Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

[KTO WYBIERA PREZYDENTA #05] Co to jest pas rdzy?

Cały świat patrzy teraz na Pensylwanię, która prawdopodobnie przesądzi o wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. „Stan Klucza“, jak się określa to miejsce, to część tak zwanego pasa rdzy - kiedyś bogatego w fabryki, huty i kopalnie regionu od Ohio, poprzez Michigan do Pensylwanii. W latach 90. ubiegłego wieku cały ciężki przemysł w Pensylwanii ostatecznie się jednak zawalił, a ludzie stracili pracę, domy i nadzieję na to, że wrócą do dawnej świetności. Dziś to właśnie ci niezadowoleni mogą przesądzić o tym, kto stanie na czele największego na świecie mocarstwa.
Zobacz więcej na temat: 

Jak zagłosują Polacy w Pensylwanii? KAMPANIA W 5 MINUT (02.11)

W ostatnich dniach kampanii Kamala Harris zabiega między innym o głosy Latynosów. To do nich skierowała specjalną reklamę w języku hiszpańskim. Donald Trump pojawił się z kolei w Michigan i wyraźnie powiedział tam, że trzeba zakończyć konflikt w Libanie. W tym odcinku dowiesz się też czy Polacy w Pensylwanii mogą przechylić szalę głosów w tych wyborach. Magdalena Skajewska zapyta o to Tima Kuźmę, Amerykanina polskiego pochodzenia z Pensylwanii.
Zobacz więcej na temat: 

Szwedzki słowik

2 listopada 1887 r. zmarła szwedzka śpiewaczka Jenny Lind [Johanna M. Goldschmidt], jedna z najsławniejszych artystek XIX stulecia. Śpiewu uczyła się przy operze królewskiej w Sztokholmie, tam też debiutowała w roli Agaty w „Wolnym strzelcu” Webera. Sukcesy odnosiła na scenach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Nazwana „szwedzkim słowikiem”, przyjaźniła się z Mendelssohnem i Schumannem. Jej sopranem zachwycał się Chopin: „Słyszałem niedawno pannę Lind w »La Sonnambula«. Śpiewała bardzo pięknie”. O spotkaniu z nią kompozytor opowiadał Wojciechowi Grzymale: „Wczoraj byłem na obiedzie z J. Lind, która mi potem aż do północy szwedzkie rzeczy śpiewała. […] Czysto i pewnie śpiewa; jej piano jest tak stałe i równe jak włos”. Artystka była obecna przynajmniej na jednym z koncertów Chopina w Londynie lub w Szkocji. Zrobił na śpiewaczce bardzo korzystne wrażenie, nie tylko jako artysta, ale także jako człowiek. Kilka miesięcy przed śmiercią kompozytora złożyła mu wizytę w jego letnim mieszkaniu w Chaillot na wzgórzach Passy przy rue Chaillot 74. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: tradycja odwiedzania grobów i wspomnienie Antoniego Wiwulskiego

Dziś wspomnienie o tych, którzy odeszli w ciągu minionego roku, tradycja odwiedzania grobów na przełomie października i listopada, przypomnienie postaci Antoniego Wiwulskiego, twórcy Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i wileńskiego Pomnika Trzech Krzyży, dziś też rozmowa z pisarką i dziennikarką Małgorzatą Karoliną Piekarską, która przekazała cenne archiwum fotograficzne swojego ojca – Macieja Piekarskiego - do Archiwum Akt Nowych. Zapraszamy do słuchania!
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: wspomnienie tych, który odeszli oraz kwesta na Starych Powązkach

W dzisiejszej audycji wspominamy osoby, które odeszły w ciągu ostatnich miesięcy, a pozostają w naszej pamięci jako wybitni artyści, pisarze, politycy czy społecznicy; 50. jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach w Warszawie; spotkanie z ks. prof. Józefem Naumowiczem, który w Dniu Wszystkich Świętych powie o świętych w historii i tradycji Kościoła. Zapraszamy do słuchania!  
Zobacz więcej na temat: 

[KTO WYBIERA PREZYDENTA #04] Czy Polonia wybierze prezydenta USA?

Czy Polonia wybierze prezydenta USA? Choć Polaków w Stanach Zjednoczonych może być nawet 10 milionów, to jako grupa nie liczą się w wyborach, bo nie stanowią całości. Z jednym wyjątkiem: Polonia w Pensylwanii. W stanie, który prawdopodobnie przeważy o wygranej Donalda Trumpa lub Kamali Harris, mieszka około ośmiuset tysięcy Polaków polskiego pochodzenia. W skali całej Ameryki to niewiele, ale w Pensylwanii to ogromna siła, która może przechylić szalę zwycięstwa. Posłuchaj do końca a dowiesz się, jak zagłosują Polacy i czy ważna jest dla nich kwestia wojny na Ukrainie, czy może coś zupełnie innego? Muzyka: Audionautix - „Walk In The Park“ Slenderbeats - „Breathe"
Zobacz więcej na temat: 

Ранок. До яких традицій варто долучитись у День всіх святих у Польщі, щоби відчути глибину та атмосферу цього дня?

Щороку 1 листопда поляків об'єднує пам'ять. На День усіхї святих люди ідуть на кладовища та згадують померлих близьких і віддають шану тим, хто доклався до розвитку Польщі, зокрема культурних діячів, науковців, політиків.Яких традицій дотримуються цього дня поляки сьогодні? Чи багато традицій вдалось зберегти? Які є особливі ритуали та страви? Які важливі цвитарі варто відвідати у цей день? Екскурсовод Варшавою Альберт Вєжбіцький був гостем програми «Доброго ранку з Польским радіо для України» і відповів на ці та інші запитання Світлані Берестовській та Олексію Стеценку
Zobacz więcej na temat: