Polskie Radio
Section05
emerytura

"PO dąży do pewnej wspólnoty programowej z Nowoczesną"

„Przeniesienie przez rząd Donalda Tuska obligacji skarbowych z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych było błędem. Platforma odbuduje filar kapitałowy w systemie emerytalnym” – zapowiedział podczas sobotniej konwencji w Łodzi szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. O ekonomicznych skutkach propozycji PO mówił w audycji Gorący Temat były wiceminister finansów Cezary Mech.
Zobacz więcej na temat:  ubezpieczenia emerytura Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna Nowoczesna OFE

"Obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynęło na finanse ZUS"

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nie wpływa na masowe przechodzenie na emeryturę - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z 331 tysięcy osób, które mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku wnioski złożyło 75  proc. uprawnionych. O sytuacji finansowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZUS emerytura wiek emerytalny w Polsce

Zasady wyliczania emerytur. Przybywa niezadowolonych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury dla osób, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku do nich uprawniającego. Średnia emerytura kobiet, którym Zakład wydał już decyzję, to 1540 zł, a mężczyzn – 2800 zł. O rozbieżnościach w emeryturach kobiet i mężczyzn oraz innych problemach systemu emerytur mówili w audycji Rządy Pieniądza Krzysztof Wołowicz (główny ekonomista BPS TFI S.A.), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
Zobacz więcej na temat:  ZUS emerytura wiek emerytalny w Polsce pieniądze finanse publiczne