Czwórka

3. edycja konkursu Filmwebu "POWIĘKSZENIE"

20.06.2013 13:30
Konkurs ma na celu wyłonić i wypromować zdolnych młodych ludzi, którzy w przyszłości będą profesjonalnie pisać o kinie.
3. edycja konkursu Filmwebu POWIĘKSZENIE
Foto: materiały promocyjne
Posłuchaj
03'17 Michał Walkiewicz Redaktor Naczelny portalu Filmweb o konkursie "Powiększenie"
więcej
Obejrzyj
Rozmowa z Michałem Walkiewiczem, redaktorem naczelnym portalu Filmweb.pl, o trzeciej edycji konkursu krytycznofilmowego "Powiększenie" (Stacja Kultura/Czwórka)

Filmweb, największy polski portal filmowy, zaprasza do wzięcia udziału w trzeciej edycji konkursu krytycznofilmowego "Powiększenie". Konkurs ma na celu wyłonić i wypromować zdolnych młodych ludzi, którzy w przyszłości będą profesjonalnie pisać o kinie.  Wygrana będzie dla laureatów pierwszym krokiem w zawodowej karierze. SOrganizatorzy szukają autorów, którzy zwrócą uwagę na to, co było do tej pory pomijane, dostrzegą to, co pozostawało niedostrzeżone, i opiszą w swoich tekstach najciekawsze aspekty współczesnego kina.

Na dwie dotychczasowe edycje "Powiększenia" zostały przysłane 754 prace konkursowe. Laureaci konkursu stali się filarami publicystyki Filmwebu, a także innych mediów. Zwycięzca pierwszej edycji, Radosław Osiński, zdobył w tym roku Grand Prix w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Rok wcześniej na podium w tymże konkursie uplasował się wyróżniony w  I edycji "Powiększenia" Piotr Szcześniak. Zwycięzca II edycji "Powiększenia", Przemysław Pieniążek, został współpracownikiem miesięcznika "Film".

W jury tegorocznego konkursu zasiądą: dr Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, nominowana do nagrody Nike za książkę "Twarze w tłumie"), Jakub Żulczyk (pisarz i publicysta, autor m.in. "Radia Armageddon" i "Instytutu"), Marta Sikorska (PISF), Przemysław Pieniążek (krytyk filmowy, laureat II edycji "Powiększenia") oraz przewodniczący jury Michał Walkiewicz (redaktor naczelny Filmweb.pl).

Nagrodą w konkursie jest stała współpraca z Filmwebem oraz 3000 złotych. Jury przyznaje także wyróżnienia o wartości 1000 złotych. Dodatkową nagrodę w wysokości 1000 zł za najlepszą recenzję polskiego filmu ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na prace konkursowe redakcja Filmwebu czeka do 31 lipca.

Czwórka objęła konkurs swoim patronatem.

Posłuchaj co o konkursie Powiększenie mówił gość "Stacji Kultura" - Michał Walkiewicz Redaktor Naczelny portalu Filmweb, klikając ikonę głośnika w prawym, górnym rogu tego artykułu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Radiowy Teatr Wyobraźni!

30.08.2013 12:30
Zakończyliśmy kolejny etap konkursu Czwórki na scenariusz współczesnego słuchowiska radiowego.
Radiowy Teatr Wyobraźni

Dziękujemy bardzo za wszystkie zgłoszenia. Doceniamy trud i ciężką pracę włożoną w kompozycję pomysłu na scenariusz. Poniżej 5 autorów i 5 projektów, które spełniły wszystkie założenia konkursu, określone w regulaminie.

1) Jarek Kaplica - Firma rodzinna
2) Jarosław Grzechowiak - Gaudemus Igitur
3) Justyna Kowalska - Miśka i Syśka w poszukiwaniu miłości
4) Marek Jagielski - Klejonot mądrości, czyli nauczania na temat szczęścia, miłości i bogactwa
5) Anna Szamotuła - Miejski oddech

W drugim etapie konkursu zwycięzcę wyłoniło jury, składające się z przedstawicieli świata teatru, filmu i radia: dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę, reżysera Xawerego Żuławskiego, aktorkę Annę Dereszowską, redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr" Jacka Kopcińskiego oraz dyrektora radiowej Czwórki Krzysztofa Łuszczewskiego.


Nagrodą dla zwycięzcy jest oferta zawarcia umowy na realizację słuchowiska, w zamian za honorarium autorskie w wysokości 10 000 PLN.

 

Cel konkursu to produkcja, we współpracy z Teatrem Polskiego Radia, multimedialnego słuchowiska, które będzie skierowane do młodych słuchaczy, a jednocześnie oparte na najlepszych tradycjach publicznej radiofonii. Realizacja projektu już na samym początku zakłada, że pomysł na scenariusz słuchowiska został stworzony przez młodych twórców, wyłonionych w ogólnopolskim konkursie. Przez zaproszenie do współpracy początkujących artystów, chcemy zaktywizować środowiska twórcze oraz zainicjować dialog pomiędzy młodymi i uznanymi twórcami, dając tym pierwszym niepowtarzalną szansę na zbieranie doświadczeń. Projekt zakłada w szczególności promocję absolwentów i studentów akademii teatralnych, szkół filmowych i akademii muzycznych - aktorów, scenarzystów, reżyserów dźwięku.

Laureat konkursu "Radiowy Teatr Wyobraźni" otrzyma niepowtarzalną szansę realizacji własnego, 90-odcinkowego słuchowiska radiowego (każdy z odcinków o długości 3-5 minut), którego premiera odbędzie się na antenie Czwórki oraz na portalu Polskiego Radia.

/

Konkurs dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 I etap trwał od 3 czerwca do 31 lipca. Powodzenia!

Czytaj także

"Newsroom" - sezon 1. na DVD

14.06.2013 14:00
Nowy serial twórcy "Prezydenckiego pokera" o kulisach współczesnego dziennikarstwa.
Newsroom - sezon 1. na DVD
Foto: materiały promocyjne

"Newsroom" to serial stworzony przez Aarona Sorkina, autora dwukrotnie nagrodzonego Złotym Globem serialu "Prezydencki poker" oraz uhonorowanego Oscarem® twórcy scenariusza głośnego filmu "The Social Network" opowiadającego o kulisach powstania Facebooka. W swojej najnowszej produkcji Sorkin opowiada o kulisach współczesnego dziennikarstwa, w którym nie zawsze najważniejsza wiadomość musi okazać się newsem dnia. Pierwszy sezon serialu nominowanego do dwóch Złotych Globów jest już dostępny na DVD.

Kadr
Kadr z filmu

Akcja serialu rozgrywa się w środowisku dziennikarzy pracujących dla fikcyjnego kanału telewizji kablowej Atlantis Cable News. Głównym bohaterem jest Will McAvoy (Jeff Daniels), prowadzący i współtworzący codzienny program informacyjny. Widzowie poznają go w najtrudniejszym momencie jego kariery zawodowej, kiedy po wizerunkowej katastrofie na prestiżowej uczelni, wraca po dwóch tygodniach do pracy i dowiaduje się, że większość współpracowników złożyła wypowiedzenie, a nową producentką jego programu została jego... była dziewczyna MacKenzie McHale (Emily Mortimer). Niebawem, zresztą, on i jego ekipa mają na głowie znacznie ważniejszą sprawę. Na platformie wydobywczej Deepwater Horizon pracującej w Zatoce Meksykańskiej wybucha pożar i dochodzi do największego w historii USA wycieku ropy naftowej do oceanu. Czy Willowi i jego nowemu zespołowi uda się stworzyć, być może, najtrudniejszy program w historii ich pracy?

 
Główną rolę w serialu zagrał nominowany czterokrotnie do Złotego Globu Jeff Daniels ("Głupi i głupszy"). Obok niego w "Newsroom" wystąpili: Emily Mortimer ("Wszystko Gra", "Wyspa tajemnic", "Krzyk 3"), John Gallagher Jr. ("Jonah Hex"), Alison Pill ("Obywatel Milk"), Thomas Sadoski, nominowany do nagrody BAFTA Dev Patel ("Slumdog, milioner z ulicy"), Olivia Munn ("Magic Mike") i nominowany o Oscara® Sam Waterston ("Pola śmierci").

Kadr
Kadr z film

"Newsroom" zdobył dwie nominacje do Złotych Globów w kategoriach "najlepszy serial dramatyczny" i "najlepszy aktor w serialu dramatycznym" (Jeff Daniels) oraz nominacje do prestiżowych nagród Gildii Reżyserów Amerykańskich, Gildii Aktorów Ekranowych, Gildii Scenarzystów Amerykańskich oraz nagród Image Awards. 

Wydanie DVD pod patronatem Czwórki do zdobycia na naszej antenie i w internecie od 17 czerwca, a na płytach nie zabraknie wyjątkowych dodatków specjalnych:

- "Misja pod kontrolą" - dokument z planu filmowego z udziałem twórców i aktorów „Newsroom”
- "Redukcja" wyjątkowa rozmowa Aarona Sorkina, producenta wykonawczego Alana Poula, współproducenta wykonawczego Grega Mottoli, Jeffa Danielsa, Emily Mortimer i Sama Watersona na temat ich doświadczeń z planu pierwszego sezonu serialu
- Sceny usunięte
- Komentarze audio - pięć komentarzy z udziałem Aarona Sorkina, producenta wykonawczego Alana Poula, Jeffa Danielsa, Sama Watersona, Emily Mortimer i innych
- Wewnątrz odcinków - szczegółowe informacje na temat każdego z odcinków w wywiadach z Aaronem Sorkinem
- Zapowiedzi odcinków i streszczenia/

Zobacz więcej na temat: Czwórka dvd film patronat