Eryk Lubos wciela się w filmie w postać pięściarza, który podczas jednej z walk zostaje poważnie ranny i musi zrezygnować z kariery. Po kilku nieudanych związkach zaczyna myśleć o dziecku, na początku jedynie jak o kontrakcie. Nie ma jednak żony, ani dziewczyny. Wpada więc na pomysł, by zawrzeć oryginalną umowę z młodą Wietnamką pracującą na stołecznym Stadionie Dziesięciolecia. Informuje dziewczynę, że jeśli ta zgodzi się zajść z nim w ciążę i urodzić mu dziecko, on ożeni się z nią i pomoże jej zdobyć polskie obywatelstwo.
Charakterystyczny, męski, ostry typ - w takich rolach zazwyczaj obsadzany jest Eryk Lubos. Z pozoru tylko rola boksera w filmie "Moja krew" jest podobna. - Ta rola wbrew pozrom pozwoliła mi zerwać z dotychczasowym wizerunkiem - mówi Eryk Lubos.
- W budowaniu tej postaci wykorzystałem swoje własne doświadczenia - dodaje Eryk Lubos.
Podczas poniedziałkowej (7 grudnia) gali wręczenia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przewodniczący jury Andrzej Kołodyński podkreślił, że doceniona została indywidualność aktorska, połączona z wyrazistą osobowością i talentem. - Lubos z bardzo mocną, męską kreacją jest godnym następcą Zbyszka Cybulskiego - dodał Andrzej Kołodyński.
Kadr z film "Moja krew"
Eryk Lubos, bardzo poruszony wyróżnieniem, dedykował statuetkę swojej mamie. Aktor powiedział, że nagroda imienia Zbyszka Cybulskiego to zaszczyt, ale i odpowiedzialność. -Cokolwiek czynisz, czyń to z całą mocą, ale na nic nie licz – podsumował aktor.
Agata Buzek otrzymała z kolei Nagrodę Publiczności za rolę Sabiny w filmie "Rewers" Borysa Lankosza. -Być wyróżnioną przez publiczność, to dla aktora niezwykle cenne. To cudowne, że ludzie chcą chodzić na polski film, w dodatku niekomercyjny - powiedziała Agata Buzek.
W tym roku nominowane do Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego - poza Erykiem Lubosem i Agatą Buzek - były także: Roma Gąsiorowska za kreacje w dwóch filmach: "Wojna polsko-ruska" i "Jestem twój", Małgorzata Buczkowska za kreację w "Jestem twój" i Magdalena Czerwińska za dwie role w filmach: "Wojna polsko-ruska" i w "Pokój szybkich randek".
Kapituła przyznała też Nagrody Specjalne im. Zbyszka Cybulskiego dla doświadczonych aktorów, którzy, w ocenie Fundacji Kino, "w czasach PRL-u nie mogli być uhonorowani tą nagrodą z powodów politycznych". Odebrali je Joanna Szczepkowska i Bogusław Linda. Nagrodę tę otrzymać miał także Andrzej Seweryn. Artysta odmówił jednak jej przyjęcia.
Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. Główną ideą założycieli jest wyłonienie "młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością".
Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. W ubiegłym roku nagrodzono Macieja Stuhra. Tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się 7 grudnia w Warszawie