Historyczny sukces Asseco Resovia. Paweł Zatorski: mnie to trofeum cieszy wyjątkowo Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 20.03.2024 Unijna agencja Frontex zaoferowała pomoc Hiszpanii w związku z dużym wzrostem liczby migrantów z Afryki Zachodniej na Wyspy Kanaryjskie. Władze Wysp oczekują wsparcia Unii Europejskiej. Komisja Europejska zawarła już umowy z Mauretanią, Tunezją i Egiptem, które są kluczowe w ograniczeniu migracji. Przygotowali: M. Skajewska, M. Godon, H. Szrubarz. Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Ciekawostki związane z historią języka Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Zapraszamy na ciekawostki związane z historią języka. Zobacz więcej na temat: poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia
Arcybiskup Jan Cieplak zwolniony z sowieckiego więzienia 100 lat temu, 19 marca 1924. Od roku arcybiskup Jan Cieplak przebywa w sowieckim więzieniu... Zobacz więcej na temat: niepodległość Jan Cieplak
Kronika Sportowa - 19 marca 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. o meczu finałowym Asseco Resovii w Pucharze CEV czy raport ze zgrupowania kadry przed meczem barażowym eliminacji do Euro 2024 Polska - Estonia. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 19 marca godz. 17:30 W programie m.in. o decyzję wsparcia dla Ukrainy, którą podjęli w Brukseli szefowie dyplomacji krajów członkowskich, o spotkaniu szefa niemieckiego resortu obrony Borisa Pistoriusa z wicepremierem, szefem resortu obrony Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Mówimy też, że w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń byłym działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956 – 1989. Gościem PRdZ jest Agnieszko Stando i Tomasz Stando, autorzy wystawy malarskiej "Gdzie ten Hłasko?" w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Zobacz więcej na temat:
Grzegorz Lato ma swój mural. "Piłka nożna to gra zespołowa, bez kolegów sukcesów bym nie miał" Zobacz więcej na temat:
Asseco Resovia przed historyczną szansą zdobycia europejskiego Pucharu CEV. Drzyzga: musimy postawić kropkę nad i Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 19.03.2024 Unia Europejska przeznaczy na pomoc humanitarną mniej pieniędzy w 2024 roku niż w 2023, mimo że potrzeby rosną, zwłaszcza w obliczu kryzysu w Strefie Gazy, w Ukrainie czy w Sudanie. Komisarz do spraw zarządzenia kryzysowego Janez Lenarčič poinformował, że Unia Europejska przeznaczy na ten cel 7,7 mld euro. Przygotowali: M. Skajewska, K. Grzesiowski, R. Małkiewicz. Zobacz więcej na temat:
"Biała odwaga". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie o Goralenvolk? "Biała odwaga" to film, który jeszcze przed premierą wywoływał spore kontrowersje. Od obrazu odciął się Instytut Pamięci Narodowej, którego pracownik – doktor Dawid Golik – miał początkowo pełnić funkcję konsultanta historycznego scenariusza. Marcin Koszałka podjął w swoim dziele trudny temat postaw mieszkańców Podhala podczas II wojny światowej, a zwłaszcza budzącą do dziś emocje sprawę Goralenvolku – kolaboracji części górali z niemieckim okupantem. Kto był pierwowzorem postaci braci Zawratów? Czego Niemcy szukali w Tybecie? Co naprawdę stało się z przywódcami Goralenvolku? Zobacz więcej na temat: historia Polski II wojna światowa górale Marcin Koszałka
Roman Żelazowski obchodzi 50-lecie pracy scenicznej 100 lat temu, 18 marca 1924 roku, Roman Żelazowski obchodził 50-lecie pracy scenicznej... Zobacz więcej na temat: niepodległość
Kronika Sportowa - 18 marca 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. mecze piłkarskiej Ekstraklasy czy o zgrupowaniu kadry przed meczem barażowym eliminacji do Euro 2024 Polska - Estonia. Zobacz więcej na temat:
Koń, jaki jest, każdy słyszy - Cavaliada 2024 w Polskim Radiu, cz. 9 Podcast "Koń, jaki jest, każdy słyszy - Cavaliada 2024 w Polskim Radiu" ma na celu przybliżenie słuchaczom tematyki jeździectwa. Dziennikarze zapowiedzą każdą z czterech edycji tych międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody pod względem sportowym, jak i organizacyjnym (harmonogram imprezy), podsumują także poszczególne konkursy. Poza tym otworzą przed słuchaczami drzwi do hippiki - opowiedzą o pięknie koni, o wyjątkowości sportu jeździeckiego, w którym zawodnikiem są nie tylko jeźdźcy, ale przede wszystkim wierzchowce. Zobacz więcej na temat: Dariusz Urbanowicz Cavaliada jeździectwo
REDAKCJA POLSKA Aktualności 18 marca godz. 22:00 W programie m.in. o rosyjskich wyborach prezydenckich, reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce i wizycie wiceszefowej KE Very Jurovej w Warszawie oraz konferencji Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego poświęconej 25-leciu polskiej obecności w NATO. Gościem PRdZ jest Anton Marczyński, szef Polskiego Radia dla Ukrainy. Zobacz więcej na temat:
Українська служба Польського радіо 18-03-2024, 19:00 Українська служба Польського радіо 18-03-2024, 19:00. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 18 marca godz. 17:30 W programie mówimy, że Władimir Putin wygrał wybory prezydenckie, uzyskując ponad 87 procentowe poparcie. Jednocześnie w ocenie demokratycznych państw i rosyjskiej opozycji wybory prezydenckie w Rosji były nielegalne i niedemokratyczne. Profesor Andrzej Rottermund został laureatem 25. Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. Historyk sztuki, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie uhonorowany został za całokształt osiągnięć dla kultywowania i ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce i za granicą oraz za trwające kilka dekad starania o zachowanie i rewitalizację stołecznych zabytków. Gościem PRdZ jest Magdalena Zwolińska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, o potencjale współpracy polskiej branży IT z Bliskim Wschodem. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 18-03-2024, 17:00 Русская служба Польского Радио 18-03-2024, 17:00. Zobacz więcej na temat: