Piknik Naukowy: Jak ptaki nauczyły się latać?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 17:19
Każdemu choć raz śniło się, że lata jak ptak. Szukamy odpowiedzi na pytanie jak to się dzieje, że pierzastym zwierzakom zupełnie realnie udaje się szybować w górę.
Audio

- Pierwszą podstawową sprawą było wytworzenie się pióra, kolejnym ogromnym problemem, z którym musiały sobie poradzić ptaki było przeniesienia środka ciężkości z kończyny tylnej, na przednią - opowiada Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN.

Ptasie pióra powstały z gadzich łusek, przez wiele lat badacze nie wiedzieli jednak jak ptakom udało się zmienić środek ciężkości.

- Znaleziska z Chin wyjaśniły tą zagadkę. Pierwsze zwierzęta latające to były dwupłatowce, czyli miały skrzydła na kończynach przednich i tylnych - tłumaczy Sulej.

Na pytania jak ptaki pokonały grawitację i dlaczego właściwie latają odpowiemy na XV Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - 28 maja 2011 o godz. 11.00 w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie.

- Pan Tomasz Sulej pokazał mi na przykład ogromne, parometrowe skrzydła, które przyczepia się do pleców i porusza nimi, jak ptak. Nie jest to proste, próbowałam! Opór powietrza jest bardzo silny - mówi reporterka Marta Hoppe.

Dowiedz się więcej, posłuchaj dźwięku po prawej stronie artykułu.


Czytaj także

Fizyka kwantowa w mózgu ptaka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 17:00
Aktywowany światłem "kompas" w tylnej części oka niektórych ptaków najprawdopodobniej potrafi dłużej utrzymywać subtelne stany kwantowe elektronów niż najlepsze sztuczne systemy - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internetowe podglądanie bocianów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 19:00
W gnieździe "internetowych" bocianów z Przygodzic w Wielkopolsce pojawiło się pierwsze w tym roku jajo. Dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy już od sześciu lat obserwują zachowania ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska młodzież to najlepsi ornitolodzy-amatorzy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 16:00
Świadczy o tym popularność akcji SpringAlive. Nasi mali rodacy dokonali w jej ramach już 10 000 obserwacji. To drugi wynik na świecie.
rozwiń zwiń