Serwis "Węgry 1956" - bezcenne nagrania w sieci

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 13:13
4 listopada Armia Radziecka przypuściła szturm na Budapeszt. W 55. rocznicę powstania na Węgrzech - dramatycznej próby zdobycia wolności startuje nowy serwis Polskiego Radia, poświęcony tamtym wydarzeniom.
Audio

W serwisie Węgry56.Polskieradio.pl dostępne są dokumenty, galerie zdjęć, zapis audycji radia Wolna Europa. – Znajdziemy tam masę materiałów dźwiękowych, zcyfryzowanych przez nas w ostatnich miesiącach i latach – opowiada Andrzej Mietkowski, dyrektor i redaktor naczelny portalu Polskieradio.pl. – To są archiwa Wolnej Europy, archiwa BBC

Nagrania te od wielu lat znajdowały się już w Polsce, czekając na swój czas. – Taśmy Wolnej Europy były trudne do emisji na radiowej antenie, ponieważ były to oryginały. Musieliśmy je więc zcyfryzować i nadawać z plików – opowiada Andrzej Mietkowski. W sumie w serwisie znajduje się kilka tysięcy nagrań, pochodzących z 1956 roku, albo z wydarzeniami z tego okresu powiązanych. – Dziś próbujemy powrócić do tamtych dni. To niezwykłe, że choć dźwięki są nienajlepszej jakości, są zrozumiałe, przypominają atmosferę tych dramatycznych wydarzeń.

Serwis zawiera m.in. nagrania, które znaleźć można pod hasłem "Taśmy z Koblencji". – To trzytygodniowe nagranie z anteny radia Wolna Europa – mówi Andrzej Mietkowski.  W archiwalnych plikach, dostępnych w serwisie, znajduje się zapewne wiele prawdziwych pereł, a także odpowiedzi na pytania, które historycy zadają sobie od ponad pół wieku. – Zarzucano m.in., że audycje węgierskiej Wolnej Europy były tak naładowane emocjami, że być może przyczyniły się do zwiększenia oporu powstańców a w efekcie do zwiększenia liczby ofiar – opowiada Andrzej Mietkowski. – Te taśmy, które dziś publikujemy, ocalały zresztą właśnie dlatego, że tak mówiono. Rząd niemiecki bowiem w 1956 roku zażyczył ich sobie do kontroli. Nagrania zostały więc przesłane do niemieckiego archiwum i tam pozostały do chwili odnalezienia.

W czwartek, 4 listopada odbędzie się konferencja i zatytułowana "Nasze wojska podjęły walkę…" – Tytuł to fragment dramatycznego wystąpienia węgierskiego premiera z 4 listopada 1956 roku – opowiada Andrzej Mietkowski. – W niespodziewanym wystąpieniu radiowym zwrócił się on do całego świata o pomoc mówiąc, że tego dnia wojska radzieckie rozpoczęły szturm na Budapeszt, chcąc obalić demokratyczny rząd węgierski. Dziś wiemy już, że pomoc nie nadeszła, a rewolucja węgierska została stłamszona. Tysiące ofiar, setki tysięcy na emigracji…

Więcej na temat serwisu Węgry56.Polskieradio.pl dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Andrzejem Mietkowskim w audycji "Pod lupą" lub oglądając ją na wideo.

(kd)

Czytaj także

"Zbrodnia bez kary" – wstrząsający dokument o Rewolucji Węgierskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 11:14
Film o Béli Biszku, komunistycznym ministrze spraw wewnętrznych, odpowiedzialnym za represje po Rewolucji Węgierskiej 1956 roku na specjalnym pokazie w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Węgry 1956 - nowy serwis portalu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 08:00
W 55. rocznicę powstania na Węgrzech - dramatycznej próby zdobycia wolności i uwolnienia się spod sowieckiej dominacji - zapraszamy do serwisu poświęconego temu ważnemu wydarzeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasze wojska podjęły walkę…

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 17:00
Portal PolskieRadio.pl, Węgierski Instytut Kultury i Radio Wolna Europa w 55. rocznicę rewolucji węgierskiej przygotowały wyjątkową konferencję.
rozwiń zwiń