Leszek Możdżer Cisza - gdzie ja znaleźć w zabieganym świecie? Spotkanie z Leszkiem Możdżerem. Zobacz więcej na temat:
Rozrzutny czy oszczędny - jaki jesteś? Czy oszczędzanie ma sens? A może chodzi o inwestowanie np. w „doświadczenia”? W Światowym Dniu Oszczędzania i w Dniu Rozrzutności zajmiemy się kwestią rozrzutności i oszczędzania. Gość: Ania Łukaszyn, mentorka finansowa, NeuroPsychologia Finansów, blog Po Taniości. Zobacz więcej na temat:
Jak zbudować swoje drzewo genealogiczne? Przejrzyj szuflady i zakamarki w domu w poszukiwaniu dokumentów, porozmawiaj z członkami swojej rodziny, odwiedź miejsca rodzinne. To na początek. A co dalej? Dokąd się udać, jakie dokumenty są niezbędne do stworzenia własnego drzewa genealogicznego, o to Kamil Jasieński wypytał Anetę Godynię z galicyjskiego drzewa. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: wspomnienie tych, który odeszli oraz kwesta na Starych Powązkach W dzisiejszej audycji wspominamy osoby, które odeszły w ciągu ostatnich miesięcy, a pozostają w naszej pamięci jako wybitni artyści, pisarze, politycy czy społecznicy; 50. jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach w Warszawie; spotkanie z ks. prof. Józefem Naumowiczem, który w Dniu Wszystkich Świętych powie o świętych w historii i tradycji Kościoła. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: обзор печати, спортсмен защитил диссертацию по польскому языкознанию Zobacz więcej na temat:
[KTO WYBIERA PREZYDENTA #04] Czy Polonia wybierze prezydenta USA? Czy Polonia wybierze prezydenta USA? Choć Polaków w Stanach Zjednoczonych może być nawet 10 milionów, to jako grupa nie liczą się w wyborach, bo nie stanowią całości. Z jednym wyjątkiem: Polonia w Pensylwanii. W stanie, który prawdopodobnie przeważy o wygranej Donalda Trumpa lub Kamali Harris, mieszka około ośmiuset tysięcy Polaków polskiego pochodzenia. W skali całej Ameryki to niewiele, ale w Pensylwanii to ogromna siła, która może przechylić szalę zwycięstwa. Posłuchaj do końca a dowiesz się, jak zagłosują Polacy i czy ważna jest dla nich kwestia wojny na Ukrainie, czy może coś zupełnie innego? Muzyka: Audionautix - „Walk In The Park“ Slenderbeats - „Breathe" Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: День Всех Святых, украинские дети под российской оккупацией Zobacz więcej na temat:
Што нельга рабіць на могілках у Польшчы?; "Фатограф з Аўшвіц" дазволіў захаваць памяць пра зверствы гітлераўцаў 01-11-2024 Zobacz więcej na temat:
Ранок. До яких традицій варто долучитись у День всіх святих у Польщі, щоби відчути глибину та атмосферу цього дня? Щороку 1 листопда поляків об'єднує пам'ять. На День усіхї святих люди ідуть на кладовища та згадують померлих близьких і віддають шану тим, хто доклався до розвитку Польщі, зокрема культурних діячів, науковців, політиків.Яких традицій дотримуються цього дня поляки сьогодні? Чи багато традицій вдалось зберегти? Які є особливі ритуали та страви? Які важливі цвитарі варто відвідати у цей день? Екскурсовод Варшавою Альберт Вєжбіцький був гостем програми «Доброго ранку з Польским радіо для України» і відповів на ці та інші запитання Світлані Берестовській та Олексію Стеценку Zobacz więcej na temat:
СВІЙ ЦЕХ. Музей сучасного мистецтва у Варшаві — нова ікона міста? Музею сучасного мистецтва у Варшаві має бути місцем зустрічей, дискусій, освіти і знайомства з мистецтвом. А його нова будівля — це лише рамка для мистецтва Zobacz więcej na temat:
ПОГЛЯД: розклад сил напередодні президентського голосування у Сполучених Штатах Чого чекати Україні від кандидатів у президенти США? Як результати виборів вплинуть на Польщу? Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 31 października 2024 W audycji m.in. o 18. kolejce hokejowej Ekstraligi, a także o ligowych meczach koszykarzy, spotkaniach 1/16 finału piłkarskiego Pucharu Polski, łyżwiarstwie szybkim i końcu kariery Małgorzaty Hołub-Kowalik, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska w sztafecie. Zobacz więcej na temat:
Dzieciaki kochają zwierzaki - 30 - Korniki i inne chrząszcze Korniki to szkodniki których się nie zwalcza, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Okazuje się, że to nie one niszczą drewniane elementy w naszych domach Co w takim razie chrupie w naszych boazeriach, drewnianych schodach, czy starych szafach? Kim są prawdziwe korniki i inne robaki z rodziny chrząszczy? Wyjaśniamy to wszystko w podcaście "Dzieciaki kochają zwierzaki". Na rozmowę z Piotrem Horzelą zaprasza Marta Kawalec. Zobacz więcej na temat:
60 milionów Amerykanów już wybrało | KAMPANIA w 5 MINUT (01.11) Ponad 60 milionów Amerykanów oddało już głosy na prezydenta w tak zwanym wczesnym głosowaniu. Tymczasem nazywanie ludzi "śmieciami" podgrzało atmosferę kończącej się kampanii. Kamala Harris i Donald Trump idą łeb w łeb, a sondaże przewidują remis obojga kandydatów. W tej sytuacji o zwycięstwie w wyborach może zdecydować niewielka grupa wyborców, albo … przypadek. W historii Stanów Zjednoczonych znane są takie przypadki. Mają nawet swoją nazwę - “October Surprise” czyli “październikowa niespodzianka”. Zobacz więcej na temat:
Totumfacki za „Bóg zapłać” 1 listopada 1841 r. Chopin przebywający w Nohant napisał ostatni list do swego przyjaciela Juliana Fontany, przed trwającą blisko siedem lat przerwą w znanej nam korespondencji. Jak zwykle kompozytor obarczał przyjaciela załatwianiem swoich spraw w Paryżu, dotyczących głównie rozmów z wydawcami, a także związanych z kopiowaniem kompozycji. Prosił wówczas: „Jeżeli Cię nudzi przepisywać, to zrób to dla odpuszczenia grzechów wielkich Twoich, bo nie chciałbym tej pajęczyny żadnemu grubemu kopiście dawać”. Wraz z listem przesłał Fontanie „dwa Nocturna” [prawdopodobnie z opusu 48, c-moll i fis-moll], obiecując dostarczenie pozostałych kompozycji za dwa dni. Zamieścił przy tym ważną uwagę: „Może tam jeszcze bemolów albo krzyżyków brak”. Chopin traktował usługi świadczone przez Fontanę jako dowody przyjaźni i obiecywał „rewanż”, jeśli takich dowodów będzie on kiedykolwiek potrzebował. Nie ma potwierdzenia, że kompozytor wynagradzał swego przyjaciela za adiustowanie i przepisywanie nut, ani za kontaktowanie się w jego imieniu z wydawcami. (md) Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: polityka polonijna rządu i 84. rocznicy Bitwy o Anglię Dziś w programie expose w Senacie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na temat polityki polonijnej, 84. rocznica Bitwy o Anglię, w której wsławili się polscy piloci, szczególnie z Dywizjonu 303; dziś też podsumowanie zorganizowanej w Wiedniu przez Instytut Polski wystawy „Trwałość i Dostępność” oraz rozmowa z Alesią Górską, dyrektorką Domu Polskiego w Bielcach, w Mołdawii. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
МІЖКУЛЬТУРНІ ДІАЛОГИ. Пам'ять захищає. Про українські виміри пам'яті розповідає історикиня, дослідниця пам'яті Аліна Карбан Авторська програма Мар'яни Кріль. Про українські виміри пам'яті у час повномасштабної війни, про потребу меморіалізації, а також створення військових кладовищ розповідає історикиня, дослідниця пам'яті, громадська активістка Аліна Карбан Zobacz więcej na temat:
Paweł S. z zarzutami | DZIEŃ W 5 MINUT (31.10) Twórca marki Red is Bad Paweł S. usłyszał zarzuty. Chodzi o działania związane z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Władze Jeleniej Góry twierdzą, że tak dramatycznych skutków powodzi można było uniknąć. Polacy ruszyli na obchody Dnia Wszystkich Świętych - policja zapowiada zmiany w organizacji ruchu. Zobacz więcej na temat: