Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Bezpieczeństwo i swoboda działalności gospodarczej

Zmiany technologiczne, transformacja energetyczno-klimatyczna i napięcia geopolityczne to wyzwania, z którymi Europa musi się zmierzyć, aby jej gospodarka była silna, innowacyjna i konkurencyjna. Jaki wpływ na gospodarkę może mieć polska prezydencja w UE? W podcaście rozmawiamy także o korzyściach dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców z obecności w Unii Europejskiej. Zaprasza Błażej Prośniewski. Kancelaria Premiera nie odpowiada za opinie ekspertów. Kampania powstała na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat: 

Komu mazurki?

28 kwietnia 1848 r., pod Wrześnią zebrali się delegaci wojskowi, mający wybrać naczelnego wodza powstania w Wielkopolsce. Wśród nich był Leon Śmitkowski reprezentujący obóz wojskowy w Książu pod Śremem. Jemu to w roku 1842 Chopin dedykował swoje 3 Mazurki z op. 50. Na karcie tytułowej pierwodruku tych Mazurków, wydanych w wiedeńskiej oficynie Mechettiego, widniała dedykacja: „Trois Mazourkas pour le Piano, dèdièes à Monsieur Leon Szmitkowski par F. Chopin”. W literaturze chopinologicznej osoby tej nie kojarzono z osobą wymienianą w korespondencji Chopina do Franchomme'a czy siostry kompozytora, Ludwiki. Ustalono, że nazwisko zapisywane jako „Śmitkowski”, „Smitkowski”, a nawet „Szmitkowski”, należało do jednej i tej samej osoby, adresata chopinowskiej dedykacji. Po upadku Powstania Listopadowego Śmitkowski udał się do Paryża, gdzie poznał Chopina. Wiele przesłanek wskazuje na to, że żegnając się z kompozytorem przed powrotem w rodzinne strony, zaproponował mu, by ten spotkał się ze swymi rodzicami w jego majątku pod Gostyninem. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

ТИЖДЕНЬ. Переговори щодо закінчення війни в Україні: знову без ясності

Мирні плани від Трампа і від Європи. Лондонська шахова партія: ні переможців, не переможених. Українці за кордоном: скільки повернуться додому? Такі теми Лариса Задорожна разом з політичними експертами з Польщі і України аналізує в подкасті Тиждень.
Zobacz więcej na temat: 

ПОЛЬСЬКА ВЕРСІЯ. 1000-ліття коронація першого короля Польщі. Інновації десятиліть

У рубриці «Культурний калейдоскоп»: Всенаціональне святкування тисячоліття коронації першого короля Польщі. Популяризація читання у Польщі. У рубриці «IT»: про технологічний розвитокПольщі та те, які найбільш інноваційні рішення вдалося реалізувати полякам протягом останніх десятиліть
Zobacz więcej na temat: 

Franciszek:trzeba słuchać.Naukowcy:warto przeklinać|DZIEŃ W 5 MINUT (27.04)

Franciszek:trzeba słuchać.Naukowcy:warto przeklinać|DZIEŃ W 5 MINUT (27.04) W zamachu w Vancouver zginęło 9 osób - mężczyzna wjechał w tłum samochodem; W Tatrach turyści spadli z dużej wysokości - nie żyją; Ostatnie nagranie Franciszka przygotowane na Jubileusz nastolatków; W Warszawie tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego; Przeklinaj !!! to dodaje siły i jest naukowo dowiedzione ! Zaprasza Krzysztof Kaczmarczyk
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: promocja polskiej kultury i języka polskiego w Tallinie oraz Magazyn Kuriera Galicyjskiego

Dziś w programie zaprosimy państwa na spotkanie z polsko-estońską rodziną mieszkającą w Tallinnie, promująca tam język polski i polską kulturę; następnie zdradzimy szczegóły zbliżającego się wydarzenia w Dublinie, chodzi o I Sympozjum Kobiet-Polek, mieszkających w Irlandii, na koniec tradycyjnie magazyn pokazujący codzienność Polaków na Ukrainie. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: 

РОЗМОВА. Юрій Щербак: «Союз Трампа і Путіна - це смертельна загроза для існування Української держави»

Про сто днів на посаді президента США Дональда Трампа та перспективи мирних переговорів між Україною і терористичною Росією за його посередництва, в ефірі Польського радіо для України, в розмові зі Світланою Мялик, прокоментував український політик, дипломат і письменник, Надзвичайний і Повноважний Посол України у США (1994-1998 рр.) Юрій Щербак. 
Zobacz więcej na temat:  війна Росії в Україні агресія дипломати українці у Польщі Трамп