LETTER FROM POLAND - Coffee with professors A Letter from Poland reminisces about the change of coffee culture in Poland from the 80s until today. Spread over two audio shorts, this first Letter recalls coffees with professors. Presented by Patrick Trompiz Zobacz więcej na temat:
Opętanie czy choroba psychiczna? Psychologia i duchowość Niektórzy uważają, że nie istnieje i jest to rodzaj zaburzenia lub choroba psychiczna. Inni mówią, że to sytuacja, gdy nad ciałem człowieka kontrolę przejmują siły nieczyste i konieczna jest pomoc egzorcysty. Czym jest opętanie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w podcaście Kuby Jamrozka. Zobacz więcej na temat:
[S3-09] Czy Zachód właśnie uniknął wojny z Rosją? Kiedy we wtorek 15 listopada doszło do eksplozji rakiety w Przewodowie na Lubelszczyźnie, podejrzenie padło na Rosję. Przez kilka godzin, gdy politycy za zamkniętymi drzwiami zastanawiali się, co robić, media mówiły o największym kryzysie z bezpośrednim udziałem Zachodu od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak blisko było do globalnego konfliktu? I czy Zachód właśnie uniknął wojny z Rosją? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym odcinku podcastu. Muzyka: Godmode - “Blacksmith” Godmode - “Intelligentsia” Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 16 listopada 2022 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych dnia, m.in. mecz piłkarski Polska - Chile, losowanie grup mistrzostw Europy siatkarzy i siatkarek czy zapowiedź biathlonowego sezonu. Zobacz więcej na temat:
Unia pod lupą 17.11.2022 Unia Europejska wobec wybuchu rakiety w Przewodowie Wybuch wystrzelonej przez Ukrainę rakiety przeciwlotniczej w Przewodowie, obok granicy polsko-ukraińskiej wskutek którego zginęło dwóch obywateli Polski wzbudził ogromne zaniepokojenie w Brukseli. "Konsekwencje rosyjskich ataków rakietowych - aktualna sytuacja" - tak zatytułowano punkt dodany do programu spotkania ambasadorów Państw Unii Europejskiej, na którym najnowsze informacje dotyczące eksplozji przedstawi ambasador Polski przy Unii. Autorzy: Beata Płomecka, Monika Suszek, Dariusz Pieróg. Zobacz więcej na temat:
„Egoiści” 17 listopada 1843 r., do przebywającej w Nohant George Sand, Chopin przesłał krótką informację: „Dla Sol. Pozdrowienia. Maurycy zdrów, ja także”. Ukrywał przed pisarką faktyczny stan swego zdrowia. Sytuacja była na tyle poważna, że Wojciech Grzymała czuł się w obowiązku donieść George o poważnym kryzysie zdrowotnym Fryderyka. Maurycy również powiadomił matkę o poważnych dolegliwościach trapiących kompozytora w ostatnim czasie: „W dzień nie czuje się źle, ale nocą kaszle, dusi się, pluje, rano mu wszystko przechodzi”. Zaniepokojona dochodzącymi do niej złymi wiadomościami, nosiła się z zamiarem wcześniejszego powrotu do Paryża. Dość stanowczo zareagowała na tę sytuację Solange, upominając swego brata Maurycego: „Ty i Chopin jesteście małymi egoistami. Nudzicie się w Paryżu i donosicie o tym matce; Chopin pośrednio, a Ty zupełnie otwarcie. Ponieważ i tak wyjeżdża za osiem dni, pozwól jej przynajmniej cieszyć się jesienią, którą tak bardzo kocha, nie dręcząc ją i nie niepokojąc”. (md) Zobacz więcej na temat:
Język niemiecki - 26 - Domowe porządki Zaczynamy od.. połykacza kurzu! Następne w kolejce czekają mop, szmatka do odkurzania mebli i ta, którą umyjemy okna. Do dzieła! Zobacz więcej na temat:
LETTER FROM POLAND - Chopin and cultural exchange in Poland This Letter from Poland takes a look at the cultural exchange present in the music of Chopin, including folk influences, national influences, Jewish and European classical influences. We listen to some extracts showing Jewish influences in Polish music, as well as Polish influences in Jewish music. Presented by Patrick Trompiz. Zobacz więcej na temat: chopin KULTURA
[S3-08] Co się wydarzyło w Przewodowie? To była bardzo nerwowa noc w Polsce i w całej Europie. Wieczorem rosyjska rakieta spadła na teren Polski przy granicy z Ukrainą i zabiła dwie osoby. Wiele osób wstrzymało oddech. Gdyby bowiem Rosja celowo uderzyła w Polskę, to oznaczałoby to potężną eskalację wojny na Ukrainie i konflikt zbrojny Zachodu z Moskwą. Na szczęście, do niczego takiego nie doszło. W tym specjalnym, krótkim odcinku podcastu zebrałem dla Was wszystkie wiarygodne informacje. Znajdziecie tu odpowiedź na pytanie, co się wydarzyło w Przewodowie na Lubelszczyźnie. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 15 listopada 2022 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych dnia, m.in. raport ze zgrupowania reprezentacji Polski przed mundialem w Katarze czy o trwającym ATP Finals. Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Z pierwszej ręki, czyli frazeologia z ręką związana Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Dziś... z pierwszej ręki, czyli frazeologia z ręką związana. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 16.11.2022 Unia Europejska deklaruje pomoc w wyjaśnieniu uderzenia rakiety w Polsce Unia Europejska, ale i świat, reagują na eksplozje po uderzeniu rakietowym na terytorium Polski. Z krajów Wspólnoty, USA, NATO do Polski płyną słowa zapewniające o solidarności i obiecujące wsparcie w wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia w Przewodowie. Bezpośrednią odpowiedzialność za tragedię ambasadorowie państw członkowskich UE przypisują Rosji, która rozpętała wojnę w Ukrainie. Prowadzą: Michał Strzałkowski, Paweł Zieliński, Radosław Małkiewicz. Zobacz więcej na temat:
Po zmarłej Ludwice 16 listopada 1855 r. w kancelarii rejenta Jana Dzieciałkiewicza w Warszawie stawił się Henryk Jędrzejewicz, pełnoletni już syn Ludwiki z Chopinów Jędrzejewiczowej, zmarłej 29 października tego roku. Obecny był również Maurycy Pętkowski, główny opiekun pozostałych [nieletnich] dzieci Jędrzejewiczów. Zgodnie z postanowieniem Rady Familijnej sporządzeniem inwentarza po zmarłej „beztestamentowo” wdowie i oszacowaniem należącej do niej nieruchomości, miał się zająć August Mościcki. Wiele trudu zadały sobie matka Fryderyka, jego młodsza siostra Izabela i siostrzenica Ludwika, segregując przedmioty od mebli i sprzętów począwszy, aż do „ruchomością objętych najdrobniejszych nawet detaliów”. Nieopisany smutek towarzyszył przy tym p. Justynie Chopin, która musiała już po raz trzeci przeżywać śmierć swojego dziecka. Po sporządzeniu spisu inwentarza, August Mościcki, złożył przysięgę, zapewniając, iż: „Przedstawione mi przedmioty spadkowe […] rzetelnie, sumiennie i według własnej znajomości oszacowałem”. (md) Zobacz więcej na temat:
Słuchowisko - "Przygoda wielka Rysia Pędzelka" [CAŁOŚĆ] "Ryś Pędzelek przyszedł na świat późną wiosną w dobrze ukrytym legowisku…" znacie już tę historię? Jeśli nie, poznajcie ją razem z nami. Polskie Radio Dzieciom i Bieszczadzki Park Narodowy zapraszają na słuchowisko o dzikim kocie, który co prawda jest mały, ale ma wielkie marzenie. Chce być królem dzikiej puszczy. Symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest ryś karpacki. Cętki rysia karpackiego upodabniają go do lamparta i geparda. I to dobrze, że właśnie to zwierzę jest w godle parku. W Bieszczadach znajdują się takie strefy puszczy karpackiej, które są jeszcze niedostępne dla ludzi. A w takich miejscach żyją i bardzo dobrze czują się rysie. Poza tym puszcza karpacka graniczy z innymi krajami, więc jest dużą, idealną przestrzenią dla migracji tych drapieżników. Bohater naszej opowieści też lubi niedostępne miejsca, taką ma naturę. Na początku całej historii nawet tego nie wie, ale kiedy wyrusza na wyprawę, odkrywa, do czego jest stworzony... "Przygoda wielka Rysia Pędzelka" to edukacyjny projekt z cyklu "Dzikie słuchowiska" w Polskim Radiu Dzieciom, Zobacz więcej na temat: