju. Uhonorowanych zostało czworo uczonych w czterech dziedzinach wiedzy: prof. Dorota Gryko, prof. Ewelina Knapska, prof. Anna Matysiak i prof. Wojciech Knap. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 16 grudnia 2025 W audycji m.in. Gala FIFA. Program KLUB PRO. Siatkarze Warty Zawiercie rozpoczynają walkę w KMŚ. Enhanced Games cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz wystawa przedmiotów należących do Stefana Żeromskiego Dziś w programie: Wołodymyr Zełenski podsumował wyniki rozmów w Berlinie. Według ukraińskiego prezydenta ustalono mocne amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, ale wciąż brak jest porozumienia w sprawie Donbasu. Ukraiński prezydent mówił też o kwestii rozmrożenia rosyjskich środków na pomoc Ukrainie, a także dalszych rozmowach; Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - już po raz 31. Caritas sprzedaje świece, które postawimy na naszych wigilijnych stołach, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na pomoc najmłodszym; rocznica wydania pierwszego opowiadania Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin” - rozmowa z Marcinem Zwierzowskim, redaktorem Nowej Fantastyki; gość PRdZ – Małgorzata Wichowska, kierowniczka Działu Rękopisów Muzeum Literatury Adama Mickiewicza w Warszawie, o eksponatach związanych z twórczością Stefana Żeromskiego. Zapraszamy! Zobacz więcej na temat: